• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Opale ne Mars.

Lauri

Anunnak
Marsi eshte plot me opale(SiO2·nH2O), nje tip minerali shume me vlere ne toke. Kete zbulim gjeologjik eshte bere nepermjet nje spettrometri ne gjendje te njohe kompozicionin e mineralit ne terren, qe nga sonda spaciale amerikane Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
Prezenca e gjaqimenteve te opalit ne Mars ka nje domethenje te dyfishte. Ky mineral, pervec zbulimit te keti minerali me vlere, confermon edhe qe planeti i kuq ne originen e tije ka qene plot me uje. Dhe si rrjedhim patjeter ka pasur forma te jetes, te pakten te niveli elementare. Opali eshte lokalizuar ne disa zona, sidomos ne ate te Valles Marineris ne korispondence te ekuatorit marsian.
Ne Toke ky mineral gjindet ne Meksike, Galles dhe Australi, dhe ka disa lloj opale
Keto rizultate jane publikuar ne nentor ne revisten internacionale «Geology».
 

Attachments

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Opale ne Mars.

Eh sikur te gjenin edhe pak flori te zi :D
 
Top