• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ndërron jetë në Nju Xhersi ish-ushtari i UاK-së Fatmir Abdullai – Begu

legjenda

Tetova
NEW JERSEY : Fatmir Abdullai – Begu ishte ushtar i UاK-së nga Batalioni Atlantiku, me luftëtar nga Amerika, në luftën e Kosovë në vitin 1999. Ai është nga Dibra e Madhe, por ka emigruar në Shtetet e Bashkuara, ku jetonte së bashku me familjen e tij .
Ai ndrrojë jetë dje në Nju Jork, nga një vdekje e parakohshme. Lajmin e kobshëm, e bënë të ditur përmes rrejeteve sociale, menjëher dje miq dhe ish bashkëluftëtarë të tij në zonën e Tri-Shtetshit.
Bashkëluftëtarët e tij thanë se: “Me indinjim të madh pranuam lajmin mortar për vdekjen e luftëtarit trim e sypatrembur të UاK-së, atdhetarin dibran e mbarëkombëtar, Fatmir Abdullai – Begu. Dhimbjen e ndajmë sëbashku me familjen e nderuar, Begu dhe shpirti i tij le të prehet në paqe, atje ku rrjedhin lumenj të mrekullueshem, në Xhehnet – Parajsë , dhe lavdi veprës së ndritur të tij. Lavdi!”, shkruan në këtë ditë pikëllimi të thell – miqt e tij në facebook.
Në varrimin e të ndjerit morën pjesë më shumë se 300 veta – anëtarë të familjes Abdullai, miq, shokë dhe dashamirë, nga Nju Jorku, Nju Xhersi dhe Kenektikët.
Varrimi u bë sot në mesdrek, në varrezat në Millstone Township në New Jersey – dhe Abdullai, u përcoll për në amshim, me të gjitha nderimet –
Ndërkohë, arkivoli ishte i mbuluar me flamurin kuq e zi dhe atë të UاK-së, tha një nga bashkëluftëtarët e tij – Arber Muriqi , ish ushtar i Batalionit te Atlantikut, i cili ishte në këtë ceremoni së bashku me 38 bashkëluftëtar të Batalionit Atlantiku, për t’i dhënë lamtumirën e fundit shokut të tyre – i cili vdiq nga një vdekje e parakoheshme.
Fjalën lamtumirës mes emicioneve dhe të një betimi para arkivolit me trupin e tij e mbajti Komandanti i Batalionit Atlantiku dhe tash Kryetar i Shoqatës me ish luftëtar të Atlantikut -, z. Gani Shehu
Një nga momentet më emocionuese të kësaj ceremonie, ishte kur gruaja e tij ,mori në duar flamurin e luftës – flamurin e UاK-ës, duke e puthur atë dhe shtrënguar afër zemrës.
Në statusin e saj në rrjetin social facebook, Shoqata Atlantiku në New York, shkruan sot se :” Sot, re të zeza e mbuluan Dibrën, New Yorkun dhe gjithë Dardaninë. Këto re sollën lajmin e hidhur për ndarjen nga jeta të bashkëluftetarit tonë Fatmir Abdullahut – Begu, të Batalionit Atlantiku. Lajm ky, i cili na tronditi thellë dhe na la pa frymë të gjithëve. Ky trim i paepur në kohën kur Kosova po digjej flakë nga barbarët serb, la gruan, fëmijët dhe aktivitetin privat në New York, duke ju bashkuar kështu luftës për liri. Ishte luftëtar i rrallë, besnik dhe i dashur për të gjithë, ndaj kujtimi për të është i pavdekshëm.”
Ngushellime familjes në Dibër dhe në New York, shkruajnë bashkëluftëtarët e tij në rrjetin social duke shtuar Ngushëllime të gjithe atyre që e njohën. Vepra yte vëlla i yni është shembulli më i mirë për çdo shqiptar se sa e shtrenjtë është liria.
Lavdi e perjetshme të qoftë i dashur Fatmir!/Beqir Sina
//www.voal.ch
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Ndërron jetë në Nju Xhersi ish-ushtari i UاK-së Fatmir Abdullai – Begu

I PERJETSHEM QOFT KUJTIMI I TIJ !
Pjesmarrsit aktiv ne luften per lirin e Kosoves duhet te gezojn respektin e te gjithe kombit
shqiptar . Per mua jan te gjithe heronj , edhe ata qe jetojn jan heronje te gjalle . Respekt !
Ne kohen e asaj lufte te shenjt , gjaku me vlonte dhe nje ze brenda meje me thoshte ;
Pse nuk shkon dhe ti atje ku e atdheu te therret dhe te pret !!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ndërron jetë në Nju Xhersi ish-ushtari i UاK-së Fatmir Abdullai – Begu

Te luftosh per token tende, e te varrosesh ne nje toke te huaj .. me duket pak e cuditshme.

Gjithsesi, zgjedhja e tyre ... Ngushellime familjes.
 

Marla

Rootless Tree!
Titulli: Ndërron jetë në Nju Xhersi ish-ushtari i UاK-së Fatmir Abdullai – Begu

I qofte dheu i New Jersey-t i lehte!
 
Top