Parlamenti Europian jep miratimin përfundimtar për largimin e Britanisë nga BE

Parlamenti Europian jep miratimin përfundimtar për largimin e Britanisë nga BEimage-2-696x446-e1579742920415.jpgParlamenti Europian i dha miratimin përfundimtar largimit të Britanisë nga BE-ja, duke hapur kështu rrugën Brexit-it të premten, në 31 janar.

621 ligjvënës votuan pro shkëputjes së Britanisë, 49 ishin kundër dhe 13 të tjerë abstenuan. Emocionet përfshinë ligjvënësit në sallë pas votimit. Disa prej tyre mezi i mbajtën lotët teksa këndonin një këngë tradicionale skoceze, Auld Lang Syne, për t’i dhënë lamtumirën e fundit Britanisë si anëtare e BE-së.
Rezultatet e referendumit të vitit 2016 treguan se 52 për qind e britanikëve ishin në favor të largimit nga Bashkimi Europian. Pas 31 janarit, procesi i Brexit-it do të ketë një periudhë tranzicioni deri në fund të vitit. Por pavarësisht hamendësimeve, kryeministri britanik, Boris Johnson e ka mohuar se do të ketë ndonjë shtyrje të kësaj periudhe.
Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli tha se largimi I Britanisë do të jetë i dhimbshëm për bllokun, por ai shtoi se tani është thelbësore ngritja e një partneriteti të ri, të mbështetur tek bashkëpunimi miqësor dhe interesat e përbashkëta.


Top Channel
 
Paramendon ne mezi presim me hy ne BE. tjert dalin🙁🙁😩

Hyrja jone do ishte tragjedi per kombin. Anetaresimi ne BE te jep te drejta te plota pune ne te gjitha vendet anetare dhe ne t'njejten kohe rrit kostot e jeteses ne atdhe qe t'kapesh nje far niveli si vendet anetare, dhe nqf se trojet te duken te boshatisura tani, ske pa gjo akoma ne momentin kur te pranohemi ne BE me te drejta te plota.
 
Udha e mbare!
Se as BE ska humbe gje jo.
PErkundrazi ka qene e perkdhelura e tyre.
Nuk do kete aq rezultate pozitive per vendin e tyre.
Dhe kete e dine mire .
 
Hyrja jone do ishte tragjedi per kombin. Anetaresimi ne BE te jep te drejta te plota pune ne te gjitha vendet anetare dhe ne t'njejten kohe rrit kostot e jeteses ne atdhe qe t'kapesh nje far niveli si vendet anetare, dhe nqf se trojet te duken te boshatisura tani, ske pa gjo akoma ne momentin kur te pranohemi ne BE me te drejta te plota.
E pa-perballueshme do behet kostoja e jeteses per shumicen,nese BE nuk lehtson shume gjera.
 
Britaniket gjithmone jane ndjere superiore dhe jane superiore ndaj europes kjo u vertetua qe ne fillim qe nuk pranuan euron por vazhduan me paundin. Britaniket jane ishullore jane te fuqishem nuk u ndjene ne europe si ne shtepine e tyre pasi zot shpie ishte gjermania me industrine e saj te fuqishme. Ska pse pagujn britaniket per bullgaret rumunet greket apo maqedoni shqiperi ne te ardhmen.

Per momentin britaniket do kalojne krize ekonomie dhe ndoshta e marrin veten mbas 5 ose 10 vjetesh.
 
Britaniket gjithmone jane ndjere superiore dhe jane superiore ndaj europes kjo u vertetua qe ne fillim qe nuk pranuan euron por vazhduan me paundin. Britaniket jane ishullore jane te fuqishem nuk u ndjene ne europe si ne shtepine e tyre pasi zot shpie ishte gjermania me industrine e saj te fuqishme. Ska pse pagujn britaniket per bullgaret rumunet greket apo maqedoni shqiperi ne te ardhmen.

Per momentin britaniket do kalojne krize ekonomie dhe ndoshta e marrin veten mbas 5 ose 10 vjetesh.

Vetem britaniket nuk njohin krize. E the vete jane te fuqishem dhe u pjell menja shume gjera. E ke vene re qe gjithe miliarderet e botes shkojne ne britani? Duke fillu nga manjat rus, kinez, arab etj...
Si ka mundesi qe ktyre manjatve nuk i behet asnje filter? Si e krijuan pasurine e tyre, sa e ligjshme eshte pasuria e tyre.. etj? As duan tja dine fare. Ke para, je i mirepritur ti investosh dhe te krijosh jeten tende ne mbreterine e bashkuar. Cmimet e shtepive per 2019 u rriten me 12% ne londer. Nderkohe evropa ka 1 milion burokracira ku nje transferte 50k nga shqiperia ne gjermani se kalon dot sepse do t'kerkojne 100 gjera per burimin e ktyre te ardhurave..etj.
 
Nuk besoj se jane ne krize, jane shume te fuqishem ekonomikisht si shtet. Gjithsesi per ta eshte mire besoj. Nuk ngeli Rumun, Polak e Bullgar pa zbarku e shumica parazitojne duke ngrene ne kurriz te anglezeve.
Shqiptareve do i bjere icik keq nashti se do shkoj kamioni 20 mije paund per atje. lol
 
Vetem britaniket nuk njohin krize. E the vete jane te fuqishem dhe u pjell menja shume gjera. E ke vene re qe gjithe miliarderet e botes shkojne ne britani? Duke fillu nga manjat rus, kinez, arab etj...
Si ka mundesi qe ktyre manjatve nuk i behet asnje filter? Si e krijuan pasurine e tyre, sa e ligjshme eshte pasuria e tyre.. etj? As duan tja dine fare. Ke para, je i mirepritur ti investosh dhe te krijosh jeten tende ne mbreterine e bashkuar. Cmimet e shtepive per 2019 u rriten me 12% ne londer. Nderkohe evropa ka 1 milion burokracira ku nje transferte 50k nga shqiperia ne gjermani se kalon dot sepse do t'kerkojne 100 gjera per burimin e ktyre te ardhurave..etj.

Shteti jo por njerezit bizneset e ndjejne, te pakten kete me thone njerezit e mi qe jetojne atje.

Shteti britanik i mirepret jua ben jeten e lehte ne fillim pastaj ju pjell mendja nxjerr ndonje projekt ligj qe ose justifikoni ose i konfiskon shteti, Ke rastin e Ibrahimovicit gjasme per evazion fiskal i mori parate dhe e perzuri nga britania.

SHteti britanik te le te jetosh si te duash ti ama nese i genjen nje here apo ble dicka te pajustifikuar nga te ardhurat e tua te merr gjithcka dhe te paketon nga ke ardh.

Per te dale ne teme britaniket jane nona. :p
 
Top