• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Paqendrueshmeria

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Kam degjuar shpesh etiketimin * i paqendrueshem* per nje person thjesht nga fakti qe e shikon si te tille. Ne radhe qe te quhet i paqendrueshem, duhet te shohim elementet psikologjike dhe karakteriale te personit ne fjale .Nuk mjafton thjesht nga gjykimi subjektiv per nje sjellje apo veprim i momentit , por nga parametrat psikologjike nese ai eshte i c'ekuilibruar menderisht per nje kohe te gjate. Pikesepari, qe te quhet i paqendrueshem duhet analizuar karakteri i tij, gjendjen emcionale dhe psikologjike. Njeriu nuk behet i paqendrueshem brenda nates dhe i qendrueshem brenda dites. Fjala vjen, nese ti e paragjykon, per ty eshte i qendrueshem, per te tjeret jo. A mjafton ky fakt qe te quhet i tille? Jo

Cfar e ben njeri te paqendrueshem? Kush e ben te paqendrueshem?
A ndikon gjendja enocionale?
A ndikon sjellja dhe karakteri i tij?

Diskutim te kendshem
 

Hope

◕‿◕
Une prap kam nje problem me semantiken e fjaleve
- i paqendrueshem apo i paperqendruar? Sepse s'eshte e njejta gje
 

Hope

◕‿◕
Paqendrueshmeri - i paqendrueshem

Cfar nuk kupton ?
Se kuptoj per cfare e ke fjalen? Per paqendrushmeri ne sjellje (ndryshon opinion 10x ne minute) apo qe nuk qendron vendit e duhet te bej cdohere dicka te re apo te levizi? Apo qe nuk perqendrohet dhe mendja flu flu?
Me vjen keq qe te bej kaq pyetje por se kam shume te qart kete konceptin e temes tende.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Se kuptoj per cfare e ke fjalen? Per paqendrushmeri ne sjellje (ndryshon opinion 10x ne minute) apo qe nuk qendron vendit e duhet te bej cdohere dicka te re apo te levizi? Apo qe nuk perqendrohet dhe mendja flu flu?
Me vjen keq qe te bej kaq pyetje por se kam shume te qart kete konceptin e temes tende.
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
 

Frank

The S of all F.
E para e punes duhet te shpjegojme çfare eshte paqendrueshmeria.
"Ndryshimi i shpeshte i sjelljes kundrejt vetes por edhe te tjereve ne harqe shume te shkurta kohore.

E dyta e punes paqendrueshmeria nuk lidhet vetem me ç'ekuilibrin mendor.
Gjuha Shqipe eshte pak e "ngaterruar" por jo me shume nga sa jemi ne Shqiptaret pasi e perdorim ate ne menyre jo te duhur.

Sa per pyetjet:
Po
Po

Sa per karakterin e nje personi mund te them se ai vete zgjedh nje te tille sidomos ne virtual ku shumica nuk te njohin realisht dhe ai mund te manovroje si te doje me sjelljen ama vlen per tu theksuar se eshte pikerisht karakteri i nje personi qe e ben ate te duhur per tu pranuar ne nje shoqeri qofte e ngushte (2 persona), qofte edhe me te gjere (shume persona).

Antipatia eshte nje nga pasojat kryesore qe pason paqendrueshmeria e karakterit dhe personi:
1-Duhet te mesoje te perballet me kte gje.(Nese eshte zgjedhje, ne rastin e karakterit virtual)
2-Duhet te shkoje te kurohet (Nese e ka te lindur, psikolog, sociolog, etj).
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Une prap kam nje problem me semantiken e fjaleve
- i paqendrueshem apo i paperqendruar? Sepse s'eshte e njejta gje
Ne fakt sjane :)
paperqendrueshmeria ka te bej me fokusin
paqendrueshmeria me natyren e individit

Cfare e ben nje njeri te paqendrueshem ne optiken time?
Sigurisht qe te arrish te psikologjisesh dike ,duhet patjeter minimalisht ta njohesh ate, ndryshe do e paragjykosh
Por ne rastin konkret , paqendrueshmerine tek ty si individ e shoh ne aspektin e te qenurit nje dite kerkon dicka, e nje dite terhiqesh , njehere pohon e njehere mohon po te njejtin mendim
Pra ne kete rast kemi te bejme me paqendrueshmeri mendimi , jo karakteri sepse sic e shpreha do kaloja ne paragjykim.
Mendimet tona per aq kohe sa i shprehim ketu jane dhe behen pjese e gjykimeve te te tjereve dhe si rrjedhoje del edhe nje konkluzion , i cili eshte totalisht gjykim personal
Si mund te ndryshojme ne mendimin e te tjereve?
Personalisht duke e demostruar ne te kunderten qe personi mendon, pra duke treguar qe gabon.

