• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Nuk u pranua në FSK për shkak të mbulesës

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Keto tema gjithnje sjellin mendime pro at kontra madje pak te quditshme dhe qarte duket edhe dhenja e mendimeve emocionale.

Sot, me kete teknologji ne duart tona, dhe me nje anglishte te cal kupton mjafte gjera. Shtetet e Bashkuara te Amerikes nuk kane nje rregullore qe rregullon ceshtjen e hixhabit. SHBA-te paskan nje rregullore qe rregullon ceshtjen e veshjeve fetare ne ushtri. Kjo rregullore permbaka bukur rregulla strikte dhe munde ta gjeni ku te doni. Aq me larg kjo rregullore krijoka rregulla per ngjyren e uniformes edhe per mbajtjen e flokeve. Kjo zonja lart qe solli Soul sapo paska kaluar neper nje proces gjyqesor mbi ceshtjen e mbajtjes se shamise dhe flokeve.

Poashtu ne jo rralle leshohemi ne gjera emocionale dhe i japim debatit zhvillim sipas kutit tone. ku na pelqen eshte ne rregull e ku nuk na pelqen s'eshte ne rregull. SHBA-te kane edhe denimin me vdekje por a duhet lejuar edhe te ne. Ne jetojme ne nje rajon Europian dhe meq pretendimet tona jane per ne BE- them se duhet t'i permbahemi rregullatives.

Rreth vajzes se Shtimes. Kujtoje qe infot nga shkrimi jane te mangeta per te diskutuar me gjere. Poashtu nuk jame ne dijeni per rregullativen e FSK por nje gje di se ushtaret e FSK-se, ne kazermat e FSK-se aplikojne pa asnje shtrengim ritet e faljes dhe ato te Agjerimit. Sa i perket uniformes se vajzes me nuk di se si jane zhvilluar debatet por edhe z. Shala tha nje gje: '' Nëse individi insiston që veshjen e vet të jetës civile ta mbajë edhe në shërbim ushtarak, ai me këtë veprim ka përjashtuar veten për të qenë pjesë e ushtrisë ''.

Megjithate them te drejten se eshte nje ceshtje pak e nderlikuar kjo pune dhe secili njeri normal duhet ta kuptoje. Islami nuk ka te beje vetem me nje hixhab ndersa ushtria ka te beje me shume me nje grup te lidhur fort dhe te mireorganizuar. A e keni menduar ju se cfare duhet te bejme, ne kete raste, me rojen e nates, me sherbimin e perbashket, me fjetjen ne shatorra malore, me fjetjen e perbashket ne garnizone dhe me shume e shume gjera tjera te cilat nuk kane asnje te perbashket per te mos thene se jane ne kundershti te plote me njera tjetren.
Nuk jam ne dijeni te ceshtjes saj. Nuk e solla si rast per te thene qe atje lejohet apo jo. E solla thjesht per me pare anen vizuale si mund te jete nje ushtare me shami. Pra uniforma nuk cenohet se n'vend te flokeve ke nje shami.
 

Frank

1+1=3
Pse Truqise ka kaq vite qe i mohoet hyrja ne BE?!
Jepini pergjigje ksaj dhe kuptoni arsyen pse.

Per mendimin tim s'ka asgje te keqe, mjafton te kete tiparet dalluese ne pah.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nuk jam ne dijeni te ceshtjes saj. Nuk e solla si rast per te thene qe atje lejohet apo jo. E solla thjesht per me pare anen vizuale si mund te jete nje ushtare me shami. Pra uniforma nuk cenohet se n'vend te flokeve ke nje shami.
Une te tregova ceshtjen dhe tregova se ka nje rregull strikte qe u miratua duke kerkuar qe dikush ta sjelle rregullen por ka njerez qe rrehin uje ne hava se nuk u pelqejne rregullat.

Une do e sjelle rregullen ushtarake dhe pastaj te tjeret ta mendojne a ja vlene a nuk ja vlene:

a. Hijab (Head Scarf)
(1) An accommodated Soldier may wear a hijab (head scarf) made of a subdued material in a color that closely resembles the assigned uniform (generally black, brown, green, tan, or navy blue as appropriate). The material will be free of designs or markings, except that a Soldier wearing the Army Combat Uniform may wear a hijab in a camouflage pattern matching the uniform. When directed by a commander, the Soldier may be required to wear a hijab made of fire-resistant material.

