• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

Edisongen

Anëtar Aktiv
Si arrite deri aty sa te besosh qe shpirti ekziston?
Dmth nga lindi shpirti ?
Shpirti eshte energji dhe energjia eshte eternal. Dmth as nuk lind e as nuk shuhet.
Si arrita deri aty sa te besoj? Astral projection. Prandaj te them qe sado ta shpjegoj po nuk e realizove vete se kupton dot.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Shpirti eshte energji dhe energjia eshte eternal. Dmth as nuk lind e as nuk shuhet.
Si arrita deri aty sa te besoj? Astral projection. Prandaj te them qe sado ta shpjegoj po nuk e realizove vete se kupton dot.
Per ateizmin mbetet shume per tu diskutuar por me gerryen koken ca kjo e fundit.
O Edisongen, se ka kohe qe nuk kam hy e hyra e mbeta ne te nga keto debatet. Se pari ta kuptosh se ne te gjithe ketu jemi per te mesuar diq te re edhe per ta diskutuar. Pra cdo gje e re has ne pengesat e saj sepse kshu eshte jeta. Edhe kjo qe po mundohesh me spjegu ti po me duket si diq e re dhe e mire per te diskutuar.

Por, kshu nga shkrimet une kuptova se ti beson, jo ne zot, por se natyra ka nje dicka krijuese e pa njohur per mua. Nese e kam kuptuar mire. Kur flet per energjine dhe eternalitetin e saj kjo mendja ime me shkon te Darvini me panisshmerine dhe paperfundshmerine e materies. them te drejten kjo e Darvinit nuk ka te beje me kete astral projectionin tend por disi me ngaterrohen mua.

Kshu hove-hove po me duket se po thua: Eshte nate dhe futemi ne nje dhome. Kur ndezim driten ku mbetet terri?!

Une edhe munde ta kem keqkuptuar por meq jemi ketej per te debatu, gjithsesi edhe mesu gjera te reja, nese ke mundesi kuptohet, me na spjegu pak per kete fare lloj besimin tend se po te jete e thjeshte kjo Astral projection po te ja fusim te tere e po ta bejme jeten lule mi lule.
 
Ta thjeshtojme pak muhabetin.
Psh ketu ne forum papa francesku e ka fjalen per ata besimtare qe kur duhet te japin nje mendim per ata qe nuk i perkasin besimit te tyre gjykojne e paragjykojne me kuintale e ndjehen te lirshem te shprehen si te duan me njerez te tille.
Por kur duhet ta japin nje mendim per felliqesite e njerezve qe i perkasin besimit te tyre nuk shprehen dhe thone qe vetem Allahu ua njeh zemrat njerezve.
Kjo eshte dyfytyresi dhe hipokrizi ne katror, ne kub e akoma me shume.
Nje arsye qe me pelqen shume forumi eshte se postimet tona mbeten ketu.
Ca dua te them me kete?
Asgje, thjeshte qe eshte shume e lehte te kostatojme hipokrizine e kujtdo, perfshire timen.
Doni nje shembull?
imam krasniqin e gjykon allahu nese ne gjyq e akuzojne per nxitje terrorizmi dhe mospagim taksash ndaj shtetit bazuar ne fakte nga prokuroria ndersa mua (dhe nicktjeter akoma me shume) na thone direkt djall dhe njerez te keqinj nese ju cjerrim masken hipokriteve te kujtdo besimi qofshin
Doni me per Belulin?
 
Last edited:

Edisongen

Anëtar Aktiv
Per ateizmin mbetet shume per tu diskutuar por me gerryen koken ca kjo e fundit.
O Edisongen, se ka kohe qe nuk kam hy e hyra e mbeta ne te nga keto debatet. Se pari ta kuptosh se ne te gjithe ketu jemi per te mesuar diq te re edhe per ta diskutuar. Pra cdo gje e re has ne pengesat e saj sepse kshu eshte jeta. Edhe kjo qe po mundohesh me spjegu ti po me duket si diq e re dhe e mire per te diskutuar.

Por, kshu nga shkrimet une kuptova se ti beson, jo ne zot, por se natyra ka nje dicka krijuese e pa njohur per mua. Nese e kam kuptuar mire. Kur flet per energjine dhe eternalitetin e saj kjo mendja ime me shkon te Darvini me panisshmerine dhe paperfundshmerine e materies. them te drejten kjo e Darvinit nuk ka te beje me kete astral projectionin tend por disi me ngaterrohen mua.

