• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Sinqerisht keto muhabetet shpesh behen cope-cope dhe e ke te bashkosh copezat per te ndertuar një imazh, ama jane ca gjera që vertete te turbullojne imazhet dhe te thena ne menyren e tyre kam pershtypjen se perbejne ngaterrese mjaft te madhe.

Pra, nga keto shkrime, logjika (e atyre që keqkuptojne shkrimet) del ne rezultatin se mjekesia thjeshte është biznes dhe kjo është nga gjerat me injorante që ka shpikur Ateizmi. Pra, mjekesia është një genjeshter e kulluar sepse fatet e miletit jane ne duar te zotit.

Pra, mjeku prane teje, që ka bere gjithe ato vite shkolle e specializime, ka bere kot dhe te merr leket kot, sepse ai është thjeshte një figure mantelbardhe që lirisht munde te quhet spektator i ngjarjeve që per ty jane shkruar nga dikush tjeter dhe kan per tu zhvilluar ne ty. Pra ai kot flet e kot mundohet sepse me ty ka per te ndodhur ajo që dikush ta ka rezervuar si surprize.

Pra, njerez, po ju ra tulla ne koke, po pesuat ndeshje dhe keni humbur shume gjak, apo po ju ka ndodhur ndonje e pa bere dhe ju duhet ndihme kot beni shpenzime koti. E vetmja gje që ju duhet te beni është ajo; Ngrini duart lart e cirreni ne kup qielli sepse: Se shpeton apo jo, kjo varet nga ty si njeri, personalisht.

:paqe::paqe::paqe:

ahahhahahahahahahahha mjeksin e ka shpik ateizmi !!!!!!!!!! hahahahhah je ne terezi o kiterr apo tka deh alkoholi se ramazani nuk besoj që tka kap !!!!!!!!!!! khuuuuuuuuuuuuu
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Te jesh i lire,ashtu sic te llind prindi,,është dhurat nga prindi(zotin nuk e shof ketu) biles i shtrengoj doren doktorrit(shkences)
që me ore te tera operacionesh,shpeton një jete,(dhe një fetar falenderon zotin dhe jo mjekun!) per punen e lodhshme që ben!

Ne keto tema nuk me pelqen me te komentoj,kjo gje duket shum bajate tani,sepse ateistet ''gjykohen''

Ps./Zoterinj fetar,UNE JAM ATEIST I LIRE..
prindi kur me ka lindur nuk me ka pagezuar etj
por me ka thene,,zgjidh ate që ben per ty(kur u rrita). Kjo dmth liri absolute!
une besoj ne shkenc,ai është libri që shkruaj une,cdo dite,dhe jo një liber që zdihet kush e ka shkruar,ka qene tape apo jo,apo per ca interesi e ka bere!
une jetoj sot dhe jam i lire,nga gjithcka pik..

Ne fakt, perpara se te dilje ne keto konkluzione beje mire te shikoje nga kam shkruar, e ca kam cituar e ca kam nenvizuar.
Postimi im u be si pasoj te

biles i shtrengoj doren doktorrit(shkences)
që me ore te tera operacionesh,shpeton një jete,(dhe një fetar falenderon zotin dhe jo mjekun!) per punen e lodhshme që ben!
dhe thash që

Ne fakt mjeksia ka limitat e veta.
Gje që është me se e vertet. Nuk do shume mundim te kuptohet. Nqs nuk do i kishte, sot sdo kishim me njerez te semure, e as njerez që vdesin nga keto semundje. Kjo nuk dmthn që nqs mjeksia ka limita, nuk duhet te kurohemi, dhe te mos provojme gjithcka është e mundur.Sinqerisht keto muhabetet shpesh behen cope-cope dhe e ke te bashkosh copezat per te ndertuar një imazh, ama jane ca gjera që vertete te turbullojne imazhet dhe te thena ne menyren e tyre kam pershtypjen se perbejne ngaterrese mjaft te madhe.
Mund te nxjeresh fjalet nga konteksti e ti japesh çfarë drejtimi te duash ti, ska asnje problem, por kjo nuk dmthn që do marin sensin që do ti, vetem se do ti!

