• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Oleka

Aki

misfit
Po lidhem me kengen qe posa degjoja tani, teksti qe fillon duke thene: i rrethuar me vende te njohura, fytyra te njohura, te vjeteruara, qe pergatiten per garen e tyre ditore qe nuk i con askundi...dhe kjo me lindi nje pyetje, ku cojne jetet tona, per cfare mundohemi cdo dite, nje buzeqeshje, nje perqafim, nje ndjenje e bukur...qe fundosen ne rutinen e perditshmerise... Jeta perbehet nga kujtimet thone, po tere ato dite, muaj, vite qe jetojme, sa i mbajme mend, sa skaliten ne kujtesen tone? Oleka, eshte ajo fjala qe pikerisht tenton ta shpjegoje realizimin se sa pak nga jeta jone na mbetet ne kujtese. Nje fjale me prejardhje greke apololeka qe nenkupton humbje, te humbesh.


Me pelqeu nje pjese tek video, perderisa pershkruan ate ndjenjen e pashmangshme qe na kaplon, kur mundohemi te shfrytezojme momentet qe na sjell jeta, ti bejme te paharrueshme e kur kuptojme se jo te gjitha do jene pergjithmone me ne. Thote: ne tere ate kaos mendimesh, mundohesh te kujtohesh ne nje ide, kujtim dhe pastaj te vjen ne mendje dhe thote Eureka, aha e gjeta, po pastaj, pastaj shikon nje dite te zakonshme, je zgjuar, ke lare dhembet, ke shkuar ne shkolle/pune ke ardhur ne shtepi, dikush ben dreken, shikon tv, bie ne gjume dhe...oleka, nje dite e tere qe zhytet ne harrese. Dhe ne fund eshte nje pjeseze teksi e huazuar nga nje kenge qe thote, te rroje batica e zbatica, po mbi te gjitha te rroje ndryshimi, dallimi, se pikerisht ajo qe do dallohet e do ndricoje rutinen tone, do jete ajo qe mbajme mend, ajo qe do marrim me vete dhe do na shoqeroje deri ne fund te jetes...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Oleka

Une per vete ndjek jeten cdo dite :peshk:

Ndonjehere edhe lodhem e them te heq dore, ama sa e poshterr eshte. e mu atehere me gjuan nje kocke e une ulem e lepije pak dhe prap vrap pas saj.

Kshu ka gati 40 vite :respekt:

Ku do me dergoje?! Garant atje ku i dergoi te gjithe!

Mire do ishte qe kur te mberrime atje ku mberrine te gjithe se paku te kemi me shume se dy statistika ;)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Oleka

Une per vete ndjek jeten cdo dite :peshk:

Ndonjehere edhe lodhem e them te heq dore, ama sa e poshterr eshte. e mu atehere me gjuan nje kocke e une ulem e lepije pak dhe prap vrap pas saj.

Kshu ka gati 40 vite :respekt:

Ku do me dergoje?! Garant atje ku i dergoi te gjithe!

Mire do ishte qe kur te mberrime atje ku mberrine te gjithe se paku te kemi me shume se dy statistika ;)

Statistika apo opzione... se opzionet jan tre. Me purgatorin :)))))
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Oleka

Statistika apo opzione... se opzionet jan tre. Me purgatorin :)))))

Ne fakt une nuk kisha mberri atje akoma :p

Po flisja per statistikat dhe mendoja se do ishte mire qe gjate jetes te leme ndonje gjurme qe te kujtohemi nga ata qe mbeten ne kete ane e jo veq dy statistika (data e lindjes dhe vdekjes) :viol:Kshu se paku kisha plan per te thene :)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Oleka

Veshtiresi ketu sepse ka faktor natyror dhe njerzor qe fshin gjurmet, uroj ti skolpisesh e te mbeten shekullor..
 
