• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nje fraze per nje anetar.

Aki

misfit
@Aki dua te jap kete :

"C’est l’histoire d’un homme qui tombe d’un immeuble de cinquante étages. Le mec, au fur et à mesure de sa chute se répète sans cesse pour se rassurer : jusqu’ici tout va bien, jusqu’ici tout va bien, jusqu’ici tout va bien. L’important c’est pas la chute, c’est l’atterrisage"
Kerkova ta perkthej ne google po sgjeta dot gje :D
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Kerkova ta perkthej ne google po sgjeta dot gje :D
Kjo eshte historia e nje njeriu qe bie nga nje pallat 50 katesh. Nga kati ne kat qe binte binte,ky tipi per ti dhene kurajo vetes,perseriste : deri ketu shume mire,deri ketu shume mire,deri ketu shume mire. Problemi nuk eshte renia por prekja ne toke.

"Le Haine"
 
  • Like
Reactions: Aki

Aki

misfit
Kjo eshte historia e nje njeriu qe bie nga nje pallat 50 katesh. Nga kati ne kat qe binte binte,ky tipi per ti dhene kurajo vetes,perseriste : deri ketu shume mire,deri ketu shume mire,deri ketu shume mire. Problemi nuk eshte renia por prekja ne toke.

"Le Haine"
Teper e bukur kjo, faleminderit :)
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
@Imp4cT
Njerzit mendojne se jane gjalle sepse marrin fryme,hane,flasin,dialogojne,shkojne andej ketej. Nuk jane te vdekur,eshte e qarte.
Por a jane gjalle thua?
Cfare do thote ne realitet te jesh gjalle.
Do te thote 3 gjera : te jesh vervetja,te jesh tani e te jesh ketu. ( te jetosh vendin e momentin me pak fjale)

Anthony de Mello

Me duket fiks per ty.
 

Vinjol

Antarë i Respektuar
Vendndodhja
Fier
Dikush ka thene se jeta eshte nje enderr dhe me e keqja fillon kur fillon te zgjohesh .
Zgjimi eshte vdekja e shpejte pasi qe çdo gje eshte iluzion .
Une nuk e besoj kete . Mendoj se ne fusim ne jeten tone endrra pa fund , pasione e iluzione .
Ka raste kur eci ne rruge symbyllur duke i besuar instinkteve te mia e pasioneve qe me shtyjne ne rrugen e jetes duke me dhuruar buzeqeshje e nje zjarr te brendshem . Por une jetoj vertet , ndjej ... nuk jam vetem nje spektator pasiv ne kete skene boterore .
Shpirti nuk blehet apo komandohet si nje makine . Ka disa nyje qe prodhojne shpresa e iluzione te cilat askush nuk mund ti drejtoje . Naten kur mbyllim syte ne enderrojme pa i menduar endrrat , thjesht duam te qetesohemi , te shlodhim trupin e mesa duket vetem mes endrrash mund te arrijme paqen .
Nje buzeqeshje krijohet ne buzet e njoma te trendafilta te nje foshnje kur lundron mes endrrash . Te duket sikur bota eshte me e bukur , sikur sheh drite kudo e yjet shkelqejne me teper ate nate , vetem prej nje buzeqeshje te pafajshme .
Kur mendon per dashurin tende , ate qe do me teper ne kete bote, ate qe te ben te qash e te qeshesh perseri mes lotesh, atehere mendja jone kalon si ne nje parade te vertetat dhe iluzionet qe i ke hedhur si nje mantel kesaj dashurie. Asgje nuk eshte perfekte ne kete bote asnje person po fantazia e ky shpirt i pabesueshem qe njeriu e ruan nga dallget e jetes si thesarin me te shtrenjte, te ben ta besosh se idealja egziston.
Realja me te vertetat e hidhura lihet menjeane nje çast dhe e ve koken ne jastekun e ndjenjave ... fillojne te krijohen imazhe te thuren endrra te kendshme e ti mbulohesh nga nje gaz i brendshem qe vetem ti e sheh e ndjen . Edhe ajri behet plot aroma dhe syte mbulohen nga nje mjegull lulesh e ngjyrash gati te tejdukshme , ylbere te pafundta e drite engjujsh . Iluzionet te pushtojne zemren dhe aty ke gjithqka qe te nevojitet . Vjen dikush qe te prek shpatullen e te pyet per diqka e zgjohesh , sheh se je ulur diku e ndien ndoshta ftohte .
Jeta eshte kjo , zgjohesh ne nje moment , mendja fillon te punoje perseri me logjiken e saj dhe zbarkon ne realitet duke bartur pak nga ai gaz i brendshem lumturie .Flet e syte te shkelqejne , optimizmi te jep drite te purpurte ne fytyre . Sa e lehte eshte te ndihesh me mire , mjafton nje dore e vogel iluzioni .
Perfundimisht jeta te duket jo aq e keqe .
“ Une qenkam i limtur e nuk e dija “ ? – pyet iluzioni yt , ai zeri i dyte qe çdokush e ka brenda vetes .
Ne jemi uje , ajer dhe endrra . Formula sekrete e krijimit te njeriut .
Sa i thinjur dhe i hidhur eshte ai shpirt i zbrazur nga endrrat . Fantazia vdes kur njeriu e debon vet dhe ate njeçik qe i mbetet brenda e vret me trishtim realiteti . Por jo gjithmon vret realiteti . Ai te dhuron shpresa .
Jeta eshte kaq e bukur sepse ka larmi , ka hidherim po ka edhe gezim , ka te qara po ka edhe te qeshura , ka hije po edhe drite , ka pleqeri e vdekje po ka edhe femijeri e jete .
Jeta eshte nje zyrme midis heshtjes . nje zhurme plot te papritura , iluzione nen diell e pluhur yjesh .
Nese guxon jeto shijo pluhurin e yjeve , kupat e endrrave piji deri ne fund e lesho nje pasthirrme kenaqesie , trego çfare ndjen e ndaje lumturine . Lumturia eshte krijim i bukur i njeriut . Ka shume zhurme brenda , shume energji shume fjale tinguj shume bote . Pihet ne doza te vogla te ndare mes njerezish se e tera njeheresh te vret
Shpirti i njeriut eshte aq i pafund po zemra eshte kaq e dobet , kjo shoqeri ndan çdo gje : dashurin e shpresen .
Nje pikez te qeshure bene dy buze te tjera te hapen , nje enderr e treguar me pasion frymezon endrra te tjera .
Pak zhurme krijon zhurme tjeter ne kete jete .
Sa i bukur zinxhiri i jetes , shkon pafundesisht e rikthehet perseri te ne .
Jeta e njeriut : uje , ajer e endrra te veshura ne iluzione e ndjenja ......
Sa pak kemi nevoje per te qene te Lumtur ...!


