• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Objektet e Apolonisë, restaurohen në Gjermani

braziljania

Anëtar i Nderuar
Kanë kohë që janë nisur drejt Gjermanisë për t’u restauruar. Vetë shefi i laboratorit të Konservimit dhe Arkeometrisë në Tiranë, bëri të ditur lajmin para udhëtimit për në Mainz.

Janë mbi 30 objekte të ndryshme, që i përkasin periudhës romake, e të zbuluara në Shqipëri këto ditë po rehabilitohen nga ekspertët gjermanë. Janë objekte të bronzta, si unaza, hallka zinxhirësh, kopsa të dekoruara, të cilat do të jenë në fokus të hulumtimeve më të thelluara nga studiuesit vendas dhe të huaj. Por sipas agjencisë së lajmeve “Deutche Welle”, këto ditë në Tiranë janë kthyer nga rehabilitimi në Mainz të Gjermanisë këto objekte historike, të cilat vlerësohen nga arkeologët, si një thesar i çmuar për gjurmët e periudhës romake. Ato janë gjetur rreth një vit më parë në ambientet e teatrit antik të Apolonisë, në një gjendje mjaft të rënduar nga vetë kushtet klimatike me lagështirë, që ato kishin përballuar në një hapësirë të madhe kohore. Arkeologët konstatuan nivel të lartë korodimi në sipërfaqet e objekteve, si dhe pjesë të humbura. Për t’i riaftësuar ato Laboratori i Arkeometrisë dhe Konservimit në Tiranë kërkoi ndihmën e homologëve në Mainz të Gjermanisë, me qëllim që t’i kthehej atyre vlera e ekspozimit në publik dhe rifitohej rëndësia e trashëgimisë të tyre. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve në Tiranë është duke përgatitur një dosje të veçantë aplikimi për kompleksin arkeologjik të Apolonisë, që të merret në mbrojtje nga UNESCO, si pjesë e thesarit të trashëgimisë botërore..


Gazeta Panorama
 
Top