• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Varet kjo mendoj se sdo te thot gje nse je inteligjent dhe nuk beson ne zot per mendimin time esht me tipe kjo gje................
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

biografia e ti nuk me intereson!!


c´far te rezulton ty se esht Relativiteti???
Teoria e relativitetit eshte teoria mbi te cilen te gjitha levizjet ne natyre jane relative...Ajnshtajni ka konstatuar se nuk ka levizje absolute, sepse levizja e cdo trupi eshte ne marredhenien direkte me levizjen e trupave tjere.... Prandaj, ideja mbi levizjen absolute te trupave, sipas tij, eshte pa kurrfare rendesie.....Kjo teori fillon me ate qe quhet "parimi i njevlefshmerise"...Mos me dil nga tema sepse perkrahe ateizmin e tij,i ke infot qe e ka deklaruar vete ai qe ska qene ateist...
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Teoria e relativitetit eshte teoria mbi te cilen te gjitha levizjet ne natyre jane relative...Ajnshtajni ka konstatuar se nuk ka levizje absolute, sepse levizja e cdo trupi eshte ne marredhenien direkte me levizjen e trupave tjere.... Prandaj, ideja mbi levizjen absolute te trupave, sipas tij, eshte pa kurrfare rendesie.....Kjo teori fillon me ate qe quhet "parimi i njevlefshmerise"...Mos me dil nga tema sepse perkrahe ateizmin e tij,i ke infot qe e ka deklaruar vete ai qe ska qene ateist...
po mir ti i beson teoris se relativitetit qe ka then Alberti? dhe jo sipas tij,,por sipas teje!!

me fjal te tjera ai ka then se e verteta dhe genjeshtra egzistojne,,dhe nuk bejn dot pa njera tjeteren.

por ne te vertet,,e verteta nuk vdes kurre!! kurse genjeshtra i ka kembet e shkurtra,,

tani nese do te ishe ti Albert Einshtain ,,,do te zgjidhje te jesh me te verteten?? apo me genjeshtren??

apo asnjeren,,,qe do te thote ti mohosh te dya!!

Apsolute esht e verteta!

Genjeshtra nuk egziston ne te vertet!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

po mir ti i beson teoris se relativitetit qe ka then Alberti? dhe jo sipas tij,,por sipas teje!!

me fjal te tjera ai ka then se e verteta dhe genjeshtra egzistojne,,dhe nuk bejn dot pa njera tjeteren.

por ne te vertet,,e verteta nuk vdes kurre!! kurse genjeshtra i ka kembet e shkurtra,,

tani nese do te ishe ti Albert Einshtain ,,,do te zgjidhje te jesh me te verteten?? apo me genjeshtren??

apo asnjeren,,,qe do te thote ti mohosh te dya!!

Apsolute esht e verteta!

Genjeshtra nuk egziston ne te vertet!
Ne kete bote ska asgje absolute as e verteta nuk eshte absolute sepse ka lind ka genjeshtra...Mos te ekzistonte genjeshtra sdo dinim te verteten kurre dhe si te tille smund ta marresh absolute...Absolute eshte ajo gje qe ska ndryshueshmeri dhe qe ekziston ashtu sic eshte e pavarur nga dicka....Relative eshte cdo gje sepse cdo gje varet nga dicka,cdo gje ka qellim te ndryshoje edhe ndryshon,dicka qe ty te duket e bukur mua sme duket po te mos ishte e mira sdo njhnim te keqen e me rralle...
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Ne kete bote ska asgje absolute as e verteta nuk eshte absolute sepse ka lind
po dicka qe lind vdes dhe ringjallet,,zhduket dhe duket serisht i pa nvaruar nga askush dhe asgje,,,a esht apsolute??
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

po dicka qe lind vdes dhe ringjallet,,zhduket dhe duket serisht i pa nvaruar nga askush dhe asgje,,,a esht apsolute??
Une nuk besoj ne ringjallje...Une di qe do gje lind dhe vdes ,me vdekjen e trupit vdes dhe shpirti...Sjam me ate anen e studjuesve ose filozofeve qe thone me vdekjen e trupit shpirti ec,endet apo gjera te tilla...Keta jane thjesht supozime gjera pa rendesi...Une di qe dicka lind rritet zhvillohet ndryshon dhe dikur vdes,...Jane ligje natyre keta qe skane lidhje me absoluten si koncept...
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Une nuk besoj ne ringjallje
esht tjeter te besosh,,e tjeter te mendosh fell,,me fell,,edhe me fell, aty ku po sbesove ne ringjallje,,nuk mund te kesh lindur dot!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

