• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Love

βeℓℓe â๓e
Enez - Në punimet arkeologjike që vazhdojnë në nënprefekturën Enez të Edirnesë është gjetur një kishë e periudhës së shekullit të 6-të p.e.s. e ndërtuar nga mbreti i Romës për vajzën e tij.Në gërmimet arkeologjike në Enez marrin pjesë edhe shkencëtarë të huaj.

Në histori Enez-i njihet me emrin Ainos.
Gërmimet vazhdojnë për të gjetur gjurmë të qytetërimeve të ndryshme në këtë vendbanim të lashtë, që fillojnë me qytetërimin Trak e vazhdojnë me atë trojan, gjenovez, romak, bizantin dhe osman.
Burimi: kohaditore
 

ricky_ch

******
Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Kishë Katolike? Apo çfarë?
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Kishë Katolike? Apo çfarë?
Pa tjeter duhet te jete katolike perderisa i perket asje perjudhe. Ndarjet mes krishterve kane ardhe shume me vone!
(mednim personal pa baze)
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Pa tjeter duhet te jete katolike perderisa i perket asje perjudhe. Ndarjet mes krishterve kane ardhe shume me vone!
(mednim personal pa baze)
Sa e kuptoj unë matematikën kjo i bie 600 vjet para erës sonë?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Sa e kuptoj unë matematikën kjo i bie 600 vjet para erës sonë?
nese e keni mire e me te vertete ashtu eshte siq ju thoni atehere diqka nuk shkon ne kete artikull. mendoj qe gabimi i bere eshte kjo shprehja "para eres se re" . ndoshta eshte gabim drejt shkrimor.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

nese e keni mire e me te vertete ashtu eshte siq ju thoni atehere diqka nuk shkon ne kete artikull. mendoj qe gabimi i bere eshte kjo shprehja "para eres se re" . ndoshta eshte gabim drejt shkrimor.
Po de , kjo i bie rreth 600 vjet para Krishtit!
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.

Po de , kjo i bie rreth 600 vjet para Krishtit!
qe po del se ne ate koha ska ekzistu feja e krishtere fare, prandaj edhe thash ka mundesi qe ka mundesi qe ai te jete gabim dhe te shkruan shekulli 6 i e.s. e jo "kishë e shekullit 6 p.e.s."
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Sa e kuptoj unë matematikën kjo i bie 600 vjet para erës sonë?
Une e konsiderova "pas eres sone". Si mund te quhet kishe perpara krishtit. lool
ps. matematika nuk eshte opinjon ..;)
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Une e konsiderova "pas eres sone". Si mund te quhet kishe perpara krishtit. lool
ps. matematika nuk eshte opinjon ..;)
lauri ne nuk po e mohojne dhe nuk kemi qellim te fyejme aske por kete shprehje "p.e.s" e dijme qe i bie "para erse sone", ndersa kjo shprehje " e.r" i bie "eres sone"
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Une e konsiderova "pas eres sone". Si mund te quhet kishe perpara krishtit. lool
ps. matematika nuk eshte opinjon ..;)
Harrova që ti nuk përdor matematikën për llogaritje.

Thuhet para eres sonë ose para erës së re
dhe të erës sonë. Pas erës sonë ende s'ka ndodhë!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Po kapeni si kodra mas bregut. Ricky pytjen absurde e ke bere ti,se ishte kishe katolike 600 vjet para lindjes se Krishit. Dhe une ju riferova 600-es pas Krishitit. Kete e kuptove mire edhe ti, por ke deshire te mbulosh gafen tende me ate te te tjerve...;)
(me nje ane gabimin tim, do thoja mekanik para eres sone me ate "re")
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Në Turqi zbulohet një kishë e shekullit 6 p.e.s.

Po kapeni si kodra mas bregut. Ricky pytjen absurde e ke bere ti,se ishte kishe katolike 600 vjet para lindjes se Krishit. Dhe une ju riferova 600-es pas Krishitit. Kete e kuptove mire edhe ti, por ke deshire te mbulosh gafen tende me ate te te tjerve...;)
(me nje ane gabimin tim, do thoja mekanik para eres sone me ate "re")
Djali i mirë. Sinqerisht nuk e dij dmth e fjalës gafë, por
po të them sinqerisht nuk jam këtu as të ta humb kohën ty
e as timen. Zakonisht jam serioz në biseda dhe gjithashtu pres
përgjigje serioze e jo kili-mili duke u zgërdhyer.

Ti mund të mendosh ç'të duash por p.e.s. kuptohet pra erës sonë
ose para Krishtit dhe logjikisht që çdo njeri mund të hutohet nga kjo.
 
Top