Nje pjese filozofike shkeputur nga romani Pse??(Sterio Spase)

GLOOM

Catch me if you can...
-C'eshte jeta per ty?-e pyeta.
-flluska sapuni.-mu pergjigj
-po vdekja?
-shperblimi i jetes!
-c'eshte bota?
-nje pike helm ne hapesire!
-c'eshte me e kuptuar ne bote?
-vdekja.
-cila eshte kafsha me e eger?
-njeriu.
-po me e bute?
-ajo qe s'ka lindur .
-cili njeri ju duket me i poshter?
-ai qe ndryshon veten me nje emer te huajdhe ai qe punon aq mizorisht saqe nuk kujton as vdekjen.
-c'eshte budallalleku?
-te duash nje gje qe s'e kedhe te kujtosh se je ai qe s'je.
-po puna me e mencme?
te gezosh te tanishmen.
-c'eshte me e aferme ?
-vdekja!
-po me e larget?
-zemra ime me tendendhe fillimi e fundi i Hicit.

-cfare eshte e pavdekur?
-hapesira!
-cfare eshte me e bukur?
-fantazia!
-po me e shemtuar?
-semundja!
-me e hidhur?
-jeta.
-me e embel?
-Hici.
-c'gje e shte me e madhe?
-Libri iBotes!
-po me e rende?
-fjala.
-me e pamundur?
-te ndryshosh veten dhe formen,dmth jam une te behem ti,dhe jam njeri dhe te behem pellumb.
-kur shperblehet njeriu?
-kur e kujton veten te lumtur.
-cfare gje ju duket me e merzitur?
-cdo send eshte me i merzitur se njeri-tjetri.
-cfare gje ju duket me e veshtire?
-te jesh njeri...
-po me e lehte?
-te krijosh krijese njerezore.
-cili eshte ngushellimi i te pasurit?
-pesha e qeses
po i te vobektit?
-e ardhmja...
-nuk ju kuptoj-i thashe per se dyti.
-vdekja .-mu pergjigj serioz
-po c'permban jeta e njeriut?
-vetem dyshime!-keto tha dhe heshti...

Burimi albanianforum...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Nje pjese filozofike shkeputur nga romani Pse??(Sterio Spase)

Flm qe e solle ket pjese Gloom.. nje nder pjeset e mira te preferuara... sa her e lexoj me duket si her e pare:)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Nje pjese filozofike shkeputur nga romani Pse??(Sterio Spase)

Eshte shume e bukur Soulmind dhe shume domethenese...Mua me pelqen shume...
 

LoSsT

VIP
Titulli: Nje pjese filozofike shkeputur nga romani Pse??(Sterio Spase)

Vargje te cilat te fundosin thelle ne mendime, por mjeshterisht realiteti i diteve te tona ka bere nje rrug kalim te thjeshte e shum te rehatshem per to; hyrjen nga nje vesh e daljen nga tjetri, fatkeqesisht midis ketyre dy pikave ne shumicen prej nesh nuk ka stacion !
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Nje pjese filozofike shkeputur nga romani Pse??(Sterio Spase)

Me qindra here ta lexoj nuk me merzitet,sikur nuk ka vend monotonia ne keta vargje...
 
Top