Pa dallim feje krahine ideje...

Baboon

Relax
16 Shtator 1942 Pezë e madhe.
78 vite më parë u mblodh konferenca e Pezës.
Nën moton ; "pa dallim feje krahine ideje"
Politika u bë bashkë në një tryezë!
Ishte kohë lufte...
Dhe politika gjeti një konak të sigurtë në Pezë...
Megjithëse Peza kish kohë që kishte folur me pushkë e thonjtë e vet. Ishte koha që politika të merrej vesh...

Politika është arti i marrveshjes, politika është shumë e bukur ndryshe nga ç'mendojmë rëndom!
Dështuam keq atëherë.


Ishte luftë fundja. Tirana nuk është shquar ndonjëherë për politikë bërës më vjen ndërmend Haxhi Qamili...

Çfarë mendimi keni për konferencën e Pezës edhe politikën sot?!


P.S respekt edhe lavdi, për të gjithë ata/o që luftuan pa dallim feje krahine ideje!!!

download.jpeg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
PEr politikanet e sotshem ne vecanti s`mund te flas,pasi ka vite qe jam larguar dhe ndjekja qe i bej situates se perditshmerise andej eshte e ceket.
Por ajo qe mund te them me bindje ,eshte qe liderit e Rilindjes,(vitet 30)dhe te viteve me pas nuk vijne me.
Dhe ajo qe eshte me kobshmja ne kombin tone ,eshte se ne dhe kur kemi nje figure politike apo nje nuanc te forte te nje figure Kombtare e han krimbat, e han te vetet, e shesim.
kjo e fundit na ka ngrene edhe neper vendime te medha dhe decizive per fatin tone Kombetar.
PEr politikanet e sotshme ne tersin e bashkebisedimit dhe bashkeveprimit mes tyre per te miren e popullit,s`mundesh ti krahasosh as me ciganet se ofendon rende ,stilin e tyre spontan te jeteses. kaq.
dhe po,dakortsohem me ty @Baboon kur thua qe politika eshte nje art i komunikimit dhe marrveshjeve njerzore.
Por qe kjo te ndodh ne thelbin e saj, politika,politikani dhe individi duhet te kete rrenje te pasterta Demokracie.
Gje e cila tek ne shihet , rralle shume rralle neper libra shpjegues,si koncept ose nga ndonje analist qe quhet i pa shtepi,sepse zakoniosht pishtaret ,s`jane lepires sahanash politikanesh.
E ne Shqiperi po nuk qe i tille,s`je `askushi.`
 

Baboon

Relax
@NeVertiti e di unë një motër kam edhe është datëlindja 78.
Ta them jo me u bo personal, por gjithmonë e kom lidh datën minus 100 për lidhjen e Prizerenit...
Shumë data në histori që ti mbaj mënd...
I lidh diku për tu përgjigjur saktë!
SEPSE!!!!
Unë Isha duke rreshiqit kartonin e fundit nga bytha ke piramida e xhaxhit Enver (Salës) ndërsa ajo po mësonte!
E di? Politika është vërtetë art por duhet një klimë lufte për ta sjellë në terezi i herë!!!
Të shohim i herë sa ka ky ai ajo ata ato...
Prap them KURRË LUFTË!

Screenshot_20200915-162624~2.png

Por prapë jemi në luftë unë i kom pre thojte me bishtin po boj gërshet edhe po kruj dhomet...
Kur shof nigjoj...
 
Top