Pra, nga keto shkrime, logjika (e atyre që keqkuptojne shkrimet) del ne rezultatin se mjekesia thjeshte është biznes dhe kjo është nga gjerat me injorante që ka shpikur Ateizmi. Pra, mjekesia është një genjeshter e kulluar sepse fatet e miletit jane ne duar te zotit.
Nuk e di se nga e nxore kete, sepse une skam permend "MOS SHKONI TEK DOKTORI, PRISNI NE SHTEPI , DERI SA O TE BEHENI MIRE, OSE TE KALONI NE BOTEN TJETER, SEPSE DOKTORI SKA ME CA TJU NDIHMOJ"


Pra, mjeku prane teje, që ka bere gjithe ato vite shkolle e specializime, ka bere kot dhe te merr leket kot, sepse ai është thjeshte një figure mantelbardhe që lirisht munde te quhet spektator i ngjarjeve që per ty jane shkruar nga dikush tjeter dhe kan per tu zhvilluar ne ty. Pra ai kot flet e kot mundohet sepse me ty ka per te ndodhur ajo që dikush ta ka rezervuar si surprize.
Doktori ben aq sa mundet SI NJERI, me ato që ka ne dispozicion ( se mbase ne spitalin e Vlores nuk ka te njejtat mundesi me ato që ka ai ne spitalin e Milanos, se ska aparature, ilace, specializim, apo te tjera). PRA BEN SA MUNDET! Me aq sa ka mesuar nga shkenca, me eksperiencen që ka, ai nderhyn per te te NDIHMUAR. Por kjo ndihme, varet nga ty si njeri si e pranon - me ate organizem që ke, me ate fuqi ke per te luftuar semundjen, me ato mangesi që ke - psh ke një defekt enzimatik (se di nqs sot ne bote ka spitale aq te zhvilluara e me buxhet aq te madhe sa te mund te kerkoj te gjitha difektet (enzimatike, apo lloji tjeter) që ekzistojne- ose me mire ato që njohim e mund ti kerkojme).
Organizmi i njeriut nuk është standard, sado mundohet shkenca ta vej ne te njejten linje, ja që ka raste që prishin "regullin". Ka njerez që nuk reagojne sic duhet tek i njejti trajtim. Prandaj dhe është gjithcka ne doren e individit, ke opsionet ne dispozicion- varet nqs mundesh ti perdoresh.
Edhe po, ka te semure, kur i ben gjithcka është e mundur (edhe ske me asgje ne dore) tek te cilet nuk te mbtete gje tjeter pervec se te presesh, dhe behesh spektator i luftes tij me jeten! Ti i ofron ca mundesh, nqs ka fuqi- mbijeton.

Pra, njerez, po ju ra tulla ne koke, po pesuat ndeshje dhe keni humbur shume gjak, apo po ju ka ndodhur ndonje e pa bere dhe ju duhet ndihme kot beni shpenzime koti. E vetmja gje që ju duhet te beni është ajo; Ngrini duart lart e cirreni ne kup qielli sepse: Se shpeton apo jo, kjo varet nga ty si njeri, personalisht.

:paqe::paqe::paqe:
Shembujt e mij kishin një qellim, që mund te ndodhin gjera që nuk mund te paraprihen sado e zhvilluar është shkenca. Se sa te arish ti ne spital, apo se sa te te arij ambulanca ke vdekur (se te ra tulla ne koke, humbe vetedijen, re ne shkall, vrave trurin e vogel, bere hemoragji-mbete ne vend; ose se te cpoj bleta ne mes te fushes, ti ke alergji, bere shok anafilaktik, e mbete prap aty).


Por mqs ti e con ne kete ekstrem, po ta perseris, nuk kam thene asgjekundi MOS SHKONI TE MJEKOHENI se sa po humbni kohen kot, e prisni frymen e shenjte te vij tju mari!

Edhe si perfundim, CDO GJE VARET NGA NJERIU, me ndihmen e mjekut një njeri mund te mbijetoj apo jo. Mjeku, nuk mund te hyj brenda njeriut, ti bej ti funksionojne proceset e te mbijetoj. Mjeku mund te bej pjesen e tij, te japi ndihmen që mundet, dhe njeriu mos mbijetoj.
Nqs do ishte ashtu, që cdo gje do mund te kurohej me shkence, sot sdo kishim me te vdekur, ose me mire thene sdo kishim me te vdekur nga semundjet, por nga pleqeria....(Mqs shkenca akoma se ka stopuar kete proces!).
 
