• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ndertimi i 500 shtepive nga shteti Turk ne Lac.

Frank

The S of all F.
Mendoj se eshte nje paragjykim

Perndryshe, si do te kuptohej nga ne, apo une si musliman i Kosoves, ndertimi i Katedrales ne qender te Prishtines, ku jane 98% musliman, apo ndertimi i nje kishe ne nje lagje qe quhet Sofali, pa asnje banor te krishtere andej ?

Sdq, nese qeveria e ka zgjedh vet vendin, gabim s'ka turku.
Nuk ke pse paragjykon fare or mik se para 500 vjetesh kemi qene te krishtere, une, ti, ai, ajo, ata, ato. Nuk po diskutojme ceshtjen fetare ktu por shmangien e nje debati te kote.
 

Tomka

Anëtar i ri
Nuk besoj t'kete axhende fetare per ndertimin e ktyre shtepive. Axhenda turke ishte tjeterkund, me jep eksponent gylenist dhe te't ndihmoj me ndertimin e shtepive. Nuk kaloj as nje muaj dhe Rama u dorezoi Harun Celikun nje aktivist i levizjes gyleniste 😉.
 

JordanBelfort11

I am watching you!
Shyqyr qe nuk pyetesh ti o Jordi, perndryshe nga paragjykimi juaj paskan pase me vdeke shqiptaret.

Dhe shembullin qe e mora me Katedrale e Kishe, nuk e kuptove. Une mbaj mend ndihma nga autoritetet kishtare edhe pas luftes ne Kosove, ne kutia te ndihmave gjendej Bibla por, ndihma pranohej, sepse ti je ne veshtiresi, nuk po te nderrohet feja apo kombi me ndertesa, shume qesharake kjo nga ana juaj.

Nuk kam kacik une, sepse do ta kisha propozuar qe 501 shtepi te ndertohen, e 501-ta te te jete sherim nga Turkofobia dhe Islamofobia, me eskperte te vitit 2020.
Viktimizimi eshte cilesi qe nuk me ka prek asnjehere ne jeten tim..
Sa per turkofobine,po te me njihje,do e kuptje qe jam shume larg asaj...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk ke pse paragjykon fare or mik se para 500 vjetesh kemi qene te krishtere, une, ti, ai, ajo, ata, ato. Nuk po diskutojme ceshtjen fetare ktu por shmangien e nje debati te kote.

Para se te ishe i krishtere ke qene Pagan. Ceshtjen ne fetare e ktheu i nderuari Jordi qysh ne fillim, ne vetem po e tjerrim hollë muhabetin
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ti shoqe,Turqia historikisht eshte mundu per te asimilu ndertesat dhe objektet e kultit qe nuk i perkasin fese islame...
Nuk po hedh njeri poshte ndihmen,por e thashe edhe me lart,kur kerkon dicka ne kembim eshte e ulet..

nuk e kam idene se ku jeton ti
Por ti hedhesh nje sy Lacit apo dhe durresit pas termetit eshte nje katastrofe.
Lere pastaj zonat rurale qe jene si ne mesjete!
Ate turkun qe keni per kryeminister ne kembim te postit rehatllikut dhe vjedhjes pa karar Po tall menderen me gjithe shqipetaret ne ate vend.
Kjo po qe eshte ulje
Pa se na ndihmon bota nuk eshte ulje pak rendesi ka ku eshte qellimi.
Ne fund te fundit njera dor jep tjetra mer.
Ne kete rast ne jemi beggars!
ska nevoje te mundohet fare turqia e keqja e vetes jemi vet ne.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Viktimizimi eshte cilesi qe nuk me ka prek asnjehere ne jeten tim..
Sa per turkofobine,po te me njihje,do e kuptje qe jam shume larg asaj...

Frika nga nje flamur turk te valvitet apo mospelqimi ose urrejtja, s'ka emer tjeter, vetem nese ne google translate ekziston ndonje term tjeter.
 

Frank

The S of all F.
Para se te ishe i krishtere ke qene Pagan. Ceshtjen ne fetare e ktheu i nderuari Jordi qysh ne fillim, ne vetem po e tjerrim hollë muhabetin
Mund te kemi qene pagane, ama di qe para se te ishim pagane kemi qene te krishtere, jo vetem une por i gjithe kombi Shqip-foles.
Jordi nuk e ktheu ne ceshtje fetare por hapi nje debat mbi dicka qe nuk duhet te ndodhte.
 

