• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

C3nI

Anëtar i Nderuar
O Hajduto, ti dhe Nevertiti dhe disa ketu jeni prodhim i Enverit a e dini kete gje ore ! Nese sme kuptoni ne lexim, mund te ia huazoj syzat e mia!
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Po si mund te imponohet ateizmi me force?
Ateist do te thote te mos besosh ne Zot,te mos i perkasesh asnje feje..dhe nuk ka se si te imponohet kur kjo gje,mos besimi i vjen natyrshem?
Meso anglisht qe te besh debat konstruktiv.

Madje dhe ta perktheva qe predikimi i besimit ne zot denohej deri ne 10 vite burg e ti prap vazhdon.
Do thuash ti qe ata qe e imponuan nuk ishin ateiste te vertete. Ehaaaaaaaaa
 

Guest20

Offline✌
Meso anglisht qe te besh debat konstruktiv.

Madje dhe ta perktheva qe predikimi i besimit ne zot denohej deri ne 10 vite burg e ti prap vazhdon.
Do thuash ti qe ata qe e imponuan nuk ishin ateiste te vertete. Ehaaaaaaaaa
Une nuk lexova gje se ca hodhe ti,por te thuash qe ateizmi imponohet,kjo eshte e pa kuptimet..
U mundua enveri ta bente popullin shqipetar te pa fe,por nuk ja arriti dot,sepse fshehurazi,dhe ne shpirt te gjithe besonin.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Mos ngaterroni ideologjit totalitare me konceptin e lire ateist..:)
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Edhe ateizmi ka rrezikun e tije, por nuk mund te arije kurre rrezikun fetar. Ka dhe ateizmi ekstremizmin e tije por kur fillon ekstremizmi fetar ka nje force inercie qe shkaterron cdo gje qe i del perpara, eshte nje cunam injorance dhe supersticioziteti.

Me kete qe sapo thashe, nuk ka te beje me masakrat e Enverit, qe iu harrofte emri !!

Darius
Pasojat e drejtimit te shteteve bazuar ne ateizem (sepse ateizem do te thote mosbesim.ne zot) jane katastrofale.


...,............
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Enveri, Stalini, Hitleri ishtin ateiste dhe shikoni c'i bene njerezve!

Edisongen, nje argument i tille jepet atehere kur kerkohet te goditet ateisti, apo ateizmi ne pergjithesi ne baze te te keqijave qe keta persona sollen mbi njerezimin. Ne fakt, keta persona e te tjere mund te kene qene kriminelet me te medhenj te shekullit te kaluar, per mua argumenti ne fjale eshte nje falsitet logjik bazuar mbi shoqerine e keqe. Meqenese eshte nje falsitet, atehere shfrytezimi i tij per te goditur bazen logjike ose racionalen e ateizmit bie poshte.

Konkluzioni qe nxjerr premisa e ketij argumenti qe ti rrok Edisongen, pak a shume, "Prandaj, ateizmi duhet refuzuar/luftuar sepse Hitleri, Enveri, Stalini ishin ateiste dhe shikoni se cfare krimesh i bene njerezimit." Faktikisht, krimet i ben njeriu me vetedije te plote (per sa kohe qe ka mendje te shendoshe) dhe nuk mund te ndikohet nga nje baze filozofike, pavaresisht se e njihte ate baze filozofike.

Darius
Nuk ka asgje te mencur ne ate me lart te nje propaganduesi dhe gjakpiresi si Stalini. Ai vertet shitej si Ateist, por vetem i tille nuk qe...
Nuk mund te quash veten Ateist nese nuk respekton lirine e fjales. Premisa e pare per te pozicionuar veten si Ateist fillon aty, qe ne momentin qe ben pyetjen e pare, fillon te sillesh skeptik ndaj konformizmit, sistemeve te kultit dhe dogmes. Sistemi komunist ishte nje dogme, biles dhe me organizim tipik si fete monoteiste. Nje sistem i cili mbyt fjalen e lire, gjen menyra dhe shembuj per te krijuar "lidera te perjetshem" dhe i pozicionon ata si figura Kulti per admirim nuk bejne ndryshim fare nga nje sistem tjeter "Kulti" qe nje pjese e mire e popullsise vazhdon akoma ta praktikoje.
Thjeshte, kjo feja qe permende ti eshte i njejti sistem si ajo feja tjeter, pushtet "top-down", "Master and the Mastered" nje maredhenie Sado-Mazo me liderin ... i dukshem apo i padukshem qoft ai.

