• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nxirret spiranca 200-vjeçare

E3

Anëtar i Nderuar
Një superspirancë kanë mundur të nxjerrin nga deti një grup peshkatarësh të Sarandës. Ajo është e përmasave gjigande, me gjatësi afro 6 metra dhe shtrirje të krahëve rreth 1 meter e gjysmë në secilin drejtim.

Vetëm unaza që e rrethon spirancën në kreun e vet, është një rreth me diametër 1 metër. Peshkatarët e kanë ndeshur objektin e rrallë gjatë gjuetisë në Gjirin e Sarandës. Fillimisht ata kanë menduar se rrjeta e peshkimit kishte rënë mbi skeletin e një anije te mbytur.

Por me pas vunë re se trupi metalik ka qenë i mundshëm për të lëvizur dhe me ndihmën e një vinci është nxjerrë nga deti objekti i rrallë që paraprakisht mendohet se mund ti përkasë dy shekujve më parë. Pesha e saj mendohet se është diçka më shumë se 2.5 ton. Bashkia e qytetit mendon se pas datimit të saktë, restaurimit dhe konservimit të objektit spiranca mund të dekorojë një hapësirë publike të qytetit të Sarandës.

Ndërkohë që urbanistët janë duke definuar këtë mendim, shqetësimi i parë mbetet shpëtimi i spirancës nga vetëshkatërrimi nën veprimin e oksigjenit të ajrit, pas të paktën dy shekujve qëndrimi në thellësi të detit.


tch
 
Top