JordanBelfort11

I am watching you!
nuk e kam idene se ku jeton ti
Por ti hedhesh nje sy Lacit apo dhe durresit pas termetit eshte nje katastrofe.
Lere pastaj zonat rurale qe jene si ne mesjete!
Ate turkun qe keni per kryeminister ne kembim te postit rehatllikut dhe vjedhjes pa karar Po tall menderen me gjithe shqipetaret ne ate vend.
Kjo po qe eshte ulje
Pa se na ndihmon bota nuk eshte ulje pak rendesi ka ku eshte qellimi.
Ne fund te fundit njera dor jep tjetra mer.
Ne kete rast ne jemi beggars!
ska nevoje te mundohet fare turqia e keqja e vetes jemi vet ne.
Ne qoftese ti mendon qe shteti qe eshte ne nevoje te pranoj cdo gje dhe ne qeoftese ajo prek simbolin,identiteti etj eshte gje e mire,e ke gabim.
Ne qoftese ti mendon se nje shtet te shfryteoj momnetin e keq te nje shteti tjeter per te arrit qellimet e tij strategjike ateher ketu e ke edhe me gabim 😊
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mund te kemi qene pagane, ama di qe para se te ishim pagane kemi qene te krishtere, jo vetem une por i gjithe kombi Shqip-foles.
Jordi nuk e ktheu ne ceshtje fetare por hapi nje debat mbi dicka qe nuk duhet te ndodhte.

Aty ku permendet feja, kisha dhe xhamia, eshte debat fetar franko, mos e luaj rolin e atij qe nuk kupton tani, se dy dite shkolle i kam edhe une qe thote populli, qe te kuptoje cfare shkruajne te tjeret.
 

Frank

The S of all F.
Aty ku permendet feja, kisha dhe xhamia, eshte debat fetar franko, mos e luaj rolin e atij qe nuk kupton tani, se dy dite shkolle i kam edhe une qe thote populli, qe te kuptoje cfare shkruajne te tjeret.
Nese ti e merr si debat fetar une nuk mund te te ndaloj pervecse te te jap mendimin tim duke respektuar tendin, ama, duhet te dish qe Shqiperia si Shtet i ka shmangur gjithmone keto ngjarje dhe normale do ishte qe te vazhdohej te shmangeshin.
Une nuk bej sikur nuk kuptoj per dicka qe flet qarte: Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria, sa kohe do debatohet e kunderta asgje e mire nuk do na vije.
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

JordanBelfort11

I am watching you!
Frika nga nje flamur turk te valvitet apo mospelqimi ose urrejtja, s'ka emer tjeter, vetem nese ne google translate ekziston ndonje term tjeter.
Nuk eshte qeshtje frike,as fobi...
Une nuk e shtrova debatin ne kontekstin fetar...
Une e pashe si levizje te nje shteti per te lene shenje...
E di c’me tha nje shok nje dite kur po benim nje debet...
-Nje dite ne myslimanet do jemi me te shumte ne numer se te gjithe ju...
E une i habitur i thashe..
-E ca do te ndodhi pastaj...
Nuk kishte pergjigje.. 😂😂😂
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Para se te ishe i krishtere ke qene Pagan. Ceshtjen ne fetare e ktheu i nderuari Jordi qysh ne fillim, ne vetem po e tjerrim hollë muhabetin
Po kush pyet Kush ke qen..🤦‍♀️E rensishme se tani kemi ne nje besim...
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ne qoftese ti mendon qe shteti qe eshte ne nevoje te pranoj cdo gje dhe ne qeoftese ajo prek simbolin,identiteti etj eshte gje e mire,e ke gabim.
Ne qoftese ti mendon se nje shtet te shfryteoj momnetin e keq te nje shteti tjeter per te arrit qellimet e tij strategjike ateher ketu e ke edhe me gabim 😊

Te lutem mos me hap barkun me moral per nje shtet qe ska piken e moralit!
Politika eshte Rrugaçe dhe si e tille do bej kurvellik.
Ai qe eshte pa cati dhe pa buk ne tryeze nuk pyet shum per arsyet e ndihmes. Thjeshte eshte mirenjohes
 

