• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Paraja

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Paraja

Paraja ka një histori të gjatë të lindjes dhe zhvillimit të saj.
Me para kuptojmë çdo objekt standard, të pranuar, që shërben si mjet këmbimi ose pagese.
Thelbi I parasë më së miri kuptohet përmes paraqitjes të shkurtër të zhvillimit të saj.
Paraja në fillim përfaqësonte një mall që shërbente si mjet këmbimi.
Formë e parasë është paraja letër ose kartëmonedha.
Njerëzit paranë e pranojnë si të tillë bashkarisht.
Paraja letër shpesh herë quhet para e dekrutuar..
Meqë se kartëmonedhat janë të kushtueshme nga pikëpamja e transportit, si dhe rritja e mundësisë për fallsifikimin e tyre , kjo ndikoi në rritjen e një forme të re të parasë, paraja bankare ose çeçet bankare.
Në kuadër të parasë bankare, kemi zgjerimin e llojeve të depozitave që mund të shërbejnë si para si psh : depozitat e kursimit etj.
Funksionet e parasë


Funksionet e parasë janë:

•Funksioni si mjet këmbimi - ثshtë funksion kryesor I parasë.
Nëpërmjet këtij funksioni paraja i realizon transaksionet me kosto shumë të ulët.
Nëse këmbimi do të bëhej mall me mall , pa ndërmjetsimin e parasë, atëher do të nevojiteshin shumë kohë dhe shpenzime për të realizuar këmbimin.
Për realizimin e këtij funksioni paraja duhet të jetë e pranishme.

•Funksioni si mjet llogarie ( matëse e vlerës) - Përpos si mjet këmbimi paraja kryen edhe funksionin si një matëse e vlerës së produkteve.
Mallrat dhe shërbimet vlerën e tyre e shprehin në para, nëpërmjet çmimeve.
Nëpërmjet këtij funksioni, mallrat dhe shërbimet me veti të ndryshme si : fizike , kimike etj vendosen në një emrues të pëbashkët duke mundësuar llogaritjen e një treguesi të vetëm për të gjithë sasinë e tyre.

Realizimi i këtij funksioni bëhet edhe pa pranimin e parasë.

• Funksioni si mjet kursimi ( ruajtëse të vlerës) - Pos si mjet këmbimi dhe llogarije, paraja mund të kryejë edhe një funksion tjetër, pra atë si mjet kursimi.
Përdorimi i parasë si mjet kursimi ka një përparsi në krahasim me
aktivitetet tjera , sepse paraja përfaqëson një rrezik më të vogël se të
tjerat.
Kjo ndodhë për arsye se çmimi i aktiviteteve të tjera mund të ndryshojë.
Në qoftë se ky çmimi ulet , atëher do të ulë edhe sasinë e vlerës së
ruajtur .

Kërkesa për para

Kërkesa për para bazën e ka në funksionet të cilat i kryen paraja.
Njerëzit e mbajnë paranë për të realizuar transaksionet që dëshirojnë ose për të ruajtur kursimet e tyre.
Mbajtja e parasë do të thotë të heqësh dorë nga investimi i saj në formën e aktivave të cilat sjellin interes.
Motivet e mbajtjes së parasë janë:

1)Motivi i parë është nevoja për të blerë mallra dhe shërbime.
Kërkesa për para që rrjedh nga ky motiv quhet kërkesë transaksionesh.
Kjo kërkesë mvaret nga 3 faktorë:
•Nga niveli i GNP real
•Nga niveli i çmimeve
•Nga niveli i normës së interesit

Rritja e GNP real nënkupton rritjen e vëllimit të mallrave dhe shërbimeve. që tregtohen.
Ndërsa kur rritet niveli i çmimeve është e nevojshme të rritet edhe sasia e parasë që duhet me realizu këmbimin e të njejtës sasi mallrash dhe shërbimesh.
Në nivelin e normës së interesit kërkesa për para transaksionesh është në përpjestim të zhdrejt.
Rritja e nivelit të normës së interesit e rritë koston e mbajtjes së parasë prandaj do të kemi tendencën për të ulur sasinë e parasë që mbahet për transaksione.
Në rastet kur zvoglohet sasia e parasë për transaksione, atëhere rritet kostoja e tyre sepse njerëzit në momentin e blerjes do t ë hargjojnë shumë kohë.

2)Motivi i dytë buron nga funksioni i parasë si ruajtëse e vlerës.
Njerëzit një pjesë të pasurisë së tyre e ruajnë në formën e parasë sepse paraja shërben si mjet kursimi
 
Top