Last edited by a moderator:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Oleka

Me kujtove filmin Inside out. sa bukur e shpjegonte procesin e mendimeve ndjenjave te njerezve. Se si disa kujtime u fusnin ne pjesen berthame e te tjera u hidhnin ne gropen e harreses. Me bente te qesh momenti kur ju kujtonte nje kenge dhe sensoret e mendjes u bezdisnin se nuk e hiqnin dot. Dmth nga ai film kuptova se jane ca mendime veprime qe i kontrollojme ama ca te tjera thjesht vinin dhe mendimet tona u mundonin ta zgjidhnin ate gje. Ishte fantastik ne fakt. Skemi cte diskutojme shume per kete. Se nfakt keto fjale shpjegojne proceset e nene dhe te pavetedijshme te njeriut. i kalojme te gijtha keto faza.
 
Redaktimi i fundit:

Aki

misfit
Titulli: Oleka

E kisha harruar fare ate te filmi hahah, vertete shume bukur e shpjegojne procesin e mendimit dhe ndjenjes edhe pse ne menyre femijerore, shume kreative gjithsesi
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Oleka

Une jetoj sot per sot, investoj per te ardhmen, por nuk vuaj per te kaluaren!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Oleka

Atehere vazhdoje ne te njenten faqe , ose ve ( follow) k'te burim ( burimin) nga pas ... Jo Kap perkthej artikuj neper int Sipas intuites tend , dhe nuk ve burimin .

Une personalisht e kuptoj shume me qarte ne English , se kshu sic e sjell ti ne Shqip. Them qe ky fakt perben nje fare prb mes meje & teje . Duke qene qe mund te kemi edhe kendveshtrime te ndryshme .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Oleka

Prap une c'fare!

Kshu ta kerkon rregullorja e forumit.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Oleka

nuk me tremb e ardhmja apo e kaluara ndonjeher me tmerron fakti se mund tperfundoj e vetme gjithmon :(
 

Monique

.
Staf në FV.AL
Titulli: Oleka

Me kujtove filmin Inside out. sa bukur e shpjegonte procesin e mendimeve ndjenjave te njerezve. Se si disa kujtime u fusnin ne pjesen berthame e te tjera u hidhnin ne gropen e harreses. Me bente te qesh momenti kur ju kujtonte nje kenge dhe sensoret e mendjes u bezdisnin se nuk e hiqnin dot. Dmth nga ai film kuptova se jane ca mendime veprime qe i kontrollojme ama ca te tjera thjesht vinin dhe mendimet tona u mundonin ta zgjidhnin ate gje. Ishte fantastik ne fakt. Skemi cte diskutojme shume per kete. Se nfakt keto fjale shpjegojne proceset e nene dhe te pavetedijshme te njeriut. i kalojme te gijtha keto faza.

bobo sa gabime drejtshkrimore moj hahahahahha

tema shume e bukur , por tani jam ne procesin "oleka"..mos te me foli njeri lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Oleka

bobo sa gabime drejtshkrimore moj hahahahahha

tema shume e bukur , por tani jam ne procesin "oleka"..mos te me foli njeri lol

cfare gabimesh mi? pervec ca germave kapitale ca apostrova dhe ca fjale sic i fol ne perditshmeri perkundrazi do ishte rrjedhshmeri e papare :p,
 

Monique

.
Staf në FV.AL
Titulli: Oleka

Me kujtove filmin Inside out. sa bukur e shpjegonte procesin e mendimeve ndjenjave te njerezve. Se si disa kujtime u fusnin ne pjesen berthame e te tjera u hidhnin ne gropen e harreses. Me bente te qesh momenti kur ju kujtonte nje kenge dhe sensoret e mendjes u bezdisnin se nuk e hiqnin dot. Dmth nga ai film kuptova se jane ca mendime veprime qe i kontrollojme ama ca te tjera thjesht vinin dhe mendimet tona u mundonin ta zgjidhnin ate gje. Ishte fantastik ne fakt. Skemi cte diskutojme shume per kete. Se nfakt keto fjale shpjegojne proceset e nen dhe te pavetedijshme te njeriut. i kalojme te gijtha keto faza.

1.futeshin
2.hidheshin
3.i kujtohej
4.bezdiseshin
5.mundoheshin

keto e dhe apostrofet po ti fal lol
 
Private conversations
Help Users
    Top