Nje kalem midis dhembeve.

Endrra

VIP
Ne shikim te pare, te ben te qeshesh, por eshte nje nga ushtrimet me efikac per shume drejtime. Dy nga shume drejtime jane: permiresimi i theksimit te fjaleve ne te folur. Ushtrimi konsiston ne leximin e nje tksti me kalemin ndermjet dhembeve dhe mbas, duke hequr kalemin, shohim menjehere thjeshtesine e leximit korrekt.
E dyta eshte nje studim i disa vitesh nga ana psikologjike dhe eshte i bazuar ne mbajtjen e kalemit midis dhembeve, zakonisht ne darke (duke pare ndonje film p.sh.) Kjo vendos fytyren ne nje pozicion te ngjashem me buzeqeshjen, pozicion te cilin truri yne ne menyre jo koshiente e perkthen si nje status te kendshem. Kjo ben te mundur leshimin e hormoneve te adrenalines dhe serotonines te cilat ndihmojne ne ekuilibrin dhe qetesin, po ashtu edhe te nje sjellje pozitive.FB_IMG_1613163893659.jpg
 

Desa

Felix - Culpa
Para shumë vitesh kur fillova të mësoj gjuhën daneze, për të theksuar drejtë prapashtesën et (që tingëllon mes ëdh dhe ëll), duhej, në klasë gjatë mësimit, të fusnim kalemin gati të gjithin në fyt dhe të artikulonim 😂😂😂😂😂
 

Endrra

VIP
Para shumë vitesh kur fillova të mësoj gjuhën daneze, për të theksuar drejtë prapashtesën et (që tingëllon mes ëdh dhe ëll), duhej, në klasë gjatë mësimit, të fusnim kalemin gati të gjithin në fyt dhe të artikulonim 😂😂😂😂😂
Ndaj jeni te qete ju andej 🤣
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Para shumë vitesh kur fillova të mësoj gjuhën daneze, për të theksuar drejtë prapashtesën et (që tingëllon mes ëdh dhe ëll), duhej, në klasë gjatë mësimit, të fusnim kalemin gati të gjithin në fyt dhe të artikulonim 😂😂😂😂😂
Po si perfundim... e artikulonit sic duhej apo nuk e hoqet me kalemin nga goja?🤣🤣🤣🤣
 

DeliriumMind

Set yourself free 🦋 change can be good.
Nuk e kisha menduar kurre...
E kam pas bo instiktivisht dhe ne fakt nuk e paska keq
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Shkop dhembesh e kam mbajt un po Kalem sme kish shku mendja nojhere .😬
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Ne fillim mu duk si ato femrat me syze qe bejn si seksi me kalem n goj por paska hall t shkretat me manipulu trunin😂 por shum mund ta bejn at kalemin copa me dhemb se harrojn per qa e kan vu 😜

Gjithsesi mund te funksjonoje si ide 😊
 
Top