• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Në rrezik varrezat 4 mijë vjeçare.

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL

Në vitin 1950-1960, Bahreini ishte vendi ku ndodhej trashëgimia më e madhe e varrezave antike që sipas arkeologëve datonte rreth 4 mijë vjet më parë.

Por atë që nuk bëri koha në 4 mijë vite, e bën zhvillimi në 40 vjet. Që prej 1960, kur ishulli i vogël arab numëronte 143 mijë banorë, vendi ka njohur një zhvillim të madh. Rritja demografike ishte e pashmangëshme, po ashtu edhe zgjerimi i banesave.Në një sipërfaqe të kushtëzuar, autoritetet ndër vite kanë vendosur shkatërrimin e varrezave prehistorike për t’i hapur rrugë ndërtimeve të reja urbane për banim apo biznes. Kjo ka zhdukur 90 përqind të varrezave antike të kulturës Dilmun, ndërsa autoritetet vendase të kulturës po përpiqen që atë cfarë ka mbetur ta shpëtojnë duke e përfshirë në listën UNESCO.Dilmunët ose Telmunët janë një qytetërim i lashtë të përmendur në shkrimet e gjetura në Mesopotami si partnerë tregtarë. Mendohet se fillimisht ata kanë jetuar në Bahrein dhe zonat përreth, ndërsa më pas me rritjen e influencës u zgjeruan në Kuvajt dhe në zona të tjera të Gjirit Persik.

Top Channel
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Në rrezik varrezat 4 mijë vjeçare.

Nuk pajtohem me vendimin e marre nga Bahrein, vetem nqfs s'ka pasur rrugedalje tjeter.
 
Top