esht tjeter te besosh,,e tjeter te mendosh fell,,me fell,,edhe me fell, aty ku po sbesove ne ringjallje,,nuk mund te kesh lindur dot!
Ilirje...Filozofet kane qene ndare ne dy ane: Nje ane qe beson se me vdekjen e trupit vdes cdo gje edhe shpirti edhe cdo gje..Nje ane tjeter ka besuar qe me vdekjne e trupit,shpirti nuk vdes por endet per te gjetur nje vend ose nje trup te ri k te ringjallet e te rijetoje...Une si besoj ketyre te dyteve...Ska ringjallje njehere lindet dhe vdiset,ska gje qe mund te riperteritet ose ringjallet,jo ne formen e saj paresore te pakten...Keshtu qe...Ringjallaj ti besojne ksh tjeter une sjam asaj drejtimi,une di nje ligj natyre me nje lindje nje zhvillim,nje ndryshueshmeri ,evolim dhe ne fund nje vdekje....
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Teoria e relativitetit eshte teoria mbi te cilen te gjitha levizjet ne natyre jane relative...Ajnshtajni ka konstatuar se nuk ka levizje absolute, sepse levizja e cdo trupi eshte ne marredhenien direkte me levizjen e trupave tjere.... Prandaj, ideja mbi levizjen absolute te trupave, sipas tij, eshte pa kurrfare rendesie.....Kjo teori fillon me ate qe quhet "parimi i njevlefshmerise"...Mos me dil nga tema sepse perkrahe ateizmin e tij,i ke infot qe e ka deklaruar vete ai qe ska qene ateist...
Vetëm shpejtësia është relative, jo lëvizja.

Duhet pasur kujdes kur flitet lëvizja, sepse çdo gjë në Univers është
pasojë direkte e lëvizjes!

Kurse, gjithashtu Ajnshtajni thot se shpejtësia e dritës është absolute,
pra nuk është se nuk ka asgjë absolute!

Kështu thot në teorinë e tij!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Ilirje...Filozofet kane qene ndare ne dy ane: Nje ane qe beson se me vdekjen e trupit vdes cdo gje edhe shpirti edhe cdo gje..Nje ane tjeter ka besuar qe me vdekjne e trupit,shpirti nuk vdes por endet per te gjetur nje vend ose nje trup te ri k te ringjallet e te rijetoje...Une si besoj ketyre te dyteve...Ska ringjallje njehere lindet dhe vdiset,ska gje qe mund te riperteritet ose ringjallet,jo ne formen e saj paresore te pakten...Keshtu qe...Ringjallaj ti besojne ksh tjeter une sjam asaj drejtimi,une di nje ligj natyre me nje lindje nje zhvillim,nje ndryshueshmeri ,evolim dhe ne fund nje vdekje....
e sheh qe kur u fute felle,,u fute vetem deri tek brezi i dyte i fellesis,
:D
por merri te gjitha se bashku dhe futi ne nje Fjale,dhe kur mos te gjesh vrimen se nga erdhi fjala,,do te mbetet vetem te besosh se ajo esht e Shejt,

ke degjuar kur thone,,se ska asgje apsolute?? sepse njeriu mund ti shoh vetem 99% te gjerave!qe kan lindur nga nje 1% i pa dukshem,

prandaj smund te thuash se esht apsolut,,sepse e shikon nga kendveshtrimi i nje njeriu,,qe shpirtin e tij nuk mund ta shoh,

prandaj edhe shkenctaret deshtojn kur merren me big banga ,,sepse nuk do mund te shohin ndonjeher me shum se 99%,,!

ai 1% esht ajo fjala,,qe ndryshon jetet! per te par edhe te tjeret 99% te gjerave,,qe u krijuan nga nje gje e vetme,,qe esht Apsolute!
 
Last edited:

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Vetëm shpejtësia është relative, jo lëvizja.

Duhet pasur kujdes kur flitet lëvizja, sepse çdo gjë në Univers është
pasojë direkte e lëvizjes!

Kurse, gjithashtu Ajnshtajni thot se shpejtësia e dritës është absolute,
pra nuk është se nuk ka asgjë absolute!