(2) The hijab will be worn in a neat and conservative manner that presents a professional and well-groomed appearance. The hijab must be closely fitted to the contours of the head and neck and may not cover the eyebrows, eyes, cheeks, nose, mouth, or chin. The bottom edges of the hijab will be tucked under the Soldier's uniform top and all required headgear will still be worn.

(3) Hair underneath the hijab must be worn in a hairstyle authorized for the Soldier in AR 670-1, paragraph 3-2. The bulk of the Soldier's hair and hijab may not impair the ability to wear required headgear, the Advanced Combat Helmet, or other protective equipment; impede the ability to operate an assigned weapon, military equipment, or machinery; . or interfere with the ability to perform the Soldier's military duties.
 

Marla

....
Pse Truqise ka kaq vite qe i mohoet hyrja ne BE?!
Jepini pergjigje ksaj dhe kuptoni arsyen pse.

Per mendimin tim s'ka asgje te keqe, mjafton te kete tiparet dalluese ne pah.
Per faktin shtet mysliman, nuk respekton te drejtat e njeriut etj etj pervec faktit qe vetem gjysma e stambollit mban pak ere europe pjesa tjeter eshte prapambetje aziatike
 

Frank

1+1=3
Per faktin shtet mysliman, nuk respekton te drejtat e njeriut etj etj pervec faktit qe vetem gjysma e stambollit mban pak ere europe pjesa tjeter eshte prapambetje aziatike
Jo aq rende jo. Per shkak te Islamizmit radikal do ishte me e drejte them une.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jo aq rende jo. Per shkak te Islamizmit radikal do ishte me e drejte them une.
S'dua t'dale nga tema, veq arsyen qe e ke cekur, eshte jo pak po teper qesharake. BE eshte bere klub i krishtere, keshtu pat thane vet Erdogan.
Njerezit per shkak te injorances se tyre e quajne cdo gje qe se dine mire ose se kuptojne radikalizem.

@Lucifer, behu si Turqia ti, po pate takat, po fatkeqesisht, ne kemi mbetur te quhemi prapambetje jo aziatike, po popull qe lexojme me se paku, dhe jemi popull qe te tjeret na grahin, e ne ketu flasim shqip anglisht, e masakrojme shqipen.
 

Frank

1+1=3
S'dua t'dale nga tema, veq arsyen qe e ke cekur, eshte jo pak po teper qesharake. BE eshte bere klub i krishtere, keshtu pat thane vet Erdogan.
Njerezit per shkak te injorances se tyre e quajne cdo gje qe se dine mire ose se kuptojne radikalizem.

@Lucifer, behu si Turqia ti, po pate takat, po fatkeqesisht, ne kemi mbetur te quhemi prapambetje jo aziatike, po popull qe lexojme me se paku, dhe jemi popull qe te tjeret na grahin, e ne ketu flasim shqip anglisht, e masakrojme shqipen.
Qesharake?!
Te te bej nje pyetje?
Ekziston islamizmi radikal?
 

MaYaDa

Don’t touch!
Po ne foto te pasaportes lejohet?
Mu kujtua nje rast meqe permende pashaporten
Ishte njera qe futi letrat per amerike dhe ne ate kohe nuk mbante shami
Kur erdhi puna qe do ikte pasi i beri te gjithe dokumetacionin qe i kerkohej,ajo kishte vendosur shamine islame...dmth para se te ikte e ne aeroport nuk e hoqi, ju refuzua viza me pretekstin se ne pashaporte nuk kishte shami e nuk ishte i njejti person qe paraqitej !
E shkreta u detyrua te fuste perseri letrat por kete here fotot ishin me shami .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Qesharake?!
Te te bej nje pyetje?
Ekziston islamizmi radikal?
Me thuaj ti mua si njohes i fese qe na qenke, qa quajme apo si e kupton ti Islamim Radikal, e merr pergjigjen nga une tani. Dua te shoh ne cfare niveli je, pastaj vendosi a te humbi kohe a jo.
 

Frank

1+1=3
Me thuaj ti mua si njohes i fese qe na qenke, qa quajme apo si e kupton ti Islamim Radikal, e merr pergjigjen nga une tani. Dua te shoh ne cfare niveli je, pastaj vendosi a te humbi kohe a jo.
Te dija nuk pyesja. Po pate pergjigje mire, po nuk pate s'ka gje.
Ideja eshte qe ke tentuar ti japesh tjeter kuptim komentit tim se ndryshe as do e merrja mundimin te te citoja edhe pse me ke cituar.