Kshu hove-hove po me duket se po thua: Eshte nate dhe futemi ne nje dhome. Kur ndezim driten ku mbetet terri?!

Une edhe munde ta kem keqkuptuar por meq jemi ketej per te debatu, gjithsesi edhe mesu gjera te reja, nese ke mundesi kuptohet, me na spjegu pak per kete fare lloj besimin tend se po te jete e thjeshte kjo Astral projection po te ja fusim te tere e po ta bejme jeten lule mi lule.

Darvini foli per materien, pra per kete dimension. Une po flas per shpirtin qe eshte energji e jo materie. Shpirti nuk varet nga asnje dimension, psh sic varet trupi nga ky dimension pasi eshte krijuar nga ai.
Darvin mendon qe materia nuk eshte krijuar kirre e nuk do shuhet por darvin mendon qe vetem ky dimension ekziston. Ka te drejte dhe eshte logjike nese mendon me ate menyre. Por kjo menyre eshte e ceket dhe teper gabim. Nuk ka vetem nje dimension. Shkenca nuk do e vertetoje kurre nje dimension tjeter pasi natyra e veprimit te saj nuk e ben te mundur dicka te tille. Ajo studjon vetem materien. Por kohet e fundit po perparon edhe pse eshte shume primitive ne kete aspekt.

Astral projection nuk eshte dicka qe e studjon dhe e meson direkt dicka. Astral projection eshte nje "out of body experience" e ngjashme me momentin kur vdesim. Nuk eshte aspak e rrezikshme. Me pak mund mund ta realizoje cdokush. Disa hipnoza dhe tinguj binaural mund te ndihmojne.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
@soul. Pak siper the qe duhen respektuar cdo besim, edhe ateizmi mund te quhet nje besim ne mosbesim. Pse kaq kontraditore ne dy postime radhazi?
Pse quan koncer nje person qe nuk do te besojne? Pse jeni kaq shpirt zi dhe shtireni qe jeni besimtar te nje zoti te urte e te bute.
Une them qe ju jeni kanceri i njerzimit, ai qe vert njerez eshte kancer, Allahu ne Kuran ju meson te vrisni ateistet, paganet, te krishteret, ebrejte dhe gjithekend qe nuk eshte mysliman.
Allahu e ju jeni kanceri.
Kritikat e Soulit ndaj meje ia pranoj !
Allahu thote ne Kuran :"kush vret nje njeri eshte sikur te vritet krejt njerezimi". Pse bene propaganda koti dhe bene shpifje qe nuk tu shiten . Muhamedi a.s., jo qe eshte pranuar nga arabet ne fillim . Po eshte keqtrajtuar , eshte rrahure , e debuare nga vendlindja e tij dhe eshte luftuar deri ne vdekje . Dhe nga te gjitha keto te bema te farefisit dhe popullit te tij Muhamedi a.s., nuk i ka luftuar perderisa Zoti ka dhene urdher te luftohen dhe ne kete menyre te mbrohen dhe te fitoj e verteta nga e paverteta .
Edhe Adem Jashari edhe shume deahmor para tij kane luftuar , por asnje shqiptare me mend ne krye nuk thote qe lufta e tij ishte e gabuar . E kupton Zoti eshte i drejte . Edhe lufta ndaj zullmqareve mund te kuptohet si shenje drejtesie edhe nese kjo urdherohet nga Zoti ne Kuran apo Bibel(inxhill).
Lexo pak biografin e Muhamedit a.s . Dhe mund ti largosh dyshimet e krijuara ne koken tende nga mesimet e shtremberuara te disa prifterinjeve .
Per ta kuptu Islamin duhet te studiosh ne shkollat islame . Dhe per ta kuptuar krishterimin duhet te studiosh ne shkollat e krishtere .
 
Last edited:

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
ej o miqt e mi :p

Religjion apo jo ateizmi sinqerisht eshte kancer :p hahaha. Mos kujtoni se eshte gje e bukur apo e zgjuar mos me pranu qe ka nje KRIJUES! Jo vec thash. :D
Me kujtohet fjalia e te madhit Nietzsche: Mallkuar qofte ai qe ha nje vakt buke me nje prift apo murg, sepse ai eshte i denuar te jetoje ne shkretetirat me te ashpra, perfshi ketu edhe shkretetiren e shpirtit, ai eshte i denuar te digjet pikerisht ne ferrin qe ndertoi vete.

