• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Neutroni

Lauri

Anunnak
Neutrini sjedhin info. shume te rendesishme nga thedhesite e universit.Ata jane shume te vogla dhe nuk kane fare ngarkesa elektrike,dhe jane 1 miljon here me te lehta se nje elektron.Per kete neutrini arrijne te pershkrojne miljona km ne univers pa u thithur nga atomet e materjes qe hasin ne trajetoren e tyre.Neutrini pershkojne dhe trupin tone,dhe nuk bejne asnje efekt negativ.Ata pershkojen cdo materje qe hasin pa u ndalur fare,dhe per kete eshte shume e veshtire te studjohen, megjithse jane te prodhuar nga nje pjese e madhe reksione nucleare qe shpirterojne yjet dhe trupat te tjere energjitike.
Ti kapesh do thote te zbulosh misterin e universit me te larget nga ne,nga e cila nuk na vjen asnje info tjeter nga keto distanca te medha,as drita dhe as valet elektromanjetike sepse thithen gjate rruges nga materia.
Projekti (NEMO)i insitutit te fizikes nucleare(Infn),qe do montohet 3500 m nen vivelin e detit ne brigjet e Capo Passero(Sicili),do te merren me studimin e tyre.Duke qene particele pa asnje ngarkese elektrike, i vetmi sistem per te “shikuar” e rregjistruar i neutrini ne ata rradhe here qe rreagojne me materien duke prodhuar particele me ngarkese qe quhen muoni.Muoni jane te prodhuara dhe nga particele qe vine nga hapsira.Keshtu qe mjafton te bllokohen keto muoni.Per keto eksperimente qe i perkasin neutrini-t behen vetem ne brendesi te maleve si Laboratori Gran Sasso o ne fund te detit.Deri tani jane studiuar vetem neutrini te ardhur nga dielli apo nga super nuove.Per here te pare ne Sicili,do studiohen neutrini(nepermjat muoni) me energji me te madhe qe vine nga ane te universit te pa njohura,dhe qe kane pa dyshim informacione misterjoze dhe do ndihmoje sa do pak per te njohur materien e zeze.”Nemo”do analizoje vetem neutrini qe pasi kane tejkaluar Token ngjiten nga fundi i detit per te vazhduar rrugen e tyre per ne pafundesi te hapsires.Ne momentin qe dalin nga toka prodhojne “muoni ashendenti”(jane pikerisht keto qe do sdudjohen)nepermjet kolizionit me neutrini te ardhur nga thedhesit e universit,dhe jo “muoni dishendenti”qe prodhohen ne atmosfer nga particela te tjera.
 
Top