Kështu thot në teorinë e tij!
Po,vec shpejtesia e drites eshte absolute por ne po e thonim kete relativitet ne lidhje me gjerat e tjera,dmth duke pershfrire levizjen dhe relativitetin e trupave te tjere..Gjithmone duke u nisur nga teoria e Ajnshtajnit ne lidhje me relativitetin...Ne mos gaboj shpejtesia e drites eshte njelloj 297600 km ne sekonde...Kjo eshte pavaresisht nese vjen nga nje shkarkese elektrike apo jo,por sipas matematikaneve ekziston kjo shpejtesi absolute(se kujtoj mire si teori edhe vone tashme)...

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

e sheh qe kur u fute felle,,u fute vetem deri tek brezi i dyte i fellesis,
:D
por merri te gjitha se bashku dhe futi ne nje Fjale,dhe kur mos te gjesh vrimen se nga erdhi fjala,,do te mbetet vetem te besosh se ajo esht e Shejt,

ke degjuar kur thone,,se ska asgje apsolute?? sepse njeriu mund ti shoh vetem 99% te gjerave!qe kan lindur nga nje 1% i pa dukshem,

prandaj smund te thuash se esht apsolut,,sepse e shikon nga kendveshtrimi i nje njeriu,,qe shpirtin e tij nuk mund ta shoh,

prandaj edhe shkenctaret deshtojn kur merren me big banga ,,sepse nuk do mund te shohin ndonjeher me shum se 99%,,!

ai 1% esht ajo fjala,,qe ndryshon jetet! per te par edhe te tjeret 99% te gjerave,,qe u krijuan nga nje gje e vetme,,qe esht Apsolute!
une besoj ne gjerat e prekshme e te shikueshme nuk eci me filozofira,te tipit e padukshme...Kur thua e padukshme pse mos te them une pse nuk mund te jete e dukshme??E keshtu me ralle,gjerat qe shihen kane besueshmeri,astaj shkenca eshte vetmja gje qe nuk hidhet poshte pavareisht koheve dhe ambjenteve,eshte dicka ekzakte qe nuk lejon gabime dhe jane gjera qe kane vertetime aty...Jo se e them une as qe po nisemi te bejme shkence ne,por jane gjera qe jane marre tjere me te zgjuar se ne dhe i kane me rova jo hamendesime...
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Titulli: Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Kur thua e padukshme pse mos te them une pse nuk mund te jete e dukshme??
ti ishe nje cop "mishi" ne mitren e nenes,,dhe pa pritur te erdhi nje energji qe ndezi qenjen tende,,e ke par ndonjeher??
por e ndjen! sepse ajo te mban te ndezur,,por nuk do mund ta shohesh kurre!

e kushtu si ne rastin tend,,e njejt edhe me rastin e fjales,,ne te cilen ne kemi permbledhur te gjitha se bashku,,edhe ajo ka nje shpirte qe e ben te gjithen apsolute! por ne smund ta shohim dot! mund ta ndjejm!
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besua

Po,vec shpejtesia e drites eshte absolute por ne po e thonim kete relativitet ne lidhje me gjerat e tjera,dmth duke pershfrire levizjen dhe relativitetin e trupave te tjere..Gjithmone duke u nisur nga teoria e Ajnshtajnit ne lidhje me relativitetin...Ne mos gaboj shpejtesia e drites eshte njelloj 297600 km ne sekonde...Kjo eshte pavaresisht nese vjen nga nje shkarkese elektrike apo jo,por sipas matematikaneve ekziston kjo shpejtesi absolute(se kujtoj mire si teori edhe vone tashme)...

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:32 ----------une besoj ne gjerat e prekshme e te shikueshme nuk eci me filozofira,te tipit e padukshme...Kur thua e padukshme pse mos te them une pse nuk mund te jete e dukshme??E keshtu me ralle,gjerat qe shihen kane besueshmeri,astaj shkenca eshte vetmja gje qe nuk hidhet poshte pavareisht koheve dhe ambjenteve,eshte dicka ekzakte qe nuk lejon gabime dhe jane gjera qe kane vertetime aty...Jo se e them une as qe po nisemi te bejme shkence ne,por jane gjera qe jane marre tjere me te zgjuar se ne dhe i kane me rova jo hamendesime...
Zonja Gloom,
ekziston vetëm një relativitet, s'ka tjetër.

Ajo çfarë ti thua, nuk ka të bëjë vetëm me shpejtësinë e dritës,
por se pamarrë parasysh gjendjen e observuesit, ajo është
njësoj për të gjithë!


Tjetër: edhe drita ekziston, ka natyrë fizike dhe ligjet që ekzistojnë për ne
vlejnë edhe për atë. Ajo ska lidhje të bëjë me atë sa është e vogël diçka,
por se ekziston dhe ka një shpejtësi.