Por por vetem nese ky/keta persona kane ndonje rendesi per mua, ne te kundert vazhdoj emisionin si e mendoj me mire
 

Hope

◕‿◕
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
E kuptova sa e paske kuptuar e ti temen..... nqs e ke shpjeguar ne hapje te temes e se kuptova, nqs ti e kupton konceptin mund te ma shpjegosh me fjale te tjera. Ose mer shembull nga postimi i NO ku eshte shprehur shume me qart e koherent.

Nejse flm per mundimin e e kohen e pergjigjes.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
E kuptova sa e paske kuptuar e ti temen..... nqs e ke shpjeguar ne hapje te temes e se kuptova, nqs ti e kupton konceptin mund te ma shpjegosh me fjale te tjera. Ose mer shembull nga postimi i NO ku eshte shprehur shume me qart e koherent.

Nejse flm per mundimin e e kohen e pergjigjes.
ok
 

Marla

On my way..
Kam degjuar shpesh etiketimin * i paqendrueshem* per nje person thjesht nga fakti qe e shikon si te tille. Ne radhe qe te quhet i paqendrueshem, duhet te shohim elementet psikologjike dhe karakteriale te personit ne fjale .Nuk mjafton thjesht nga gjykimi subjektiv per nje sjellje apo veprim i momentit , por nga parametrat psikologjike nese ai eshte i c'ekuilibruar menderisht per nje kohe te gjate. Pikesepari, qe te quhet i paqendrueshem duhet analizuar karakteri i tij, gjendjen emcionale dhe psikologjike. Njeriu nuk behet i paqendrueshem brenda nates dhe i qendrueshem brenda dites. Fjala vjen, nese ti e paragjykon, per ty eshte i qendrueshem, per te tjeret jo. A mjafton ky fakt qe te quhet i tille? Jo

Cfar e ben njeri te paqendrueshem? Kush e ben te paqendrueshem?
A ndikon gjendja enocionale?
A ndikon sjellja dhe karakteri i tij?

Diskutim te kendshem


A ka te beje kjo me bipolaritetin?
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
E kuptova sa e paske kuptuar e ti temen..... nqs e ke shpjeguar ne hapje te temes e se kuptova, nqs ti e kupton konceptin mund te ma shpjegosh me fjale te tjera. Ose mer shembull nga postimi i NO ku eshte shprehur shume me qart e koherent.

Nejse flm per mundimin e e kohen e pergjigjes.
Ti a je ne gjendje te besh dallimin e fjaleve Paqendrueshmeria dhe Paperqendruar, nese se e ben dot dalimin ske si ta kuptosh
Lexoje dhe njehere me qetesi
 

Hope

◕‿◕
Ti a je ne gjendje te besh dallimin e fjaleve Paqendrushmeria dhe Paperqendruar, nese se e ben dot dalimin ske si ta kuptosh
Lexoje dhe njehere me qetesi
Ridexx i nderuar pergjigja ime nuk eshte nje atak ndaj teje si individ. Ishte nje pyetje me vend sipas llogjikes time qe mbase si kupton akoma tere finesat e gjuhes shqipe.
Pse te pyeta a jane 2 gjera te ndryshme apo ti i referohesh te njejtes gje?
Sepse per mua paqendrushmeria (sjelle INSTABILE ka te bej me pjesen psikollogjike te njeriut qe mund te kete X arsyje instabiliteti - duke filluar nga trauma ne feminije, mungese dashurie, trauma ne mardhenje me njerzit e tjere, karakter me i dobet ku te "fortit" gjejne kenaqesi ta shtypin, mani/ sjellje borderline, e mund te ta vazhdoj listen deri neser nqs je i interesuar).
Ndersa paperqendrushmeria eshte thjesht nje mungese perqendrimi qe me cik durim kultivohet dhe arihen progrese te shkelqyera.

Tu drejtova ty sepse ti e hape temen, duke qene se s'eshte nje teme copy/paste ma mori mendja qe e di per cfare flet dhe mund ta mbrosh si subjekt e mund te me sqarosh me gjate.
 