Ateizmi fillon aty ky fillon liria, shkenca dhe arsyeja. Cdo gje jashta kesaj kornize eshte vetem nje kopje e shemtuar e ndonje sistemi kultesh poashtu te shemtuar.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ateizmi fillon aty ky fillon liria, shkenca dhe arsyeja. Cdo gje jashta kesaj kornize eshte vetem nje kopje e shemtuar e ndonje sistemi kultesh poashtu te shemtuar.
Fiks! :).....
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Nuk ka asgje te mencur ne ate me lart te nje propaganduesi dhe gjakpiresi si Stalini. Ai vertet shitej si Ateist, por vetem i tille nuk qe...
Nuk mund te quash veten Ateist nese nuk respekton lirine e fjales. Premisa e pare per te pozicionuar veten si Ateist fillon aty, qe ne momentin qe ben pyetjen e pare, fillon te sillesh skeptik ndaj konformizmit, sistemeve te kultit dhe dogmes. Sistemi komunist ishte nje dogme, biles dhe me organizim tipik si fete monoteiste. Nje sistem i cili mbyt fjalen e lire, gjen menyra dhe shembuj per te krijuar "lidera te perjetshem" dhe i pozicionon ata si figura Kulti per admirim nuk bejne ndryshim fare nga nje sistem tjeter "Kulti" qe nje pjese e mire e popullsise vazhdon akoma ta praktikoje.
Thjeshte, kjo feja qe permende ti eshte i njejti sistem si ajo feja tjeter, pushtet "top-down", "Master and the Mastered" nje maredhenie Sado-Mazo me liderin ... i dukshem apo i padukshem qoft ai.

Ateizmi fillon aty ky fillon liria, shkenca dhe arsyeja. Cdo gje jashta kesaj kornize eshte vetem nje kopje e shemtuar e ndonje sistemi kultesh poashtu te shemtuar.
As qe eshte biseda ketu. Biseda eshte qe a u imponua me dhune ateizmi. Mund ta kete imponuar dhe vatikani per te larguar islamin. Pak rendesi ka se kush. Por qe eshte imponuar me dhune eshte fakt.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Une nuk lexova gje se ca hodhe ti,por te thuash qe ateizmi imponohet,kjo eshte e pa kuptimet..
U mundua enveri ta bente popullin shqipetar te pa fe,por nuk ja arriti dot,sepse fshehurazi,dhe ne shpirt te gjithe besonin.
Ajo qe thote Edisong qendron.
Nga nje popull besimtar deri diku fanatik ne fe ....u imponua mosbesimi dhe jo me force , por me dhune.
Ashtu si turku per 500 vite konvertoi shqiptaret ne myslyman me dhune te njejten beri Enveri.
Nuk mund te thuash se ne nuk jemi ateist te imponuar ....sepse do mohonim ata martir qe u vrane e u burgosin pasi ishin te fe!
Mos harrojme se besimi ne teorine e evolimit ishte imponim dhe jo free will.
Dhe mos harroni qe edhe kete tolerance fetare qe te huajt na e lakojne e kemi pikerisht nga imponimi per 50 vite ne ateizem.
Ne shqiptaret ende edhe sot nuk kemi nje kulture te mirefillte fetare.....prandaj jemi kaq te hapur drejt radikalizimit ...
 
