• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

bella

Anëtar i Nderuar

"Një mijë e një netë", titulli origjinal në gjuhën arabe: Alf Laila Laila wa, është padyshim vepra më e famshme letrare klasike Lindore dhe me e njohur nga te gjithe. Disa karaktere që animojn te treguara nga princesha Scheherazade (Shqip Sheherazade) bejn pjesë ne imagjinaten e shumë fëmijëve të botës, si Ali Baba dhe dyzet hajdutët dhe llamba magjike e Aladinit , apo udhëtimet e Sinbad marinar.
Mbreti Shahriyar zhgënjyer dhe i zemëruar nga tradhtinë e gruas së tij e kap një urrejtje per vdekje për tërë gjininë femërore. Për shkak të kësaj ai urdhëroi vezirin, i cili është edhe babai i Scheherazade, ti coj një virgjëresh cdo natë,e ai do të kaloj natën me të dhe të nesërmen në mëngjes ai do të urdhërojë ekzekutimin saj. Masakrën e vazhdoi për tre vjet, deri kur Sheherazadja e bukur, e mençur dhe kurajoze iu ofrua për të kaluar natën bashkë me mbretin, duke i thënë babait te saj: "Ose unë do të qëndrojë gjallë, ose do të jem shperblesa e virgjëreshave muslimane dhe shkaku i çlirimit të tyre nga duart e mbretit dhe nga tuajat. "

Sheherazade, qe mos të dënohet me vdekje nga mbreti hakmarrës për një mijë e një net, mban të gjallë kuriozitetin e monarkut me tregimet e saj të jashtëzakonshme,lidhur me zinxhirë me njëri-tjetrin si unazat e nje varese.Kur Sheherazade ndalon se treguari mbreti Shahriyar tashme ka harruar ndaj dashurise qe ka per te urrejtjen e vjetër kunder grave; koha dhe imagjinata e kanë pajtuar me jetën. Sheherazade shpetoi veten dhe mbi një mijë e një vajzë.

Kjo eshte nje histori-kornize: një histori në vetvete e jashtëzakonshme, duke i ofruar lexuesit admirimin e Sheherazade te imituesve, poetëve dhe artistëve. Sheherazade për perëndimin është bërë mbretëreshë-nëna e të gjithe odaliskeve të cilët kanë banuar për shekuj ne letërsisë evropiane, galeritë e artit dhe skenat e baletit.

Sheherazade për botën arabe, është simbol i fuqisë, inteligjences, dhe bukuris se fjalës, fuqia e joshjes dhe në këtë kuptim Sheherazade është larg nga modeli sensual pasiv, qe kemi dashur te kemi per perendimin. Në të vërtetë ajo është një grua aktive, e zgjuar, e shkathet, shkaku i planit te shpëtimit të saj dhe atë të grave të tjera, e aftë për të frymezuar dashuri tek sovrani dhe për të mbajtur gjallë këtë dashuri tek ai.
 
Redaktimi i fundit:

LBG

Anëtar Aktiv
Re: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

Ne fakt e kam lexu ne ate kohe kur kujtoja se njerezit jane a-seksual lol...

Tani nga ky prezantimi yt i ri ,,,mu hap oreksi ta rilexoj ......flm Bella
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

:D...Ne fakt edhe mua me ka kapur nje deshire per ta rilexuar...e ne fakt ky eshte libri i pare me perralla qe kam pasur dhurate dhe qe ka qen kaq interesant, afashinant e i pari i biblotekes time...Por per fat te keqe duke e dhen borxh sa andej kendej me ka humbur......Dhe mendoj ta blej, e te jet edhe libri i pare qe nuk mund te griset :D i vajzes time.
 
Redaktimi i fundit:

sensuu

sweet
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

uaaaaa na thoni nje perralle se spo me ze gjumi hhihi
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.Tre vëllimet përmbajnë përrallat e mëposhtme:

Vellimi i pare
Simbad Detari
Të tre Kalanderët
Gomari, kau dhe bujku
Tregtari dhe xhindi
Plaku dhe drenusha
Plaku dhe dy qentë e zinj
Historia e peshkatarit
Mbreti grek dhe mjeku Duban
Burri dhe papagalli
Veziri i ndëshkuar
Mbreti i ri i ishujve të zinj
Historia e Zybejdes
Historia e Aminës


Vellimi i dyte

Ali Babai dhe dyzet hajdutët
Tri mollët
Gruaja e masakruar dhe djaloshi
Nuredin Aliu dhe Badredin Hasani
Kurrizoja i vogël
Historia që rrëfeu rrobaqepësi
Historia e berberit
Historia e Abuhasan Ali Ebn Bekrit dhe Shemselniharit, favoritës së kalifit
Harun-Al-Rashit


Vëllimi i tretë
Aladini dhe llampa magjike
Ago Aliu, tregtari nga Bagdati
Kali Magjik
Princ Ahmedi dhe perria Pari-Banu
Dy motrat ziliqare
 
Redaktimi i fundit:

ReNdEx

Interist Forever
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

Bela ti rri rri edhe tak te suprizon me kto tema kshu :) Bukur shum ja te lexojm ndo nje perral :)
 

Lou Lou

Witch
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
 
Redaktimi i fundit:

AjSi

...
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
nqs di ndonjeren edhe mund ta postosh se mka marre malli ti lexoj ; )

disa prej perrallave i mbaj mend,,ali baben me 40 hajdute ,nje si historia aladinit, me perri, me xhinde ,me princa...kane qene perralla te mrekullueshme
di qe ka qene liber shume shume i trashe
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
Bejne pjese tek leteresia :p
Kur skishte drita naten ne shqip nen driten e qirinjeve e lexoja, sdi as vete si me ra ne dore :D
 

Lou Lou

Witch
Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

Atehere i bje qe kush mundet te publikoje ndonje perralle nga keto...Ok kuptova vajza :) Ju faleminderit per shpjegimin!
 
Top