• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Njebrireshi !!

WISHMASTER

Moon_Boy
Korea e Veriut deklaron qe ka zbuluar varrin e nje njebrireshi

unicorn.jpg

A kane ekzistuar vertet njerbrireshat? Deri tani eshte menduar qe njebrireshi eshte nje krijese mitike perrallash dhe legjendash. Kali i bardhe me nje bri ne maje te kokes eshte portretizuar shpesh neper perrallat e femijeve si nje krijese e rrale; shpeshhere me fuqi magjike, qe pothuajse gjithmone e mbron apo e ndihmon personin pozitiv ne perralle.

Megjithate sipas Korese se Veriut, ne nje deklarate te fundit sipas te ciles deklarohet qe kerkuesit e Korese se Veriut kane provuar ekzistencen e njebrireshit si nje krijese qe te pakten nje here e nje kohe ka qene e vertete.


Agjensia shteterore e lajmeve tha qe arkeologet kane 'rikonfirmuar' ekzistencen e nje 'varri te nje njebrireshi' ne Pyongyang, njebriresh qe ne kohe antike i perkiste nje mbreti Korean.

Central News Agency ne Kore raporton qe arkeologet bene zbulimin e jashtezakonshem kur ata vune re nje gur ne forme drejtkendeshe ku ishin gdhendur fjalet 'varr njebrireshi', i cili ndodhej 200m nga tempulli i qytetit Yongmyong.

Raporti tregon qe Jo Hui Sung, drejtori i institutit te historise se Korese se Veriut, shpjegoi se si zbulimi perputhet me informacionet ne librat e historise nga shekulli i 16.

Ai tha: "Ne librat e historise se Korese, flitet per njebrireshin qe konsiderohet te kete qene i Mbretit Tongmyong. "

"Ky tempull ka sherbyer si nje vend lehtesimi per Mbretin Tongmyong, dhe aty tani ndodhet varri i njebrireshit te tij."

Ka patur spekulime qe raporti mund te jete nje kunderpergjigje ndaj artikullit sarkastik te Onion ku deklarohet qe drejtuesi i Korese se Veriut Kim Jong-Un eshte 'burri me ****i i vitit 2012'.

Artikulli terhoqi vemendjen e te gjithe botes pasi gazeta e Partise Komuniste te Kines, mesa duket e neglizhoi konfirmimin e lajmit si nje shaka dhe e publikoi ate si fakt.

Te tjere kane sugjeruar qe kjo histori ka nje qellim politik - te siguroje supermacine e Korese se Veriut ndaj komshiut jugor me te suksesshem.

Ne artikull deklarohet qe zbulimi provon qe Pyongyang ne veri ishte nje 'kryeqytet i Korese Antike si edhe e Mbreterise Koguryo'.

Lajme zyrtare nga shteti totalitar, shume shpesh me deklarata te dyshimta ne lidhje me arritjet shkencore apo dashurise se njerezve per diktatorin e vendit, kane hasur skepticizem ne te kaluaren.

Shume shpesh lajmet e vendit kane deklaruar gjera te pabesueshme.

Nje gazete e Korese se Veriut jo shume kohe me pare raportoi qe Kim kishte shpikur nje ushqim qe mund te kuronte problemet e urise se te gjithe vendit, ushqimi quhej 'buke e dyfishte me mish' , megjithate ciniket thane menjehere qe ky produkt ngjante me nje hamburger.
 
Top