• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nje ashensor per ne stacion......

Lauri

Anunnak
.....ncncnc,jo per ne stacionin e trenit.
TOKIO, Japoni –Do kushtoje 5 miliard $ ashensori fantashkencor,projekt qe shkencetaret japonez kane ne plan te realizojne pas pak vitesh. Behet fjale per nje ashensor per te derguar ne hapsire teknike,astronaut,turiste nga Toka ne stacione orbitale.
Sipas te perditshmes britanike Times,ashensori do jete i larte 32000 km.Qe niset nga superficia toksore per te arritur ne platformen spaciale qe eshte ne sinkroni me Token.
Problemi me i madh eshte te gjindet nje material ultra i lehte dhe shume resistente.Shkencetaret mendojne te perdorin nanotubi karboni, particela mikroskopike ne fiber.
Drejtori i Japan’s Space Elevator Association Yoshio Aoki,qe mbulon kete projekt,thote qe kavot do jene 180 me te forte se ata te celikut.Per furnizimin e energjise “Mendojme te perdorim nje teknologji qe eshte perdorur ne trenat predhe”thote Aoki.
Qellimi i keti projekti nuk eshte vetem transportin e njerzeve ne stacion, plani i dyte eshte transporti i materjaleve te rrezikshme dhe shkarkimi i tyre ne hapsire,psh skorje nukleare.
Nqs realizohet ky ashensor,do behet nje mjet transporti pak te themi revolucionare:pasi do kunsomoje vetem 1 % te energjise te nje shuttle,duke transportuar edhe mjete te renda si generator dhe panele djellore.
Ky projekt eshte ne nje faze te avancuar tashme.Nje mendim te tille e kane edhe americanet.Nasa po studjon nje sistem pothuajse te njejte me ate te Sol Levante.
Ne foto:Ashensori ne fjale,dhe stacioni internacional ne hapsire.
 
Redaktimi i fundit:

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
E sigurte qe une s'do e marr asnjehere ate ashencor...Per thjesht faktin se kam frike...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
pranoj te jem beta tester i ketij ashensori :D
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
pranoj te jem beta tester i ketij ashensori :D

Keshtu kur eksperimenti te deshtoje mund te mbaje emrin tend :D

Shume shume e mrekullueshme. Njerezve nuk po u mjafton me atmosfera, do pershtatemi edhe me ambjente te reja se shpejti.

Japonezet si perhere cudisin boten. Uroj qe gjate rruges mos sherbet vetem pilaf lol
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Keshtu kur eksperimenti te deshtoje mund te mbaje emrin tend :D

Shume shume e mrekullueshme. Njerezve nuk po u mjafton me atmosfera, do pershtatemi edhe me ambjente te reja se shpejti.

Japonezet si perhere cudisin boten. Uroj qe gjate rruges mos sherbet vetem pilaf lol

Une them ta bejne ne Shqiperi kete ashensorin po arriti deri ne katin e 10 te me peshtyjne LOL LOL LOL
 

METi

-=EdoLorEli=-
po pati defekte në gjysëm të udhës kush do vij ta rregulloj? LOL Interesante, nuk më ra në sy, tregohet koha për sa do të arrij ky ashensor në stacion hapësinor ?!
 
Top