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

sweetzina mos e bej dhe ti si kristofor kolombo
që vajti ne amerik dhe i quajti AUtoktonet INdian
vetem pse e dinte që ishte ne indi:p hahahah mos me zhgenje
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Shembujt e mij kishin një qellim, që mund te ndodhin gjera që nuk mund te paraprihen sado e zhvilluar është shkenca. Se sa te arish ti ne spital, apo se sa te te arij ambulanca ke vdekur (se te ra tulla ne koke, humbe vetedijen, re ne shkall, vrave trurin e vogel, bere hemoragji-mbete ne vend; ose se te cpoj bleta ne mes te fushes, ti ke alergji, bere shok anafilaktik, e mbete prap aty).


Por mqs ti e con ne kete ekstrem, po ta perseris, nuk kam thene asgjekundi MOS SHKONI TE MJEKOHENI se sa po humbni kohen kot, e prisni frymen e shenjte te vij tju mari!

Edhe si perfundim, CDO GJE VARET NGA NJERIU, me ndihmen e mjekut një njeri mund te mbijetoj apo jo. Mjeku, nuk mund te hyj brenda njeriut, ti bej ti funksionojne proceset e te mbijetoj. Mjeku mund te bej pjesen e tij, te japi ndihmen që mundet, dhe njeriu mos mbijetoj.

Nqs do ishte ashtu, që cdo gje do mund te kurohej me shkence, sot sdo kishim me te vdekur, ose me mire thene sdo kishim me te vdekur nga semundjet, por nga pleqeria....(Mqs shkenca akoma se ka stopuar kete proces!).
Aha, ne baze te ca shembujve ekstrem, ne njefar menyre ke relativizuar rolin dhe rendesin e mjekut dhe mjekesise ne jeten e qenieve njerzore ne ditet e sotme.

Une mundem me te dhene edhe shembuj me banal. Aktualisht kemi rastin e semundjes se rriqerave ne Kosove. Njerezit që pickohen nga rriqerat dhe ikun menjehere te mjeku gjejne sherimin e menjehershem por ka te tille që nuk vajne te mjeku per dy jave dhe pastaj auuuuuuuuuuu mjekesia nuk beri gje. Kemi raste edhe tjera me banale por ky nuk është problem i mjekut dhe i mjekesise.

Pra, te gjithe e dijme se ka raste ekstreme ku trupi i njeriut nuk reagon ndaj intervenimeve, kemi raste kur perkunder mjekesise dhe te pamundures perkunder se semundja është e pa sherueshme, njeriu sherohet. Megjithate nuk matet mjekesia me raste ekstreme ngase mjeket me punen e tyre sot kane bere te mundur dhe bejne te mundur cdo dite shpetimin e mijera jeteve. Pra kjo nuk varet nga deshira jone, por varet nga mundesite dhe nga shpejtesia apo koha e intervenimit.

Mjekesia ka levizur dhe cdo dite po levize ne drejtim te shpetimit te mijera e miliona jeteve cdo dite andaj nga rastet ekstreme nuk munde te relativizohet dhe minimizohet roli i saj.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Per t'ju riktyer temes...

Une konsideroj se agnostiket, ateistet dhe te ngjashmit jane te moralshem, sepse besojne ne një vlere te tille. Kurse fetaret jane te moralshem per shkak te frikes nga denimi ne boten tjeter. Pra moraliteti i te pareve është zgjedhje racionale, kurse i te dyteve është si rrjedhoje e frikes nga denimi!

Mirepo, historia me e re ka treguar se njeriu gjithnje ka nevoje per Zot, nese jo ate si qenie hyjnore, atehere do ta krijoje një te tille nga bota materiale. Komunizmi sovjetik, apo edhe ai i revolucionit kulturor te Maos kane krijuar "hyjni" te tilla nga udheheqesia komuniste: Stalini, Mao, Enveri, etj.

Mirulexofshim!
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Duke lexuar gjithe çfarë jane shkruar mund te ve ne bisede dhe dicka tjeter
A do egzzistonin ateistet nqs nuk do kishte besimtar?
Se cdo fe ka ne qender një zot,vertet me shume ndryshime ,por e quan dicka te padiskutushme që egziston
Ateismi çfarë ben? Thjesht beson se ky zot ne forma te ndryshme nuk egziston,por që ta thuash kete duhet te
pranosh që egziston per te tjeret
Te njejten rruge arsyetimi mund te ndjekesh edhe per te shpjeguar moralin
 
Last edited:

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Kur është ndërtuar automjeti, shyqyr që janë ndërtuar
edhe rrugët, se përndryshe shoferat do të kishin gjetur rrugë,
por së pari do t'ishin bërë llom!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Aha, ne baze te ca shembujve ekstrem, ne njefar menyre ke relativizuar rolin dhe rendesin e mjekut dhe mjekesise ne jeten e qenieve njerzore ne ditet e sotme.