Last edited:

Edisongen

Anëtar Aktiv
Po si mund te imponohet ateizmi me force?
Ateist do te thote te mos besosh ne Zot,te mos i perkasesh asnje feje..dhe nuk ka se si te imponohet kur kjo gje,mos besimi i vjen natyrshem?
Prishja e kishave e xhamive si dhe denimi.me.burg i predikimeve fetare eshte imponim i ateizmit me.force. ju sikur sju ponon truri o vlla.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Edhe islami.eshte fe e.paqes e kush vret ne emer te tij nuk eshte musliman. E bla bla bla, kabooom.
Islami qe eshte fe e paqes e deshmon me se miri ekzistimi i komuniteteve jo islame qe prej kohes se Muhamedi a.s., e deri ne ditet e sotit qe ekzistojne ne Arabi. Pastaj shembulli me i afert jane Kishat Ortodokse ne Ballkan dhe te drejtsat e tyre dhe sovraniteti i tyre nen Perandorine.
Kurse, feja ateiste dhe prifterinjet e tyre si Enveri edhe rrenjet e fese kane munduar ti zhdukin!
Kush ka sy ne balle mund ta dalloj te bardhen prej te zezes.
Te drejtat ne pushtetine e muslimaneve qe i kane pasur jomuslimanet si ia kthyen keta? Ia kthyen ne kryqezata dhe ne fund me shtete laike-ateiste .Do te vjene koha qe do te kerkojne ligjin e islamit jomuslimanet.
 
Last edited:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Prishja e kishave e xhamive si dhe denimi.me.burg i predikimeve fetare eshte imponim i ateizmit me.force. ju sikur sju ponon truri o vlla.
O Edisongen,sigurisht qe kjo u be me dhune,por nuk hyne ne konceptin e mirefillt te ateizmit si ideologji.
Pasi Enveri ju prishi kishat dhe denoj besimin, por nuk ju tha qe ju do besoni ne kete doktrin ateiste,,qe kjo eshte keshtu apo ashtu si doktrine..
Ai tha ju s"keni perendi,per ju perendia jam une dhe ligjet e mia.
E thene thjsht fare.
Pra kemi te bejme me nje ateizem bastard ,totalitar,ne kete rast.
Qe ne fakt sduhet quajtur ateizem.
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Islami qe eshte fe e paqes e deshmon me se miri ekzistimi i komuniteteve jo islame qe prej kohes se Muhamedi a.s., e deri ne ditet e sotit qe ekzistojne ne Arabi. Pastaj shembulli me i afert jane Kishat Ortodokse ne Ballkan dhe te drejtsat e tyre dhe sovraniteti i tyre nen Perandorine.
Kurse, feja ateiste dhe prifterinjet e tyre si Enveri edhe rrenjet e fese kane munduar ti zhdukin!
Kush ka sy ne balle mund ta dalloj te bardhen prej te zezes.
Te drejtat ne pushtetine e muslimaneve qe i kane pasur jomuslimanet si ia kthyen keta? Ia kthyen ne kryqezata dhe ne fund me shtete laike-ateiste .Do te vjene koha qe do te kerkojne ligjin e islamit jomuslimanet.
Kur flet per islamin duhet me pare te lexosh kuranin.
“8 sure te Kuranit qe deshmojne se Islami nuk eshte fe e paqes” – Gazeta Tema
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
O Edisongen,sigurisht qe kjo u be me dhune,por nuk hyne ne konceptin e mirefillt te ateizmit si ideologji.
Pasi Enveri ju prishi kishat dhe denoj besimin, por nuk ju tha qe ju do besoni ne kete doktrin ateiste,,qe kjo eshte keshtu apo ashtu si doktrine..
Ai tha ju s"keni perendi,per ju perendia jam une dhe ligjet e mia.
E thene thjsht fare.
Pra kemi te bejme me nje ateizem bastard ,totalitar,ne kete rast.
Qe ne fakt sduhet quajtur ateizem.
Te te detyronte prejardhjen nga majmuni nuk ishte detyrim?
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
O Edisongen,sigurisht qe kjo u be me dhune,por nuk hyne ne konceptin e mirefillt te ateizmit si ideologji.
Pasi Enveri ju prishi kishat dhe denoj besimin, por nuk ju tha qe ju do besoni ne kete doktrin ateiste,,qe kjo eshte keshtu apo ashtu si doktrine..
Ai tha ju s"keni perendi,per ju perendia jam une dhe ligjet e mia.
E thene thjsht fare.
Pra kemi te bejme me nje ateizem bastard ,totalitar,ne kete rast.
Qe ne fakt sduhet quajtur ateizem.
Ktu qendron problemi me ju. Nuk e dini se ca dmth ateizem.

