• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Parashikimi “i frikshëm” i The Simpson, zbuloi përhapjen e koronavirusit?

Xhelozi

😎😎😎
Seriali mjaft i njohur amerikan “The Simpson” që tregon jetën e një familjeje në SHBA është i njohur për një sërë parashikimesh për ngjarje të ndryshme të ndodhura në Amerikë, por edhe në mbarë botën.
virusi1.jpg


Duket se këtë herë, “The Simpson” kanë parashikuar edhe koronavirusin, e këtë e kanë bërë në një skenë të serialit, të filmuar në vitin 1993. Në këtë episod, që korrespondon me sezonin e katërt, shfaqet një sekuencë në të cilën një punëtor japonez, nga qyteti i Osaka, kollitet para një kutie drejtuar Homer Simpson, dhe i kërkon të mos thotë asgjë në lidhje me shqetësimin e tij.
Pas 6 apo 8 javësh, kutia mbërrin në destinacion, ndërsa kur Homer e hap atë, prej kutisë fillon e shpërndahet një mjegull jeshile, që shkaktoi një sëmundje të rrallë tek Homeri. Në serial, kuti të tilla marrin edhe banorë të tjerë të Springfield, duke e përhapur epideminë.

Coronavirus 2019-nCoV u zbulua për herë të parë në dhjetor 2019 në qytetin kinez Uuhan, një qytet i banuar nga 11 milion njerëz, e sëmundja besohet se është e lidhur me konsumin e ushqimit të detit dhe peshqve. Të prekurit kanë ethe dhe lodhje, të cilat shoqërohen me kollë të thatë dhe gulçim.
Në raportin e fundit të publikuar nga autoritetet shëndetësore në Kinë, tashmë ka 25 vdekje të konfirmuara në atë vend dhe numërohen 830 raste të konfirmuara. Aktualisht ka raste të dokumentuara në Shtetet e Bashkuara, Japoni, Tajvan, Singapor, Korenë e Jugut, Kamboxhi dhe Vietnam.


(d.xh/ Balkanweb)
 

Marla

PPSL
ja fusin kot, shif cben media

dihet qe bota gjithmone kercenohet nga viruset epidemite pandemite dreqi me te birin. Clidhje kane simpson me Coronavirus kot fare
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Disa zera thon se vete e kan nxer kete grip.arsyjet ata i din me mir😳ama nuk kam mundur ta shikoj nje te semuer se si po reagojek ne ato momente..
Zot runa ..se eshte shpernda deri ne australi..
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
po pse a ska pas rene me para kolera ta zeme? thejsht skishte media. Ore kto luftra viruse e termete me vullkane kane egzistu perhere e bota nuk eshte shuar.

para 4 vitesh ra mushkonja Dengi ne azi juglindore. tani ka shku virusi.
nothing unusual.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Vallai na ka hy frika ne palc..gjith kemi familjar ne vende te botes..pastaj kinez plot eshte prishtina😳
 

Vajza

💕Breskvica💞
Staf në FV.AL
Seriali mjaft i njohur amerikan “The Simpson” që tregon jetën e një familjeje në SHBA është i njohur për një sërë parashikimesh për ngjarje të ndryshme të ndodhura në Amerikë, por edhe në mbarë botën.
Shiko fotografinë 1712542

Duket se këtë herë, “The Simpson” kanë parashikuar edhe koronavirusin, e këtë e kanë bërë në një skenë të serialit, të filmuar në vitin 1993. Në këtë episod, që korrespondon me sezonin e katërt, shfaqet një sekuencë në të cilën një punëtor japonez, nga qyteti i Osaka, kollitet para një kutie drejtuar Homer Simpson, dhe i kërkon të mos thotë asgjë në lidhje me shqetësimin e tij.
Pas 6 apo 8 javësh, kutia mbërrin në destinacion, ndërsa kur Homer e hap atë, prej kutisë fillon e shpërndahet një mjegull jeshile, që shkaktoi një sëmundje të rrallë tek Homeri. Në serial, kuti të tilla marrin edhe banorë të tjerë të Springfield, duke e përhapur epideminë.