Njerez jeni vetvetja kudo qe te jeni
tregohuni te sinqerte me cdo kend
se ne kte bote jemi KALIMTARE
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
@Vinjol
E ke kuptu temen buddy? 😂

nejse mu kujtu kjo tani e te shkon ty pas atij komenti te gjate

"Who said you have to follow the rules and be like everyone else?”
 

lovely

Anëtar i ri
Mosha
35
Vendndodhja
GENOVA
@loverman i lutem te reflektoje perpara se te nenshtrohet ne dhurimin e gjakut qe eshte i shenjte per te gjithe pa perjashtim
sdo te guxoja te pija nga kupa jote e veres sepse ti deshmove qe je i cmuar pnvs difekteve si dhe te tjere

ps.edhe macoku im e kuptoi dhe u be empatik me ne te dy
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
@Loverboy-Vuan nga sindroma e irritimit dhe crregullimit psikollogjik sapo ndjen prezencen e Laurit ne fv.Alergjik ndaj postimeve te tij😂@Lauri-Vuan nga sindroma e irritimit dhe crregullimit psikollogjik sapo ndjen prezencen e Loverboyt ne fv.Alergjik ndaj postimeve te tij😂
@LeVoyageur ,
Vetem ti je kaq i gjate sa arrine te kapesh fiqt qe te tjeret nuk arrijne 😉
@Loverboy edhe pse nuk e sheh postin tim, dy fjale i duhen thene:
I kam hulumtuar te gjitha ato cka thote dhe me kane dale flluska sapuni. Erresira e tij dogmatike mua me ka ndriquar syte dhe me ka hap mendjen. Fale ti (sinqerisht e them) une jam pasuruar mjaft duke bere kerkime dhe si rezultat jam ne gjendje te perballoj cdo lloje hoxhe & prifti qe t'me dale perpara.
Drita qe fitova une nga ai, i vret syte atij kaq shume sa qe me ka bere edhe ignore.
Injorant eshte ai qe injoron. Dhe jo ai qe meson edhe nga injoranti.😉
 
  • Habi
Reactions: Ivy

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
o njerez eshte nje fraze per ke anetar te doni. nuk eshte 1 fjale dhe domosdoshmerisht per ate siper jush. plz shikojeni postimin hapes se gjynah te prishet tema.

Nejse po lexoja kte dhe mu duk sikur i shkon filozofise qe @Loverboy ka shpalos ne Fv

Screenshot_20200125-233454_Chrome.jpg
 
Top