Une mundem me te dhene edhe shembuj me banal. Aktualisht kemi rastin e semundjes se rriqerave ne Kosove. Njerezit që pickohen nga rriqerat dhe ikun menjehere te mjeku gjejne sherimin e menjehershem por ka te tille që nuk vajne te mjeku per dy jave dhe pastaj auuuuuuuuuuu mjekesia nuk beri gje. Kemi raste edhe tjera me banale por ky nuk është problem i mjekut dhe i mjekesise.

Pra, te gjithe e dijme se ka raste ekstreme ku trupi i njeriut nuk reagon ndaj intervenimeve, kemi raste kur perkunder mjekesise dhe te pamundures perkunder se semundja është e pa sherueshme, njeriu sherohet. Megjithate nuk matet mjekesia me raste ekstreme ngase mjeket me punen e tyre sot kane bere te mundur dhe bejne te mundur cdo dite shpetimin e mijera jeteve. Pra kjo nuk varet nga deshira jone, por varet nga mundesite dhe nga shpejtesia apo koha e intervenimit.

Mjekesia ka levizur dhe cdo dite po levize ne drejtim te shpetimit te mijera e miliona jeteve cdo dite andaj nga rastet ekstreme nuk munde te relativizohet dhe minimizohet roli i saj.
Do ishte absurde dhe paradoksale që UNE mos vlersoja punen e doktoreve, rolin e mjeksise ne ritjen e cilesise te jetes, sic dhe zhvillimin e shkences ( e jo vetem ne fushen e mjeksise, por ne te gjitha fushat që po ben hapa dite per dite!).
Nuk kam relativizuar rolin e doktorit, kam pasqyruar një realitet. Nuk kam thene "mos kini besim tek doktori, mos kerkoni ndihme, mos u kuroni/trajtoni se perfundimi është i njejti". Kam thene që "doktori mund te bej aq sa ka mundesi, aq sa varet nga ai, i limituar nga kondita njerzore." e mund te shtoj sic dhe nga mjetet që ka ne dispozicion. Besoj që është me se e qarte idea që doktori implikohet me gjithe fuqine që ka per sherimin e te semurit, dhe jo që lidh duart kryq e pret te kaloj dita.

Rastet e mia "ekstreme" nuk jane dhe aq ekstreme, sepse ndodhin ne cdo cep qyteti, shteti, bote.... Cdo veper mjeksore ka një rezik komplikimesh/vdekje me te vogel ose me te madhe, ne varesi te problemit shendetsor, por kjo % ekziston, ska rendesi se është 0.0001% apo 15%. E tek ajo 0.0001% që duket shume e vogel, 1 person ne 10000 do pesoj dicka. Ske nga ta dish kush do jete rasti "ekstrem", edhe pse tendenca është "nuk mund te me ndodhi mua kjo...". E ketu nuk është faji doktorit, sepse ai e beri punen e tij, trajtoj semundjen ne menyren që thone guidat ne baze te te semurit që kishte, dhe ja që i semuri nuk mbijetoj.

Ps: Per rriqerat mund te diskutojme ne një teme te vecant.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Muslimante vin e hapin tema provokuse tek ateizmi !!!!!!!!!! Kye veprim është imoral psh , E shikon që e shpjegojme shume mire
moralin , por kujt tja shpjegom thuaj !!!!! Asnjeher nuk kam hapur tema provokuse te muslimanet as tek te krishteret , pastaj flisni per
moral !!!!! Ju mos me ju fol goja ju flet prapanica .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Paaftësia e Ateizmit për të Shpjeguar Moralin

Artikulli është nga autori i krishter, s'ka t'beje me provokimin asgje, liroje veten nga islamofobia se është vone, do mbetesh zgjuar deri nmengjes lool. N'fakt, pajtohem plotesisht me autorin, ngase ia ka vene kapakun kesaj ceshtje.
 
Top