Po ta shtjelloj me gjate meqe se paske kuptuar.
Kosova po perpiqet te aderoje ne BE dhe nuk do te "duket" ne syte e Europes si nje shtet me dote te forta Fetare.
Ajo qe kam thene une ne koment (mendimi im) ka qene qe pikerisht per kete arsye mund te mos jete lejuar ajo goca ne FSK dhe se rregullat ne organizmat me te larta te shtetit te Kosoves i ka bere BE bashke me Ameriken.

GJithmone brenda temes dhe mos tento te fusesh "mish dhie" ne cdo teme se nuk te vi avazit LOver.
Me ler te gezoj per ty respektin qe kam.Nje anetar i zgjuar dhe me vlera, qe i kupton me se miri gjerat por cuditerisht gjithmone devijon.
 

Marla

....
S'dua t'dale nga tema, veq arsyen qe e ke cekur, eshte jo pak po teper qesharake. BE eshte bere klub i krishtere, keshtu pat thane vet Erdogan.
Njerezit per shkak te injorances se tyre e quajne cdo gje qe se dine mire ose se kuptojne radikalizem.

@Lucifer, behu si Turqia ti, po pate takat, po fatkeqesisht, ne kemi mbetur te quhemi prapambetje jo aziatike, po popull qe lexojme me se paku, dhe jemi popull qe te tjeret na grahin, e ne ketu flasim shqip anglisht, e masakrojme shqipen.
Sdi nga tja nis me tu pergjigj sepse ca do te shkruaj ti do besosh doktrinen tende. Mgjate une turk tobestahkurullah gjalle ne bote jo iher.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Frank , rolin e atij qe "nuk dine", nuk ke nevoje ta luajsh, t'jemi te kjarte, por s'ka gje, n'virtualitet njeriu kur deshiron t'nxjerre dicka por edhe ne realitet, luan role te ndryshme.

Kosova, sipas statistikave madje edhe te te huajve, nuk ben pjese ne grupin e te ashtuquajturit shtet "radikal Islam". Po te isha politikan, do ta ipja mendimin tim politik se perse Kosova s'futet ne BE, por edhe pa qene politikan, nuk pajtohem asnjehere se perqindja e madhe e Islamit ne Kosove, eshte problemi kryesor.

Mvjen keq, ishit ju qe futet Turqine ne teme, duke devijuar temen. Sa per respektin tend dhe te tjereve ketu, pese para nuk i jap. Une kurre s'kam qene i interesuar as s'do t'jem t'fitoj reputacion apo respekt ketu. E them ate qe mendoj, dhe nuk ndryshoj mendim per hater te respektit te te tjereve qe kane per mua.

Mirembetsh
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Une te tregova ceshtjen dhe tregova se ka nje rregull strikte qe u miratua duke kerkuar qe dikush ta sjelle rregullen por ka njerez qe rrehin uje ne hava se nuk u pelqejne rregullat.

Une do e sjelle rregullen ushtarake dhe pastaj te tjeret ta mendojne a ja vlene a nuk ja vlene:

a. Hijab (Head Scarf)
(1) An accommodated Soldier may wear a hijab (head scarf) made of a subdued material in a color that closely resembles the assigned uniform (generally black, brown, green, tan, or navy blue as appropriate). The material will be free of designs or markings, except that a Soldier wearing the Army Combat Uniform may wear a hijab in a camouflage pattern matching the uniform. When directed by a commander, the Soldier may be required to wear a hijab made of fire-resistant material.

(2) The hijab will be worn in a neat and conservative manner that presents a professional and well-groomed appearance. The hijab must be closely fitted to the contours of the head and neck and may not cover the eyebrows, eyes, cheeks, nose, mouth, or chin. The bottom edges of the hijab will be tucked under the Soldier's uniform top and all required headgear will still be worn.

(3) Hair underneath the hijab must be worn in a hairstyle authorized for the Soldier in AR 670-1, paragraph 3-2. The bulk of the Soldier's hair and hijab may not impair the ability to wear required headgear, the Advanced Combat Helmet, or other protective equipment; impede the ability to operate an assigned weapon, military equipment, or machinery; . or interfere with the ability to perform the Soldier's military duties.
Nuk shof asnje problem tek rregullat.
 

Marla

....
Femra eshte e bukur si me mbules si pa mbules..tani nese gjith mendojn si ti..duhet te mos dalim fare ne rruge.🤦‍♀️

Te bukuren e duan te gjithe kete mendoj une. Pse mos dalesh ne rruge une s kafshoj shperndaj dashuri per te bukurat por dhe per te shemtuarat ska problem.
 
Top