Frank

The S of all F.
Ti a je ne gjendje te besh dallimin e fjaleve Paqendrueshmeria dhe Paperqendruar, nese se e ben dot dalimin ske si ta kuptosh
Lexoje dhe njehere me qetesi
Ja nje gjendje paqendrueshmerie psh.
@Hope diskuton me @Monique mbi percaktimin e dy termave qe jane te ndryshme ndersa ti mundohesh t'ia kthesh ne boomerang pasiqe nuk te pelqeu menyra se si te kerkoi shpjegim mbi temen qe ke hapur.(Forma me e ulet e sulmit ndaj nje personi)
E ktheve personale sepse te mungoi forca e argumentit. :)
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
E para e punes duhet te shpjegojme çfare eshte paqendrueshmeria.
"Ndryshimi i shpeshte i sjelljes kundrejt vetes por edhe te tjereve ne harqe shume te shkurta kohore.

E dyta e punes paqendrueshmeria nuk lidhet vetem me ç'ekuilibrin mendor.
Gjuha Shqipe eshte pak e "ngaterruar" por jo me shume nga sa jemi ne Shqiptaret pasi e perdorim ate ne menyre jo te duhur.

Sa per pyetjet:
Po
Po

Sa per karakterin e nje personi mund te them se ai vete zgjedh nje te tille sidomos ne virtual ku shumica nuk te njohin realisht dhe ai mund te manovroje si te doje me sjelljen ama vlen per tu theksuar se eshte pikerisht karakteri i nje personi qe e ben ate te duhur per tu pranuar ne nje shoqeri qofte e ngushte (2 persona), qofte edhe me te gjere (shume persona).

Antipatia eshte nje nga pasojat kryesore qe pason paqendrueshmeria e karakterit dhe personi:
1-Duhet te mesoje te perballet me kte gje.(Nese eshte zgjedhje, ne rastin e karakterit virtual)
2-Duhet te shkoje te kurohet (Nese e ka te lindur, psikolog, sociolog, etj).

Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
Ndjese qe po nderhyj por e ka thene me siper kolegu

Tek komenti i pari qe i ke bere like e kam sqaruar.
1-Personi zgjedh te jete i paqendrueshem.
2-Ka probleme te cilat duhen kuruar me shume kujdes dhe dashuri.
Pra eshte zgjedhje @Ridexxx per pjesen e virtualit
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Ja nje gjendje paqendrueshmerie psh.
@Hope diskuton me @Monique mbi percaktimin e dy termave qe jane te ndryshme ndersa ti mundohesh t'ia kthesh ne boomerang pasiqe nuk te pelqeu menyra se si te kerkoi shpjegim mbi temen qe ke hapur.(Forma me e ulet e sulmit ndaj nje personi)
E ktheve personale sepse te mungoi forca e argumentit. :)
Ajo me citoi mua, jo ate. Dhe nuk ishte sulm por pergjigje ne lidhje me temen. Ku eshte sulmi personal ktu ???
 

Frank

The S of all F.
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.
Pse une Ku e kam permendur paqendrueshmerine ne lidhje me keto qe thua?

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe.
Pse une nuk kam thene te njejten gje?

Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.
Paqendrueshmerine tek njeriu deshe te thoje?
Eshte sjellje, eshte veprim por ndryshimi i nje sjelljeje, veprimi apo mendimi te cilat kundershtojne njera-tjetren ne te qinten e minutit duhet kuruar, quhet anomali. Lexo per paqendrueshmerine se ke materiale plot.

Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Kujt po i referohesh ktu sepse une fola per fenomenin jo per dike?

Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y
Lexome me vemendje, mos u shperqendro sepse po thua te njejtat gjera qe kam thene une por me ngjyra sipas mendjes tende.
Konçentracione plako.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Ne fakt sjane :)
paperqendrueshmeria ka te bej me fokusin
paqendrueshmeria me natyren e individit

Cfare e ben nje njeri te paqendrueshem ne optiken time?
Sigurisht qe te arrish te psikologjisesh dike ,duhet patjeter minimalisht ta njohesh ate, ndryshe do e paragjykosh
Por ne rastin konkret , paqendrueshmerine tek ty si individ e shoh ne aspektin e te qenurit nje dite kerkon dicka, e nje dite terhiqesh , njehere pohon e njehere mohon po te njejtin mendim
Pra ne kete rast kemi te bejme me paqendrueshmeri mendimi , jo karakteri sepse sic e shpreha do kaloja ne paragjykim.
Mendimet tona per aq kohe sa i shprehim ketu jane dhe behen pjese e gjykimeve te te tjereve dhe si rrjedhoje del edhe nje konkluzion , i cili eshte totalisht gjykim personal
Si mund te ndryshojme ne mendimin e te tjereve?
Personalisht duke e demostruar ne te kunderten qe personi mendon, pra duke treguar qe gabon.

Por por vetem nese ky/keta persona kane ndonje rendesi per mua, ne te kundert vazhdoj emisionin si e mendoj me mire
Jam plotesisht dakort
 
Private conversations
Help Users
    Top