Frank

The S of all F.
Po kush pyet Kush ke qen..🤦‍♀️E rensishme se tani kemi ne nje besim...
Dhe besimi ka te beje me ate qe po diskutojme? Mos e ul nivelin e bisedes duke u perpjekur te fshihesh pas komeneteve te te tjereve kur nuk je ne gjendje debati.
Ti mbaj linjen tende se e ke ne rregull se nuk ta ve re njeri.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nese ti e merr si debat fetar une nuk mund te te ndaloj pervecse te te jap mendimin tim duke respektuar tendin, ama, duhet te dish qe Shqiperia si Shtet i ka shmangur gjithmone keto ngjarje dhe normale do ishte qe te vazhdohej te shmangeshin.
Une nuk bej sikur nuk kuptoj per dicka qe flet qarte: Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria, sa kohe do debatohet e kunderta asgje e mire nuk do na vije.

Mendimi juaj padyshim, por se kam ndermend ta tjerri holle kete muhabet edhe me ty, ishte feja ajo qe na bashkoj, toleranca fetare, perndryshe xhaxha Enver sa ishte me ateizem, pasojat akoma i vuajne sot shume.

@JordanBelfort11 qenke frikesuar nga ai debat me mikun, edhe pse pa pergjigje.
 

JordanBelfort11

I am watching you!
Te lutem mos me hap barkun me moral per nje shtet qe ska piken e moralit!
Politika eshte Rrugaçe dhe si e tille do bej kurvellik.
Ai qe eshte pa cati dhe pa buk ne tryeze nuk pyet shum per arsyet e ndihmes. Thjeshte eshte mirenjohes
Ropt e shteti ku ti kete,nuk me intereson shteti po shqipetaret...
Ajo nuk qe thua ti nuk eshte mirenjohje, po eshte nenshtrim nga nevoja edhe shqipetaret nuk jan nenshtruar ndonjehere,as kur kan qene me ne nevoje se tani...
 

JordanBelfort11

I am watching you!
Mendimi juaj padyshim, por se kam ndermend ta tjerri holle kete muhabet edhe me ty, ishte feja ajo qe na bashkoj, toleranca fetare, perndryshe xhaxha Enver sa ishte me ateizem, pasojat akoma i vuajne sot shume.

@JordanBelfort11 qenke frikesuar nga ai debat me mikun, edhe pse pa pergjigje.
Ne fakt me ngeli ne mendje ideja(projekti) qe ai kishte marre duke qene se eshte besimtar i devotshem... u habita,sinqerisht..
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ropt e shteti ku ti kete,nuk me intereson shteti po shqipetaret...
Ajo nuk qe thua ti nuk eshte mirenjohje, po eshte nenshtrim nga nevoja edhe shqipetaret nuk jan nenshtruar ndonjehere,as kur kan qene me ne nevoje se tani...

me fole per identitet
Qepar! Tani me flet per shqipetar!
Cilet shqipetar? ATA qe per nje thes miell shesin voten?
me beso shqipetaret nje pjese e mire do ishin te kenaqur nese i mer Turku a Greku! Der ne kete pike Jane katandis!
Ti nuk e do shtetin pa shqipetaret? As une nuk e dua ama shif rrotull sa shqipetare Po e len ate vend! Po len kockat neper Europe e me tutje sepse vendi i tyre nuk ju ofron asgje madje as identitet
 

JordanBelfort11

I am watching you!
me fole per identitet
Qepar! Tani me flet per shqipetar!
Cilet shqipetar? ATA qe per nje thes miell shesin voten?
me beso shqipetaret nje pjese e mire do ishin te kenaqur nese i mer Turku a Greku! Der ne kete pike Jane katandis!
Ti nuk e do shtetin pa shqipetaret? As une nuk e dua ama shif rrotull sa shqipetare Po e len ate vend! Po len kockat neper Europe e me tutje sepse vendi i tyre nuk ju ofron asgje madje as identitet
Ti thua ti pranojme keto gjera e te dorezohemi,te leme te na shkelin e shtypin kush te kete mundesi...
Une nuk mendoj kshu...
 

Frank

The S of all F.
Mendimi juaj padyshim, por se kam ndermend ta tjerri holle kete muhabet edhe me ty, ishte feja ajo qe na bashkoj, toleranca fetare, perndryshe xhaxha Enver sa ishte me ateizem, pasojat akoma i vuajne sot shume.

