• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njerëzit më ngjyrë, katër herë më të rrezikuar të vdesin nga Covid-19 se të bardhët

Njerëzit më ngjyrë, katër herë më të rrezikuar të vdesin nga Covid-19 se të bardhët

1588859881323.png

Një analizë e re, e bërë publike nga Zyra për Statistika Kombëtare në Britani, ka vënë në pah se burrat dhe gratë me ngjyrë kanë dyfish më shumë mundësi që të vdesin nga koronavirusi për dallim nga personat tjerë.
Kjo analizë ka kombinuar të dhënat për viktima si pasojë e sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi dhe të shifrat e regjistrimit të popullsisë më 2011.

Aty është veçuar mosha, vendi ku kanë jetuar njerëzit dhe problemet me shëndet. Pasi janë bashkuar këta faktorë, burrat dhe gratë kanë pasur 90 për qind më shumë mundësi që të vdesin nga koronavirusi i ri.
Pjesëtarët e komuniteteve nga India, Bangladeshi dhe Pakistani po ashtu kanë qenë më shumë në rrezik nga ky virus, në krahasim me racën e bardhë.
Mbretëria e Bashkuar është vendi i prekur më rëndë në Europë nga koronavirusi.Në këtë territor janë regjistruar mbi 200,000 persona të infektuar dhe më shumë se 30,000 të vdekur si pasojë e Covid-19.
©Copyright Gazeta SHQIP
 

Comments

Ne Bangladesh normal qe do rrezikohen, jetojne 160 milion njerez ne nje siperfaqe sa Greqia 130 mije meter². 🤦‍♂️

Apo e paska per komunitetin e Bangladeshit ne UK, kshu eshte kur lexo perciptazi 😋
 
Hajde de!
Njehere sikur dielli e zhdukte kte, tashi paska dale qe kto qenkan me te rrezikuarit. Edhe pale sa perralla tjera do nxjerrin derisa te zhduket fare.
 
Edhe ketu i diskriminun te shkretit?! 🤣
Se lexova por dhe nqs i prek me shume ta merr mendja. Cfare imuniteti kane ata te shkrete qe jetojne ne vende te varfera.
p.s. Italia u shua keta rrine e bejne studime ke prek me shume me ngjyre a pa ngjyre
 
Edhe ketu i diskriminun te shkretit?! 🤣
Se lexova por dhe nqs i prek me shume ta merr mendja. Cfare imuniteti kane ata te shkrete qe jetojne ne vende te varfera.
Ketu eshte pak veshtire Sol te thuhet, duke menduar qe rreziku per malaria si parazit eshte gjithmone prezent dhe ja dobeson shume imunitetin. Malarien nqs e merr e ke pergjithmon si parazit ne trup e nuk eleminohet, vetem mbahet nen kontroll. Kur imuniteti bie, malaria eshte e para qe shfaqet. Imagjino tani qe eshte sezoni i shirave ketej (3 muaj shi pa pushim) dhe mushkonjat ferkojn duret. Mos harro nuk jane mushkonja paqerujtse si ato ne Shqiperi, qe te kerkojn falje dhe kur te thithin gjakun. Kto po ta thithen, ta kesh me shendet per tere jeten. Gjithsesi doja te thoja, shto Malerian si parazit ne trup plus shto dhe ket virusin eshte pak e veshtire per imunitetin per ta luftuar mbase ketu jane referuar. Varferi ke kudo, ktu eshte higjena dhe kultura per higjenen qe ka munges te theksuar. Por shto dhe korrupsionin qe ka nivelet me te larta dhe besoj se llogaria i dihet. Ktu 6 ne 5 persona jane te korruptuar (Po , po e thashe mire. 6 ne 5 dhe jo 5 ne 6. Aq te korruptuar jane). Fatki qe te habit ketu, ndryshe dhe nga Shtetet e tjera qe jan perreth eshte se jane shume njerez te nenshtruar. Shikoji dhe me statistika boterore per nr e vrasjeve etj etj. Lexova diku me duket tek JOQ qe e kishin nxjerr me shaka ket njoftimin qe kishte nxjerr presidenti ketu ne lidhje qe njerzit te shkonin ne kishe e xhami tu lutnin ne vend qe te nxirrnin nje lajmerim per bllokim total te shtetit. Por ma beso, ky doli me i zgjuar dhe se ai bardhoshi jone qe drejton andej. Tani me thuaj ti, kaq idiot esht ky sa te mbyll nje shtet ku varferia prek normat me te larta, dhe qe perqindja me e madhe e popullsise punon sot qe te haj neser (jo neser ne nje te ardhme, por tamam neser, dita rradhes) Tani kur perballesh me nje thik me dy presa, normalisht qe do zgjedhesh tehun qe te vret me pak. Ket beri ky. Ktu akoma cdo gje eshte hapur, vetem nuk lejohen kto grumbullimet pa ruajtur distancen dhe kaq. Lokalet hapur i ke, take away. Biznesi ecen, ai qe ka per te çu dy lek ne shpi i çon. Nuk do vdesi njeri urie.

Gjithsesi se u zgjata shum me duket. Nuk ma heq njeri nga mendja, qe ky virus eshte njesoj si te tjeret. Tani qe doli dhe ai leshverdhi amerikes me keto komunikatat qe siç erdhi do iki, tha . Aha... kuptojme vete tani, se po behet nje loj nga deep states. Por qe te merremi kaq thellsisht i bie me bo gam gam kot, e nk ja vlen.
 
Top