• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Parashikimi “i frikshëm” i The Simpson, zbuloi përhapjen e koronavirusit?

Seriali mjaft i njohur amerikan “The Simpson” që tregon jetën e një familjeje në SHBA është i njohur për një sërë parashikimesh për ngjarje të ndryshme të ndodhura në Amerikë, por edhe në mbarë botën.
virusi1.jpg


Duket se këtë herë, “The Simpson” kanë parashikuar edhe koronavirusin, e këtë e kanë bërë në një skenë të serialit, të filmuar në vitin 1993. Në këtë episod, që korrespondon me sezonin e katërt, shfaqet një sekuencë në të cilën një punëtor japonez, nga qyteti i Osaka, kollitet para një kutie drejtuar Homer Simpson, dhe i kërkon të mos thotë asgjë në lidhje me shqetësimin e tij.
Pas 6 apo 8 javësh, kutia mbërrin në destinacion, ndërsa kur Homer e hap atë, prej kutisë fillon e shpërndahet një mjegull jeshile, që shkaktoi një sëmundje të rrallë tek Homeri. Në serial, kuti të tilla marrin edhe banorë të tjerë të Springfield, duke e përhapur epideminë.

Coronavirus 2019-nCoV u zbulua për herë të parë në dhjetor 2019 në qytetin kinez Uuhan, një qytet i banuar nga 11 milion njerëz, e sëmundja besohet se është e lidhur me konsumin e ushqimit të detit dhe peshqve. Të prekurit kanë ethe dhe lodhje, të cilat shoqërohen me kollë të thatë dhe gulçim.
Në raportin e fundit të publikuar nga autoritetet shëndetësore në Kinë, tashmë ka 25 vdekje të konfirmuara në atë vend dhe numërohen 830 raste të konfirmuara. Aktualisht ka raste të dokumentuara në Shtetet e Bashkuara, Japoni, Tajvan, Singapor, Korenë e Jugut, Kamboxhi dhe Vietnam.


(d.xh/ Balkanweb)
 

Comments

Ka ca skena ngjashmerie ne filmat e tyre, dhe nje eshte e trump ...por parashikime nahhh
Mbase autori i the simpson ka udhetuar ne kohe...kush po e di.
 
Qe eshte dicka i sajuar eshte dhe se luan topi.
Historikisht shtepite farmaceutike e kane bere sistematikisht kete gje.

Sa per pjesen e Simpson mendoj se menaxheret e ketij formati jane shume te afte.
Nuk eshte hera e pare qe e bejne kete gje.
E kush me mire se ky fenomen qe ndiqet nga miliarda persona ne mbare boten do i bente reklame me mire?!
 
Qe eshte dicka i sajuar eshte dhe se luan topi.
Historikisht shtepite farmaceutike e kane bere sistematikisht kete gje.

Sa per pjesen e Simpson mendoj se menaxheret e ketij formati jane shume te afte.
Nuk eshte hera e pare qe e bejne kete gje.
E kush me mire se ky fenomen qe ndiqet nga miliarda persona ne mbare boten do i bente reklame me mire?!
Ne mos i paste lshu naj virus amerika me i blloku ekonomine
 
Simpson’s Jane prodhim I amerikes ashtu sic eshte dhe coronavirus. It’s all about business
Where to spread it ? Let me think China!
Has the biggest population and also they eat anything that moves.
Experiment ne kafshet, njerezit hane kafshet (kinezet I hane te gjitha kafshet) dhe voila.

Une mendoj qe vaksina eshte ready Por na duhet te presim te vdesin dhe ca, dhe te pretendojme qe Po punojne per ta pergatitur kete vaksine.

A eshte I rrezikshem? Hell yes!
Don't open your front door let alone a window, don't go out at all, stay inside 24/7, otherwise you might swallow a fly who has been to Wuhan.

Ose ose dilni me mire jetoni everyday like is ur last :p
 
Simpsons kane parashiku dhe vdekjen e trump 2020, te shohim 😎.

Sa per virusin ka shume konspiracione, por te verteten se di njeri, nuk eshte hera e pare qe viruset shfaqen ne Kine, edhe sars i para ca viteve ne Kine u shfaq. Amerikanet sjane engjej, por dhe Kinezet nuk ngelen mrapa. Nuk i intereson amerikes nje Kine ne krize, as evropes, sepse tregtia e perbashket eshte ajo qe mban gjalle ekonomine boterore, nuk mbahet ekonomia boterore me rusine dhe me lindjen e mesme.
 