Tani me kete logjike edhe un mund te them qe papa nuk eshte i krishtere se ka pranuar teorine e big bangut e rrjedhimisht te them qe cdo padrejtesi qe behet nga vatikani nuk eshte pjese e krishterimit etj etj.

Ateizem shkurt dmth mosbesim ne zot. Per ta thjeshtuar sa me shume. Dhe mosbesimi ne zot u imponua me force. Pra ateizmi u imponua me force. Logic 101
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Ajo qe thote Edisong qendron.
Nga nje popull besimtar deri diku fanatik ne fe ....u imponua mosbesimi dhe jo me force , por me dhune.
Ashtu si turku per 500 vite konvertoi shqiptaret ne myslyman me dhune te njejten beri Enveri.
Nuk mund te thuash se ne nuk jemi ateist te imponuar ....sepse do mohonim ata martir qe u vrane e u burgosin pasi ishin te fe!
Mos harrojme se besimi ne teorine e evolimit ishte imponim dhe jo free will.
Dhe mos harroni qe edhe kete tolerance fetare qe te huajt na e lakojne e kemi pikerisht nga imponimi per 50 vite ne ateizem.
Ne shqiptaret ende edhe sot nuk kemi nje kulture te mirefillte fetare.....prandaj jemi kaq te hapur drejt radikalizimit ...
Kete dhunen 500 vjeqare vetem per shqiptaret dhe jo per te tjeret as me budallai i katundit tim se beson!
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Kete dhunen 500 vjeqare vetem per shqiptaret dhe jo per te tjeret as me budallai i katundit tim se beson!
PPSL.....kaq kom per ty Ceno!
Suksese ne jete!
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Nuk me the gje per te drejtat e jomuslimaneve nen qeverisjen e muslimaneve dhe vete te Profetit a.s ? Kurani eshte shkence ne vete qe per ta kuptuar ate duhet njohurit thelbesore. Per lufterat dhe denimet e Zotit jane bere edhe filma artistik . Nuk e di pse nuk lexoni se si eshte paraqitur Islami tek Profeti Muhamed a.s . Po i besoni keqinterpretimeve te disa injoranvee te cilet nuk kane lidhje me fene . Te cilet i citojne ndaras 4/ 5 paragrafe Kuranor duke i perjashtuar 6000 te tjere . Kuptimi i ketyreve verseteve nuk mund te kuptohet ne kete menyre.
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Prishja e kishave e xhamive si dhe denimi.me.burg i predikimeve fetare eshte imponim i ateizmit me.force. ju sikur sju ponon truri o vlla.
Si ne te gjitha ideologjite, edhe me ateizmin qe natyrisht nuk eshte nje ideologji, eshte abuzuar dhe vazhdon te abuzohet. Ne radhe te pare, ateizmi nuk eshte ideologji dhe as besim. Ateizmi, ne te kundert me besimet e fetare, eshte me te vertete nje zgjidhje personle. Ne ateizem, nuk ekziston nje institucion qe mund te perfaqesoje te gjithe ateistet, sepse nuk eshte as ideologji dhe as besim dhe nuk ka ideale.
Por, te jeshe ateist, nuk do te thote te jeshe kunder Zotit apo te luftosh kunder tije, ashtu siç beri rregjimi komunist ne Shqiperi. Nje ateist nuk eshte kunder Zoti, nje ateist eshte nje njeri pa Zot, nuk beson ne ekzistencen e tije. Dhe mes ketyre dy gjerave ka nje ndryshim shume te madh.
Feja nuk ka qene ne gjendje te vertetoje ekzistencen e Zotit, shkenca nuk ka qene ne gjendje te verteoje mosekzistencen e tije.
Ne te kundert me disa besime fetare qe denojne me vdekje ateistat, ateizmi i vertete nuk lufton fene.
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Prishja e kishave e xhamive si dhe denimi.me.burg i predikimeve fetare eshte imponim i ateizmit me.force. ju sikur sju ponon truri o vlla.
Ateizmi nuk eshte sistem, komunizmi po. (Teorikisht) Ne formen e vet, komunizmi eshte nje utopi sociale, shume humane dhe njerzore (Njesoj si ne Parrajsen e Zotit), venia ne praktike i tij ne shume vende te bllokut lindor prodhoi diktatura nga me gjakataret qe ka njohur historia e njerzimit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Kisha pregatit nje pergjigje, harroj ti jap postim, kur i jap me nxjerr log of. :( Sa kot... Po gjthss kundra papes/kundra jush isha. E keni bere cik lemsh :p
 

