• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
pistoriusgoesdubolympic.jpg

Oscar Pistorius, eshte sportivi i pare paralimpik (me handikap lokomotor- ecje) qe do te mari pjese tek Lojrat Olimpike qe zhvillohen kete vit ne Londer. Ka qen i zgjedhur ne ekuipin e 4X400 metra.

Pistorius nuk arriti te kualifikohet tek individuali, pasi qe doli i 2 ne garen 400 m, ne kampionatin e Afrikes, me nje kohe 45 sekonda dhe 52 milisekonda. Duhet te kishte nxjere nje kohe nen 45.30 per te vajtur ne Londer.


Oscar Pistorius ka lindur pa kocken mberthyese tek te 2 kembet ( fibula- peroneus), arsyje per te cilen i jane prere kembet kur kishte vetem disa muaj.

400px-350px-Human_skeleton_front2.jpg

Sportivi mban proteza me fije karboni, dhe ka arritur performanca aq te medha sikur te kishte kembet e veta.

tumblr_m6n46zygUU1r1thtao1_1280.jpg


oscar-pistorius-advantage_1340293808.jpg

Oscar-Pistorius_rdax_423x305.jpg
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Per me shume mund te shikoni dhe videot:
Beijing- Lojrat Paralimpike - gara 200 m- fitues Oscar Pistorius
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

[h=1]Atleti pa dy këmbët bën histori në Londër[/h]
Atleti nga Afrika e Jugut, Oscar Pistorius ka hyrë në histori të Lojërave Olimpike, pasi që është bërë atleti i parë invalid i cili plasohet në gjysmëfinale në 400 metra.
Oscari i ka të amputuar të dy këmbët dhe vrapon me proteza, mirëpo kjo nuk i ka penguar që të arrij i dyti në grupin e tij kualifikues në kohen prej 45.44 sekonda, raporton ORAinfo.
Në gjysmëfinale nga grupi i janë kualifikuar edhe Lugulin Santos nga Republika Dominikane me kohen 45.04 dhe rusi Maksim Dildin i cili garën e ka përfunduar në kohën 45.52 sekonda.
Gjysmëfinalja është të dielën në mbrëmje.
Pistorius në kualifikime e ka arritur kohën e tij më të mirë këtë stinor, ndërsa më 9 gusht do të vrapoj edhe në stafetën 400 metra.
Atleti jugafrikan nuk është sportisti i vetëm me invaliditet i cili garon në Lojërat Olimpike në Londër, pasi që më herët polakja Natalia Patrika ka marrë pjesë në turneun e pingpongut. Ajo ka lindur pa dorën e djathtë. /Kohasport/
 

ricky_ch

******
Pe: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Vërtetë mahnitëse!
Me vullnet e dissiplinë, gjithëçka është e mundur!
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Oscar Pistorius - pa kembe mund te vraposh tek Lojrat Olimpike 2012

Dhe ne me kembe e duar tere jeten e kalojme duke u ankuar!!! Duhet te marrim shembull nga keta sportist.
 
Private conversations
Help Users
    Top