• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nga tani me semaforë në tokë për të ata që ecin me telefon në dorë


Semaforë tokësorë janë instaluar në një udhëkryq këmbësorësh në një qytet në Holandë, për të ndihmuar përdoruesit e “smartphone”-ve që të kalojnë rrugën të sigurtë.
Shiritat e dritës janë projektuar për të kapur syrin e njerëzve, që shikojnë telefonin e tyre, dhe ndryshojnë ngjyrë në sinkron me sinjalet e trafikut.

“Mania pas lojërave dhe mediave sociale tërheq vëmendjen në trafik”, thonë zyrtarët, duke justifikuar vendimin e tyre. Por, grupi holandez për sigurinë në rrugë thotë se, kjo ide shpërblen sjelljen e keqe.

“Nuk është një ide e mirë të inkurajosh përdoruesit e telefonëve, t’i përdorin ata më shumë edhe në rrugë. Ne nuk duam që njerëzit të përdorin telefonat edhe kur janë në mes të trafikut. Njerëzit duhet të shohin gjithnjë përreth tyre, për të kontrolluar nëse makinat janë të ndaluara para semaforit të kuq”, thonë përfaqësuesit e grupit, transmeton tch.

Dritat janë instaluar fillimisht në një kryqëzim pranë të cilit gjenden 3 shkolla, në Bodegraven. Kompania që ka zhvilluar teknologjinë thotë se, shpreson që në të ardhmen t’i shërbejë edhe qyteteve të tjera. Sinjale të tilla në tokë po testohen edhe në qytetin gjerman të Augsburgut për të ndihmuar të fiksuarit pas telefonëve të kalojnë kryqëzimet.Express
 
Top