Edisongen

Anëtar Aktiv
Ateizmi nuk eshte sistem, komunizmi po. (Teorikisht) Ne formen e vet, komunizmi eshte nje utopi sociale, shume humane dhe njerzore (Njesoj si ne Parrajsen e Zotit), venia ne praktike i tij ne shume vende te bllokut lindor prodhoi diktatura nga me gjakataret qe ka njohur historia e njerzimit.
Who gives a fuck ca eshte komunizmi. Un po them qe ateizmi eshte imponuar me force.
Drejtuesit e komunizmit ishin ateiste. E thjeshte. Nuk beson ne zot dmth je ateist. Duuhhh!!!
 

Guest20

Offline✌
Prishja e kishave e xhamive si dhe denimi.me.burg i predikimeve fetare eshte imponim i ateizmit me.force. ju sikur sju ponon truri o vlla.
Besimi dhe mos besimi,vjen nga shpirti.se prishen kishat dhe xhamiat,nuk do te thote qe te mos besosh..edhe pa kisha,edhe pa xhami ne kohen e enverit predikohej feja.por nejse,nuk ja vlen te zgjatesh.
 
Last edited:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Besimi dhe mos besimi,vjen nga shpirti.se prishen kishat dhe xhamiat,nuk do te thote qe te mos besosh..edhe pa kisha,edhe pa xhami ne kohen e enverit predikohej feja.por nejse,nuk ja vlen te zgjatesh.
:O PREDIKOHEJ?!!! Tallesh ti mo?! Po te flisje nje fjale u fusje ne burg ca flet. ka patur shume qe e kane mbajtur ne fshehtesi besimin ama ne mase ajo u ndalua. Dhe praktikimi s'behej dot kurre se kishte spiune dhe brenda familjes. Pra brezi i prinderve tane s'mund tna flisnin per fene fare apo per Zotin(ata qe jane 40+)

Ateizmi si mosbesim nuk eshte imponues po puna eshte a u imponua ne Shqiperi? po. it did. Pastaj dhe me deshire e kane pranuar ca ta merr mendja. Njesoj si feja. Ka pas pranime se kishin xy perfitim apo le te themi imponim, ka pas dhe qe e pranuan me deshire.

Sa per papen: Sjam dakort me mire ateist sesa hipokrit. Sipas besimit papes po sqe katolik futesh ne ferr, nqs mekaton denohesh per mekatin. E tani me mire ne ferrr perher apo me mire nje njeri me gabime e te meta dhe qe do japesh llogari per ate te keqe qe posedon>?!!!! Tani ai do e kete thene me kuptim te mire qe ti nxise njerezit te jene jo hipokrit ama si fjali NUK QENDRON FARE!

Sa i perket asaj: qe ateistet mund t ejene te mire, Sigurisht qe po. ateisti punet i ka me Zotin, cpo i duhet njeriut ca beson ai.
 
Top