• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Nesër nis Ramazani, KM: Agjërim të lehtë e adhurim të pranuar

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Nesër nis Ramazani, KM: Agjërim të lehtë e adhurim të pranuarPër besimtarët myslimanë nesër nis Muaji i Ramazanit. Me rastin e fillimit të Muajit të Madhëruar të Ramazanit, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë uron mbarë myslimanët shqiptarë agjërim të lehtë e adhurim të pranuar.

“Le të sjellë ky në familjen e çdo shqiptari paqe, qetësi dhe harmoni. Zoti Fuqiplotë e begatoftë popullin, vendin dhe kombin tonë!” uron Komuniteti Mysliman.

Besimtarët myslimanë nga mbarë bota fillojnë më 16 maj muajin e Ramazanit, një nga shtyllat dhe detyrat madhore të besimit islam. Fillimi i muajit të agjërimit përcaktohet në bazë të lëvizjes së hënës, e cila për të gjithë myslimanët në çdo cep të botës përcjell një drejtësi apo një harmonizim për ta kryer sa më të plotë këtë muaj të begatë.

Ajo që e dallon këtë muaj, është agjërimi, të cilin e kryejnë njëkohësisht të gjithë besimtarët kudo që janë. Thelbi i agjërimi është të qenët urdhër i Zotit, dhe një prej pesë kushteve themelore të islamit, por bashkë me këtë ai ka një varg të madh urtësish dhe dobish për anën shpirtërore, fizike, psikologjike, sociale për individin dhe shoqërinë.

Ramazani është muaji ku besimtarët myslimanë ndërpresin ushqimin e pijen, duke filluar që nga nisja e agimit deri në perëndim të diellit (nga syfyri deri në iftar); është një muaj i vlerave të larta njerëzore, morale e sociale, muaji i solidaritetit dhe bashkëpunimit, muaji dedikuar më shumë adhurimit dhe këndimit të Kuranit, muaji i sadakasë dhe i mirëbërësisë, muaji i mëshirës, virtytit dhe dhembshurisë.

Agjërimi është një shkollë që sjell një efekt pozitiv të dukshëm në qëndrimin e shoqërisë. Gjatë periudhës njëmujore të kësaj disipline shembullore ndjenjat e të pasurit zgjohen për të kontribuuar në përmirësimin e gjendjes së gjithanshme të anëtarëve të shoqërisë, që ndonëse nuk janë të një niveli force, pozite e kamje.

Kur besimtari nis agjërimin e ndjen se i bashkëngjitet të gjithë komunitetit të besimtarëve dhe realizimit të këtij obligimi në të njëjtën mënyrë dhe për motive e qëllime të njëjta. Kjo mënyrë unike agjërimi kultivon unitetin dhe barazinë në mbarë botën islame.

Përveç vlerave shpirtërore e morale, agjërimi, ka gjithashtu edhe një vlerë shoqërore shumë të madhe, atë të bashkimit të njerëzve mes tyre dhe kontributit për ata që kanë nevojë.


(gazeta-Shqip.com)
 

Darius

DENY IGNORANCE
Urime te gjitheve vellezerve e motrave muslimane Shqiptare muajin e RAMAZANIT.

agjerim te lehte...

Darius
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Agjerim te lehte kush agjeron, e Zoti na pranofte agjerimin dhe cdo adhurim tjeter qe bejme.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ju faleminderit :)

Dhe une nga zemra per zemrat uroj Gezuar Ramazanin! Qofte zemra jone ne paqe me Zotin dhe me njerezit!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Gezuar Ramazanin e argjerim te lehte
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Agjerim te mbare... me krahe te lehte dhe zoti jua u pranofte.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Rama tregon ndryshimin e Xhamisë Et’hem Beu: Agjërim të lehtë (Foto)Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke postuar disa foto të restaurimit të Xhamisë Et’hem Beu në kryeqytet. Krahas fotove, ai ka uruar edhe një agjërim të lehtë për besimtarët myslimanë.

“Mirëmëngjesi dhe me këto foto nga kantieri i restaurimit të Xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë, pjesë e programit ‘Rrugët e Besimit’ që mundëson restaurimin e objekteve të Kultit si pjesë e zhvillimit të Turizmit Kulturor, ju uroj të gjithë qytetarëve myslimanë agjërim të lehtë”, thuhet në postimin e tij në Facebook. 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Agjerim te lehte per gjith ata se agjerojn...

Urime muaj i BEKUAR...i Ramazanit.
 

Zana1

Braveheart
Perse Shqiptaret I thone Ramazan e gjithandej I thone Ramadan ?

Ps... Agjerim te mbare per te tere besimtaret Shqiptare.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ramadan është Arabisht dhe origjinali.
Ne e kemi prej turqishtes qe i thone ramazan. ama Ramadan duhet.
 

Zana1

Braveheart
Contradiction everywhere ... and ppl call it a religion . I see I got it
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Urime Muaji i shenjte i Ramazanit per te gjith besimtaret muslimanë, kudo qe janë.

Zoti qoftë me JU!

Ju uroj agjerim të lehtë, të këndshëm dhe të pranuar....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
yes. thats true. it has a lot of contradiction. But u knw.. ppl like to believe somewhere.. stupid them.. let them be...
 

Zana1

Braveheart
Not smth to be encouraged and be proud off ... I won’t say let it be on this case .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Contradiction for 1 letter :p Meme of the year !
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Argjerim te lehte te gjithe ju qe agjeroni e zoti ju pranofte lutjet qe i drejtoni.
 

legjenda

Tetova
Janë disa pamje që tregojnë vendin më të shenjtë të Islamit, pamje që nuk i keni parë kurrë më parë.

Sipas Euronews, Xhamia e Madhe në qytetin e Mekës në Arabinë Saudite, zakonisht do të mbushej me njerëz ditën e parë të Ramazanit.

Por me vendin në bllokim të rreptë për shkak të coronavirusit, kjo hapësirë tanimë është e zbrazët.

Gjithashtu, miliona myslimanë në mbarë botën shënuan fillimin e Muajit të Ramazanit të premten nën kufizime të vendosura për të parandaluar përhapjen e COVID-19.Shumë nga praktikat tradicionale të Ramazanit, përfshirë adhurimin në xhami duhej të ndaleshin për shkak të coronavirusit.

 
Top