@JordanBelfort11 qenke frikesuar nga ai debat me mikun, edhe pse pa pergjigje.
Dhe ti mendon se me xhaxha enverin intimidon formen e diskutimit?!
Ajo qe beri Enver Hoxha me fene ne Shqiperi ishte sa gabim aq edhe e vertete.
Sot askush se vuan ate gje pervec atyre qe e marrin si fakt dhe e perdorin per debat, si do ndiheshe ti nese do te te thoja qe Titoja asimiloi popullin Shqiptar qe jetojne ne viset e Kosoves dhe Maqedonise se veriut, i mbushi me te drejta dhe benefite aq sa nuk u ndien per dekada te diskutonin mbi fene apo perkatesine kombetare?!
Une nuk desha ta shtrija debatin ne te tilla skuta se e dija ku do dilte.
Ajo qe kisha per temen e thashe qe ne fillim per te tjera vazhdo e debato me "islamofobe" se si te tille e kthyet debatin.
 

Hera

Antarë i Respektuar
Po pse laci ? Thumana dhe durresi kane me shume demtime
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Dhe ti mendon se me xhaxha enverin intimidon formen e diskutimit?!
Ajo qe beri Enver Hoxha me fene ne Shqiperi ishte sa gabim aq edhe e vertete.
Sot askush se vuan ate gje pervec atyre qe e marrin si fakt dhe e perdorin per debat, si do ndiheshe ti nese do te te thoja qe Titoja asimiloi popullin Shqiptar qe jetojne ne viset e Kosoves dhe Maqedonise se veriut, i mbushi me te drejta dhe benefite aq sa nuk u ndien per dekada te diskutonin mbi fene apo perkatesine kombetare?!
Une nuk desha ta shtrija debatin ne te tilla skuta se e dija ku do dilte.
Ajo qe kisha per temen e thashe qe ne fillim per te tjera vazhdo e debato me "islamofobe" se si te tille e kthyet debatin.

Me vjen keq franko, por krahasimin qe ke bere eshte ZHGL, trash category. Gjate Titos kishte hoxhallare, xhamiat hapur dhe nuk shnderroheshin ne magazina etj etj.
Mvjen keq kur shoh akoma me shekullin e 21-te njerez qe mendojne dhe jetojne me friken nga Turku se do na kthej me dhune ne fene Islame, frika nga flamujt e atyre qe i konsideron armiq. Keshilla ime eshte: WAKE UP !
 

Frank

The S of all F.
Me vjen keq franko, por krahasimin qe ke bere eshte ZHGL, trash category. Gjate Titos kishte hoxhallare, xhamiat hapur dhe nuk shnderroheshin ne magazina etj etj.
Mvjen keq kur shoh akoma me shekullin e 21-te njerez qe mendojne dhe jetojne me friken nga Turku se do na kthej me dhune ne fene Islame, frika nga flamujt e atyre qe i konsideron armiq. Keshilla ime eshte: WAKE UP !
Ndersa mua me vjen keq qe cdo gje qe them e merr si "sulm" ndaj Islamit apo besmit tend.
Je ne gjendje te debatosh apo diskutosh per dicka tjeter pa e perfshire ne hamulline e besimit?! Nuk je!
Atehere sa me perket mua je i harruar aty.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pyetem sa me intereson franko mendimi juaj ne lidhje me ate cfare jam ne gjendje, te tregoj. Sdq, sado qe shitesh ndryshe, fobia qe ke verehet nga helikopteri dostit.
 

JordanBelfort11

I am watching you!
Me vjen keq franko, por krahasimin qe ke bere eshte ZHGL, trash category. Gjate Titos kishte hoxhallare, xhamiat hapur dhe nuk shnderroheshin ne magazina etj etj.
Mvjen keq kur shoh akoma me shekullin e 21-te njerez qe mendojne dhe jetojne me friken nga Turku se do na kthej me dhune ne fene Islame, frika nga flamujt e atyre qe i konsideron armiq. Keshilla ime eshte: WAKE UP !
Njee pyetje..
Pse e keni kaq te veshtrie qe dicka qe nuk i shkon pershtat fese tende,ta shofesh si mendim kunder dhe jo si sulm fetar?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kjo me duket aq naive dhe e papranueshme, nje shtet te ndihmon, dhe ti e lidh me fene. Meqe po kerkoni ne kete mase, sa ndihmuan shtetet tjera?

Mos e shnderro temen ne fetare, nuk e kishte kete qellim as ai as te tjeret. " "
 
Private conversations
Help Users
  Top