Pra në të njëjtin Univers gjindemi edhe ne edhe drita!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Dhe nje shembull tjeter,,universi dhe apsolutja per te cilen un po flas,,jan si une dhe posta ime qe po postoj tani,,


Ai poston gjithesine,,un postoj posten,,jan te dya profekte dhe te qarta ne ato qe thon,

njerzit ne posten time,,jane shkronjat,,te cilat ndjekin njera tjeteren,,per te gjetur krijuesin e tyre,,

a mund ta shohin?? JO

por kjo sdo te thot se nuk egziston apsolutja,,problemi esht se ti mund te shohesh vetem 99% te saj!!
 

ZHIGO

wish me well...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

ti ishe nje cop "mishi" ne mitren e nenes,,dhe pa pritur te erdhi nje energji qe ndezi qenjen tende,,e ke par ndonjeher??
por e ndjen! sepse ajo te mban te ndezur,,por nuk do mund ta shohesh kurre!

e kushtu si ne rastin tend,,e njejt edhe me rastin e fjales,,ne te cilen ne kemi permbledhur te gjitha se bashku,,edhe ajo ka nje shpirte qe e ben te gjithen apsolute! por ne smund ta shohim dot! mund ta ndjejm!
un nuk e dikam qe ditët te sotme ngjizjes i thonkan "energji qe ndezi qenjen tende" dhe të them te drejten nuk e kam ndjer noiher ket 'energji' siç thu ti...or trim me flet, njeriu beson ate që DO të besoj, pa ju imponuar, un imponimin nuk e quj besim siç e quni ju te besuarit e jehovait, me fal muhamedit, por te jesh i detyruar nga dikush per te besuar ne diçka(siç o dhe roli kishës). Se per perralla me mret, ene raki kumlle shko muhabeti deri ne t'gdhime.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

un imponimin nuk e quj besim siç e quni ju te besuarit e jehovait, me fal muhamedit, por te jesh i detyruar nga dikush per te besuar ne diçka(siç o dhe roli kishës). Se per perralla me mret, ene raki kumlle shko muhabeti deri ne t'gdhime.
Or trim,, a e din ti se po flet pa patur dienin me te vogel se me ke dhe per c´far po flet??

jo se din!!

jepe mendimin tend at´her dhe mos me perziej mua me jahovat dhe me muhametat,se sje fare ne ngjarje!!
 

ZHIGO

wish me well...
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

heuuu mër,

sa e hudhke 'shurrën' perpjet, me kadal or taaaj...i menim te sinqert timin thash un, zakonisht të moçmit e te mençmit si puna jote i hapin krahun postimit me siper.

bojn i sy shurdh, ene i vesh qor...ababa, sa i sert.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

heuuu mër,

sa e hudhke 'shurrën' perpjet, me kadal or taaaj...i menim te sinqert timin thash un, zakonisht të moçmit e te mençmit si puna jote i hapin krahun postimit me siper.

bojn i sy shurdh, ene i vesh qor...ababa, sa i sert.
O trimosh,,, ti mund te merresh edhe me ndonje pun me te zgjuar,, sesa te mbasesh lartesin e shurres time!! pershembull,

sa i perket asaj qe te meqmit e te moqmit duhet mu ba qorra e shurdha,,por vetem si ti qe smund te bahem ne ket rast,,
sepse ti po e mohon energjin,,,dhe spaske degjuar as par kurr,,qenke qenje e coft,, nuk e kuptoj se si mund te shkruash??:p

dhe,,,mos mu kap pas termave,,e as pas shurres!
 
Last edited:

Ado

FISEBILIL-LAH
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

:vallzo::merzitje::engjell::fshesamekorent:trim::grusht2::konfuz:
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: Njerëzit më inteligjentë janë më të prirur për të mos besuar në Zot.

Besimi eshte i mire per aqe kohe sa nuk na largon nga realiteti i logjikes,..duke na udhtuar neper bote fantazie te deshperuara duke kerkuar miresin dhe shperblimin e miresis shpirterore njerzore,..neper ligjerata profetesh e hoxhallaresh,..qe skan pase me cfare merren e jane vetepunsuar duke shitur filozofin mesjetare deri ne kohet moderne ne te cilat jetoim,.duke i then njerzimit thjeshte ate qe deshirojne te degjojn:,.."Vdis dhe mos u merzit se do ngjallesh,..te keqit ti do i pagushe vec po nuk vdeke,..:p:p,..te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!
 
Top