Darius
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
O Daisy 1 pytje.

Cf ndodh me materien me shpirtin dmth pas vdekjes?
The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam nje thes me
Mish kocka Dhe organe ... Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe nje Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon cfare dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
o CENI ME FAL POR UNE SJAM DAKORT SI E PARASHTRON TI PROBLEMIN. parajse e palit apo e qamilit. Parajsa pra. Ke billiona njerez qe i besojne asaj feje dhe duhet te kemi vertet respekt per cdo besim. Papa mund ta kete thene dhe per stimulim te besimtareve. se lajmeve si besoj shume une ;)
E pranoj rekomandimin tend !
Por , perderisa Pali eshte autori kryesor i dy dhjatave te shkruara . Dhe vete te krishteret e vlersojne Palin nuk ka ofenduese asgje ketu nga une . Sa kam lexu une per Biblat , ai eshte njeriu per cdo pike dhe presje qe ishte pyetur ku te vendoset !
Dhe tjetra Papa me deklarimet e tij del kunder parimeve te fese se tij . Dhe mohon shpalljen e fundit te Zotit , pse nuk kam te drejte te theme si Papa dhe si ateisti jane te njejte . Ateisti mohon Zotin , Papa mohon te derguarin e fundit te Zotit !
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Kritikat e Soulit ndaj meje ia pranoj !

Allahu thote ne Kuran :"kush vret nje njeri eshte sikur te vritet krejt njerezimi".
Ti duhet te pranosh edhe kritikat e mia, qe ti o je mashtrus si shume mysliman te tjere, o po ben lojen e nje idioti e po tall b....en me lexusin ketu.

Allahu ne suren 5:32, qe ti po e sjell si shembull perfekt kunder vrasjes se njeriut, nuk ju drejtohet myslimanve por hebrejve. Cfare ju meson ju myslimanve Allahu ta tregon nje sure me poshte 5:33.
Hapi syte e lexo kuran para se te citosh Laurin qe e njeh islamin me mire se ti xhepat tuaj.

ps. Ti nuk je mysliman qe copton suren e kuranit, eshte mekat. Por ti e bere qe te mashtrosh lexusit, Allahu i fal mashtrusat kur behet fjale per hire te islamit. Kjo eshte filozofia islame

 
Last edited:
Ti duhet te pranosh edhe kritikat e mia, qe ti o je mashtrus si shume mysliman te tjere, o po ben lojen e nje idioti e po tall b....en me lexusin ketu.

Allahu ne suren 5:32, qe ti po e sjell si shembull perfekt kunder vrasjes se njeriut, nuk ju drejtohet myslimanve por hebrejve. Cfare ju meson ju myslimanve Allahu ta tregon nje sure me poshte 5:33.
Hapi syte e lexo kuran para se te citosh Laurin qe e njeh islamin me mire se ti xhepat tuaj.

ps. Ti nuk je mysliman qe copton suren e kuranit, eshte mekat. Por ti e bere qe te mashtrosh lexusit, Allahu i fal mashtrusat kur behet fjale per hire te islamit. Kjo eshte filozofia islame
Pikerisht per kete lloj dyfytyresie dhe hipokrizie e kam fjalen ne postimin tim me lart.
Keta shquhen edhe per autogola por nuk e pranojne.
Thone qe kur e bene autogolin ishin offside lol
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Vendndodhja
Tiranë
Në Shqiperi, që pretendohet se kemi qene per 50 vite ateiste, feja ka vazhduar të ekzistoje, siç edhe e shpjegon Kallamata ne persiatjet e tij. Feja e kuptuar në terma tradicional, te feve te vjetra, u zevendesua nga nje forme e re feje. Dogmatizmi socialist (komunist - jane e njejta gje!).

Pra, nuk eshte edhe aq çeshtja e fese, sa çeshtja e imponimit apo e diktatit dhe dogmatizimit.
Ne vende ku ka imponim, si ne vende me fe radikale siç jane sot ato islamiket lindore, apo siç jane imponimet e natyres ekonomike socialiste ne Korenë e Veriut apo ne vende të tjera diktatoriale, atje nuk ka zhvillim.