Coronavirus 2019-nCoV u zbulua për herë të parë në dhjetor 2019 në qytetin kinez Uuhan, një qytet i banuar nga 11 milion njerëz, e sëmundja besohet se është e lidhur me konsumin e ushqimit të detit dhe peshqve. Të prekurit kanë ethe dhe lodhje, të cilat shoqërohen me kollë të thatë dhe gulçim.
Në raportin e fundit të publikuar nga autoritetet shëndetësore në Kinë, tashmë ka 25 vdekje të konfirmuara në atë vend dhe numërohen 830 raste të konfirmuara. Aktualisht ka raste të dokumentuara në Shtetet e Bashkuara, Japoni, Tajvan, Singapor, Korenë e Jugut, Kamboxhi dhe Vietnam.


(d.xh/ Balkanweb)
Eshte mjaft interesant, ky film vizatimor e ka parashikuar dhe ardhjen e trump si president gjithashtu dhe sulmet e kullat binjake. Ndoshta me von I gjej si video dhe ju a lishoj.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Eshte mjaft interesant, ky film vizatimor e ka parashikuar dhe ardhjen e trump si president gjithashtu dhe sulmet e kullat binjake. Ndoshta me von I gjej si video dhe ju a lishoj.
prodhim izraelit qenka ky simson kshu? Lol
 

Xhelozi

😎😎😎
Eshte mjaft interesant, ky film vizatimor e ka parashikuar dhe ardhjen e trump si president gjithashtu dhe sulmet e kullat binjake. Ndoshta me von I gjej si video dhe ju a lishoj.
Dhe rastin e kobe bryant e ka parashiku ne vitin 2012
 

Vinjol

Status offline...... KÇK
MEndoj se do te jete si gripi i shpendeve para disa viteve << dhe inshallah eshte i tille >>
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nuk beson aspak fare ne teorite konspirative ?
prandaj pyeta kush e ka prodhu sepse as nuk e kam pa ndonjehere si serial.
per teorite besoj me mase.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Hajde pune hajde. Jo Masha dhe Ariu e parashikoi.
 

Monique

Monique Multipass
Staf në FV.AL
Ka ca skena ngjashmerie ne filmat e tyre, dhe nje eshte e trump ...por parashikime nahhh
Mbase autori i the simpson ka udhetuar ne kohe...kush po e di.
 

N0

Old School.
Qe eshte dicka i sajuar eshte dhe se luan topi.
Historikisht shtepite farmaceutike e kane bere sistematikisht kete gje.

Sa per pjesen e Simpson mendoj se menaxheret e ketij formati jane shume te afte.
Nuk eshte hera e pare qe e bejne kete gje.
E kush me mire se ky fenomen qe ndiqet nga miliarda persona ne mbare boten do i bente reklame me mire?!
 

Mogli

🇦🇱
Qe eshte dicka i sajuar eshte dhe se luan topi.
Historikisht shtepite farmaceutike e kane bere sistematikisht kete gje.

Sa per pjesen e Simpson mendoj se menaxheret e ketij formati jane shume te afte.
Nuk eshte hera e pare qe e bejne kete gje.
E kush me mire se ky fenomen qe ndiqet nga miliarda persona ne mbare boten do i bente reklame me mire?!
Ne mos i paste lshu naj virus amerika me i blloku ekonomine
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Simpson’s Jane prodhim I amerikes ashtu sic eshte dhe coronavirus. It’s all about business
Where to spread it ? Let me think China!
Has the biggest population and also they eat anything that moves.
Experiment ne kafshet, njerezit hane kafshet (kinezet I hane te gjitha kafshet) dhe voila.

Une mendoj qe vaksina eshte ready Por na duhet te presim te vdesin dhe ca, dhe te pretendojme qe Po punojne per ta pergatitur kete vaksine.

A eshte I rrezikshem? Hell yes!
Don't open your front door let alone a window, don't go out at all, stay inside 24/7, otherwise you might swallow a fly who has been to Wuhan.

Ose ose dilni me mire jetoni everyday like is ur last :p
 

Tomka

Anëtar i ri
Simpsons kane parashiku dhe vdekjen e trump 2020, te shohim 😎.

Sa per virusin ka shume konspiracione, por te verteten se di njeri, nuk eshte hera e pare qe viruset shfaqen ne Kine, edhe sars i para ca viteve ne Kine u shfaq. Amerikanet sjane engjej, por dhe Kinezet nuk ngelen mrapa. Nuk i intereson amerikes nje Kine ne krize, as evropes, sepse tregtia e perbashket eshte ajo qe mban gjalle ekonomine boterore, nuk mbahet ekonomia boterore me rusine dhe me lindjen e mesme.
 
Top