• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nga mendesia shqipetare neper breza

sheki

Anëtar i ri
Njani e kish pasë in kuder e jam ban kater klysh.
Tue bisedue me grue thonë, haj e po ua ngjesim emrat.Mirë,thon.
Burri po I thot grues nxhitja ti këlyshit t’parë, e gruja ja nxhet emrin:
-Shka jam tue ba s’je tue dit gja
Burr jam ngjet emrin këlyshit tee dytë:
- Besa jam tue ditë po s’po kam shka me ba.
Gruja jam ngjet emrin klyshit tee tret:
-Shka kam ba s’kam me ba ma.
Burrija jam ngjet emrin klyshit tee katert:Kush a mësue s’mund me harrue dhe e knoj in kangë me tee gjatë:

Morje nira ku len dielli
Vjen ni ditë e del tymi.

Morje mira kah del hana
Vjen in ditë e i lam tana.
 

sheki

Anëtar i ri
AS NALETI S’MENON MA KEQ SE NJERIU
tee vorfnit per fëmij.Ni nat çohet naleti n’syret tee
New in katun ish kanë një njeri I pasur e afer ti in fukara I k’put. Zingjini I bike tamet per çdo ditë ketij insanity e shkon me nejt tee fukaraja e I thos se jam njeri I madh I m’rrim e baj gjithçka qe due.Fukaraja u gëzue e I tha:
-A munesh me jam marr mallin ketij kojshis e me ba fukara si unë?!
Tash edhe naletit i erdh zor shka menoj ky per kojshin e vet e I tha:
-Valla koka ka mir ti me ka n’ vend t’imin.


3.
E kishin pas vet dreqin se qysh po e kalon me njerz:
Me këta qe po fallen mire se i kam per veti e me ata që her fallen e here nuk fallen ma keq se nuk e di kah po shkojnë
 

sheki

Anëtar i ri
THA DREQI NUK E DUA

Një I pahajr prejke dru ne mal me sopatë mbrapsht. Shkon një melaqe e sheh. Por atypari kalon një djall dhe I thot melaqes:
-Mos e prek, ky njeri ashtë I jemi. po e percjellim detii ne shtepi ta shohim shka po punon dhe sip o sillet, thot melaqja.Kur shkon ne ship gruja ja shtron sofren , ai ulet pa i la duart. Ulet ne krah dhe fillon me hanger buk kur ngihet i leshon edhe dy-tri pordhë te medha, Melaqja kur ia sheh sjelljet thot se ky njeri nuk koka i jemi.
- valla as i jemi nuk ashtë, thot dreqi
 
Redaktimi i fundit:

sheki

Anëtar i ri
Ni Pashë kur erdh n’Shkoder si pasha i thirri t’part e venit me u njoft me tad he u tha:”Pa Kamer Kuken mos me ardh.
Ne pritje dual pashai vet.Kur u pjek me Kamer Kuken e p’veti:
Shka ashtë pine e mire dhe shka ashtë pine e keqe zotri Kamer Kuka?
Ai iu pergjigj:
Keq ashtë me prit mikun keq,Mire ashtë me prit mikun mire.
Pashai per ta sprovuar ia dha in pare tesha.Kamer Kuka nuk ia murr.
Unë vet I pesumbdhjeti jam pasha.
Pashai e kuptoi menqurin e tij dhe jam bani gati e jam dha
Pesumbdhjet pal tesha
 

sheki

Anëtar i ri
DY VëLLëZëR LIVROJNë N’ARë


Lavrojnë dy vëllezër new arë me dy pen kije, me plugë.Njani e kish pas emnin Duell.Dulla ham lavrojke me shpejt edhe më mire.Mirëpo nganjëher duka I vike rendi me mbet mbrapa vëllaut.
Një brazed vëllau po e sheh Duellen që nuk po livron, pop e qon pllugun that.Inatoset e po e qet new kengë:

Hajt Duell he Dullec
Po lavron
Her ma mire e here ma keq.
 

sheki

Anëtar i ri
Njani cqitke far gruni një arë ner shtepi.Po e vet gruan e vet qysh po tee doket : a po e qes shpesh a rrall!

- Valla bre njeri gjithkah po e qet mire veq ner kam po e lan pak rrall.
 

sheki

Anëtar i ri
11.FJALE E URTE POPULLORE


1. Mu lag në rrugë teresh n’shpi
mu lag n’shpi nuk ki ku teresh

2. Populli asht barut,dija asht gacë


4. I yti edhe n’traft nuk t’përplas,

5, Nji bylyk dhen pin uj n’i korit
e dy qen coptohen nder veti.

6 Pa u lkun mallet nuk kahen hallet.

7.. Deti me shkop nuk turbullohet.

8. Pë menemadhin as oxhaku e as
arallaku.

9. Lavdi mas lufte e fjala mas kuvendit
s’kan as in vlerë

10. Fara e lig ta le hamarin thatë.

11. S’ka ma zor se me ka djalë I
babes se mire.
 

sheki

Anëtar i ri
Titulli: Nga mendesia shqipetare neper breza

DJEMTث MARTOJN BABثN


N’i burri bukur të shym n’noshë I des gruja.Djemt I kish pas tee martum.Pa deshirë tee babes e martojë edhe bajn bajagi darsum.. Si asht adet mas darke von me shti dhanrrin bajnë e qojnë dhander edhe baben sipas adetit.
Plaku e ki pas pi duhanin n’llullë.Masi hyn dhaner e I flasin do rene me nusen, ulet ne in kanape e nis me mush in llullë duhan. E mush llullën e pin, pushon pak e mush edhe in here, pushon pak e mush llullën per heren e tretë dhe jasht fillon me u zdrit, kurse nusja rrike n’ kamë. Si asht adet rejat tue dit se vjehrrin e kan
7 shti dhanerr, por edhe bijat e ships jam vokin in kusi ujë dhe ia avitin tee dera , trokasin e del nusja.
Merre I thon se asht adet e duhet me u la. Pse u thot nusja, vallahi veq ne laft llullë se sen ba s’kemi.


Tregoi: N.Shala
Shenoi:N.Prokshi.

13. TY TE DHEMB ME VONث

In darsum kenojshin drenoci. Pleq e tee ri I banin syt kater me I ngue. New mesin e tee rive ni paradite ish hi edhe ni çikë me flok tee shkurta e po i ngon kangataret. Salihi e Ferizi tue kendue me bisht tee sharkes e rekun pak ne kok.

Salihu siq e kishte zakon tee bente humor, i thot , a tee dhimti se me doket tee vrava bre djal.
- jo nuk me dhimti, por unë nuk jam djal po çikë.
- Mire, mire , ty tee dhemb ma vonë


Tregoj: A.Gashi
Shenoi: N.Prokshi
 

sheki

Anëtar i ri
Titulli: Nga mendesia shqipetare neper breza

e kishi pas vet nastradin hoxhen kur eshte mashkulli vejan edhe kur eshte i martuar .
nastradini pergjigjet.
kur e pin duhanin.
e pse i thon,
me ju tregu shkon gat po ma mir po e la shkurt qe mem besu
shkon nje vjet nuk flen me gru.
 
Private conversations
Help Users
    Top