Pra zhvillimi vjen nga liria, jo nga ndalimi i fese. Të ndalosh fene, do të thote te veprosh me te njejten logjike si të besimtarit radikal që kerkon te imponoje pikepamjen e vet - pa kurrfarë argumenti - mbi pjesen tjeter te njerezve. Ky imponim eshte problemi themelor, jo ekzistenca, apo mosekzistenca e fese dhe ateizmit.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Pikerisht per kete lloj dyfytyresie dhe hipokrizie e kam fjalen ne postimin tim me lart.
Keta shquhen edhe per autogola por nuk e pranojne.
Thone qe kur e bene autogolin ishin offside lol
Eshte klasike mashtrimi ne filozofine islame, sidomos kur islami eshte nen trysnine e opinjonit publik. Njerzit ne perendim nuk thellohen me tej se cfare ju serviret perapa syve, prandaj mashtrimi funksionon shpesh. (Por jo me gjithkend)
Nje gjuhe si kjo arabe, ka 4 fjale pikerisht se si te mashtrojne njerzit, si ujku me qime delesh.
Takiyya
Tawriya
Kitman
Muruna

Te gjithe e perdorin suren 5:32 neper manifestime "paqesore"

 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam nje thes me
Mish kocka Dhe organe ... Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe nje Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon cfare dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
Une skuptoj ne anglisht.
flm per sqarimin, tani nje pytje tj

Dmth ti si person, si Daisy ke menduar ndonjehere qe jeta jote qenka kjo
: dmth
lind
rritu vepro
vdis
Aq i bie te jete gjithe kjo jete ?
Dmth ska nje motiv..nje qellim.
Eshte e gjitha aq boshe?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
And Lauri strikes again :p.... Using a joke, but who cares... he goes on on his mission, and I go on on my way... :D

See you guys in hereafter! :p Bye!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam nje thes me
Mish kocka Dhe organe .
.. Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe nje Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon cfare dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
Come on. Do te thuash qe ti je nje perberje e tera vetem fizike?!?!?! Seriously? Makine qe ha& leviz?! Wht abt feelings?! loti, gezimi, malli, ngushtimi gjoksit, Apo dhe ato eshte mishi qe i ndjen :p
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Ne natyren e njeriut eshte frika se mos ngelen pa gje ne jete,te pa brojtur,te varfer dhe gjithe kjo frike i shtyn te mbledhin sa me shume.
Per te fituar kete frike perdorrin cdo lloj menyre te ndershme ose jo here here duke shkelur mbi kufoma.
Kjo ska te beje ne jane besimtar apo ateist.
Eshte e vertet qe shumica ndoshta e besimtareve qe shkojne ne kishe qe i luten zotit tju shkoje jeta me mire kur dalin jashte nuk japin as edhe nje kafshate buke vellait
Te besosh ska te beje nese do te besosh apo jo. ajo qe e percakton eshte nese mundesh nese ke forcen shpirterore te mohosh te kapshmen, te dukshem,materien, gjithcka perreth qe te shtyn te besh ate qe bejne shumica te arrish ne maje,te marresh ate kenaqsi momentale qe i ke te gjithe poshte, edhe pse kjo ne fund te ben te ndishesh bosh i vetem.
Pra ska te beje nese do,po nese mundesh te kuptosh se bota nuk mbaron ketu.
Tani nqs do te ishte me mire qe kete lufte me veten do ishte me mire ta japesh jashte kishes,jashte komunitetit besimtar apo te behesh ateist,secili mund te pergjigjet vete. Une mendoj se jo
Gjithsesi te besosh apo jo,te jetosh ne baze te asaj qe beson eshte plotesisht ceshtje personale.
 
Last edited:

Daisy

Anëtar i Respektuar
Come on. Do te thuash qe ti je nje perberje e tera vetem fizike?!?!?! Seriously? Makine qe ha& leviz?! Wht abt feelings?! loti, gezimi, malli, ngushtimi gjoksit, Apo dhe ato eshte mishi qe i ndjen :p
Une I vura disa pika asaj qe thashe, qe do te thote! Vazhdon eshte teme e gjere ...
I accept the existence of love as an emotion along with all the others: hate, anger, envy, jealousy, lust, fear, greed, etc... per keto Ka evidence psh. When somebody says, “I’m in love with you”, they aren’t speaking of the existence of a physical thing, they are speaking of their internal state of mind....
Emotions along with the mind, stop happening when our brain dies, they start and end with our lives. That's what I meant SOUL


But anyway u think atheism is cancer, sado ta shpjegoj Une ti Nuk do me kuptosh:p
 
Top