Simpsons kane parashiku dhe vdekjen e trump 2020, te shohim 😎.

Sa per virusin ka shume konspiracione, por te verteten se di njeri, nuk eshte hera e pare qe viruset shfaqen ne Kine, edhe sars i para ca viteve ne Kine u shfaq. Amerikanet sjane engjej, por dhe Kinezet nuk ngelen mrapa. Nuk i intereson amerikes nje Kine ne krize, as evropes, sepse tregtia e perbashket eshte ajo qe mban gjalle ekonomine boterore, nuk mbahet ekonomia boterore me rusine dhe me lindjen e mesme.
I intereson Trumpit
He is fucked up in so many ways

Ps. Qe do vuaj nga nje semundje e ka parashiku ajo plaka bullgare me duket, nuk jam e sigurte per vdekjen.
 
I intereson Trumpit
He is fucked up in so many ways

Ps. Qe do vuaj nga nje semundje e ka parashiku ajo plaka bullgare me duket, nuk jam e sigurte per vdekjen.
Trumpi eshte biznesmen. Nuk sheh armiq imagjinar si puna Enver Hoxhes per aq kohe sa ka para ne mes 😋. Nje Kine ne krize dobeson dollarin dhe gjithe ekonomine boterore, jane te lidhura zinxhir gjerat.
 
Trumpi eshte biznesmen. Nuk sheh armiq imagjinar si puna Enver Hoxhes per aq kohe sa ka para ne mes 😋. Nje Kine ne krize dobeson dollarin dhe gjithe ekonomine boterore, jane te lidhura zinxhir gjerat.
Ur so wrong
But I’m really hopping ur right lol

He doesn’t give a shit about money he was never poor.


“ US commerce secretary Wilbur Ross has said the deadly coronavirus outbreak in China could be positive for the American economy.

During a TV interview Mr Ross said: "I think it will help to accelerate the return of jobs to North America".

The rapid spread of the disease has raised fears about its impact on the Chinese economy and global growth.”

Interesting filluan already te nxjerin koken:p
 
Last edited:
Me "i think" po shkrujme dhe ne ktu thuj atij Ross lol

Fakt eshte qe per USA Kina eshte importuesi me i madh ne bote me nje shifer prej 539 miliard dollaresh. Amerika treg me t'lire dhe me fitim prures nuk gjen dot, dhe jo vetem amerika, por evropa, britania madhe dhe gjithe me rradhe.
Le ta terheqe industrine ne USA dhe te paguje nje puntor 2500 usd ne muaj kundrejt 200 usd ne Kine dhe t'shofim sa u dalin llogarite ;)

Nje krize kineze do ishte katastrofike per ekonomine globale, dhe po ta vesh re stoqet e bursave javen e fundit psuan vetem ulje dhe kjo si shkak i virusit kinez.
 
Me "i think" po shkrujme dhe ne ktu thuj atij Ross lol

Fakt eshte qe per USA Kina eshte importuesi me i madh ne bote me nje shifer prej 539 miliard dollaresh. Amerika treg me t'lire dhe me fitim prures nuk gjen dot, dhe jo vetem amerika, por evropa, britania madhe dhe gjithe me rradhe.
Le ta terheqe industrine ne USA dhe te paguje nje puntor 2500 usd ne muaj kundrejt 200 usd ne Kine dhe t'shofim sa u dalin llogarite ;)

Nje krize kineze do ishte katastrofike per ekonomine globale, dhe po ta vesh re stoqet e bursave javen e fundit psuan vetem ulje dhe kjo si shkak i virusit kinez.
Trump eshte skizofren....
Po he se ka kina plot nuk do i vrasim te gjithe thote ai
Flasim pastaj per kete se kam dale gjasme per vrap me slow motion :p
 
Qe eshte dicka i sajuar eshte dhe se luan topi.
Historikisht shtepite farmaceutike e kane bere sistematikisht kete gje.

Sa per pjesen e Simpson mendoj se menaxheret e ketij formati jane shume te afte.
Nuk eshte hera e pare qe e bejne kete gje.
E kush me mire se ky fenomen qe ndiqet nga miliarda persona ne mbare boten do i bente reklame me mire?!
Cdo gje duket e sajuar te ndodhin mbas disa vitesh dhe jo me kot jipen si kukulla qe t duket e pakuptueshme
Me beri pershtypje NOSO Ne twitter qe kishte hedh perher tweete si forme shakaje 🤷‍♂️
 
Top