Nder Pyetjet Baze te Filozofise

alfonci

Veri investigatio
C'eshte e drejte?
C'fare nuk eshte e drejte?
A ka ndonje diference midis tyre apo jane thjeshte koncepte te ndikuara nga kultura dhe gjeografia?
C'natyre ka universi?
C'eshte koha?
Kush jam une?
C'nenkuptojme kur perdorim "une"?

Jane te shumte njerezit qe i quajne pytje si keto te pavlera dhe qesharake. Per filozofet keto pyetje jane te nje rendesie te larte dhe kjo jo per vete faktin sepse mund te kene pergjigje. Por eshte natyra e filozofise qe percakton udhetimin me te rendesishem sesa destinacionin.

Eshte kjo arsyeja perse filozofia eshte e rrezikshme ne natyren e saj pasi idete e reja mund te kundershtojne ato te lashtat qe njerezit i kane mbeshtetur dhe besuar per kohe te gjata.

Do ju ftoja qe te gjithe ato qe e frekuentojne kete teme te japin opinjonin e tyre mbi keto pyetje qe jane disa nga shume pyetje te pafundme te botes filozofike.
 

prodigious

I perjashtuar
C'eshte e drejte?

I drejte eshte ai veprim i cili sjell me te miren e mundshme me me me pak sakrifica te mundshme

C'fare nuk eshte e drejte?

E kunderta e asaj qe thashe per te drejten.

A ka ndonje diference midis tyre apo jane thjeshte koncepte te ndikuara nga kultura dhe gjeografia?

Ka diference pra sic thashe me siper.

C'natyre ka universi?

Nuk eshte krijuar kurre dhe nuk do pushoje se egzistuari kurre por vetem do shnderrohet, transformohet dhe zhvendoset. Nese pranojme se eshte krijuar atehere pranojme se ka ardhur nga hiqi.

C'eshte koha?

Nuk e kam idene me te vogel per kete.

Kush jam une?

Nje pjese e egzistences

C'nenkuptojme kur perdorim "une"?

Personalitet.


Jane te shumte njerezit qe i quajne pytje si keto te pavlera dhe qesharake. Per filozofet keto pyetje jane te nje rendesie te larte dhe kjo jo per vete faktin sepse mund te kene pergjigje. Por eshte natyra e filozofise qe percakton udhetimin me te rendesishem sesa destinacionin.

Eshte kjo arsyeja perse filozofia eshte e rrezikshme ne natyren e saj pasi idete e reja mund te kundershtojne ato te lashtat qe njerezit i kane mbeshtetur dhe besuar per kohe te gjata.

Do ju ftoja qe te gjithe ato qe e frekuentojne kete teme te japin opinjonin e tyre mbi keto pyetje qe jane disa nga shume pyetje te pafundme te botes filozofike.

////////////////////
 

V-Rave

Anëtar i ri
Titulli: Nder Pyetjet Baze te Filozofise

C'eshte e drejte?
C'fare nuk eshte e drejte?
A ka ndonje diference midis tyre apo jane thjeshte koncepte te ndikuara nga kultura dhe gjeografia?
C'natyre ka universi?
C'eshte koha?
Kush jam une?
C'nenkuptojme kur perdorim "une"?

Jane te shumte njerezit qe i quajne pytje si keto te pavlera dhe qesharake. Per filozofet keto pyetje jane te nje rendesie te larte dhe kjo jo per vete faktin sepse mund te kene pergjigje. Por eshte natyra e filozofise qe percakton udhetimin me te rendesishem sesa destinacionin.

Eshte kjo arsyeja perse filozofia eshte e rrezikshme ne natyren e saj pasi idete e reja mund te kundershtojne ato te lashtat qe njerezit i kane mbeshtetur dhe besuar per kohe te gjata.

Do ju ftoja qe te gjithe ato qe e frekuentojne kete teme te japin opinjonin e tyre mbi keto pyetje qe jane disa nga shume pyetje te pafundme te botes filozofike.

1- Persa i perket konceptit e drejte dhe jo e drejte duhet te merren si apriori, sepse ato percaktohen nga faktoret e jashtem kulturore dhe kohore. Pra ajo qe ne nje kulture eshte e drejte ne nje moment te caktuar te kohes (pasi duhet patur parasysh qe kultura eshte rezultat i zhvillit te nje shoqerie dhe ne kohe te ndryshme e njejta shoqeri ka zhvillim te ndryshem) ne nje tjeter kulture ne po te njejtin moment kohor mund te jete e gabuar. Kjo do te thote qe keto dy koncepte jane vazhdueshmerisht te ndryshueshme. Kjo i jep pergjigje 3 pyetjeve te para.
4-Pyetjes tjeter do me plq ti pergjigjesha me nje thenie te Albert Einstein: "Dy gjera nuk kane kufij. Universi dhe budallalleku njerezor, ne fakt per ate te paren kam dyshimet e mia".
5-Per sa i perket kohes mund te flitet shume gjate sepse ajo ka qene objekt debatesh filozofike qe ne momentin kur eshte krijuar si koncept. Megjithate koha eshte sistemi qe ne njerezit kemi vendosur (sepse koha, si koncept fizik nuk ekziston, eshte thjesht e krijuar nga njeriu ne cdo aspekt qe shpjegohet me poshte.) per te bashkerenduar veprimet tona me njeri-tjetrin, por nga ana tjeter secili prej nesh rrjedhjen e kohes e has ne nje menyre te ndryshme nga tjetri, sepse nese jemi te merzitur koha kalon ngadale dhe e anasjellta. Gje qe do te thote qe koha eshte dhe reflektim i ndergjegjes.
6-Une jam nje qenie njerezore e pajisur me aftesine e te menduarit dhe ajo qe ne mendojme percakton se kush jemi ne. Pra nje njeri njihet nga te tjeret nese ai le nje gjurme tek dikush. Nese ai nuk do te mendonte ose shprehte mendimin e tij, ath askush nuk do e vinte re ekzsitencen e tij, por jo se do ishte inekzistent. Gje qe do te thote qe une jam ai qe te tjeret mendojne se une jam. Pra nese dikush njeh mendimet tona, ne themi qe ai na kupton. Kjo dmth qe ne na njohin per ate qe ne duam te njihemi.
7- Ndersa me UNE do te thote nje bote. Nese une nuk do te ekzistoja, do te mungonte ky post ketu. Gje qe do te thote qe do mungonte nje pjese e botes. Por nese ne nje gje kaq te vogel do mungonte nje pjese e botes, po per veprimet e perditshme qe une kryej???? Ath nese une nuk do te ekzistoja nuk do te ekzistonte nje bote e tere. Ndaj me Une mendoj qe duhet te kuptojme boten e secilit prej nesh.

Por megjithate nuk mendoj qe jane keto pyetjet qe mundojne filozofet sepse jane pyetje shume te thjeshta te cilave me pak arsyetim mund tu kthesh pergjigje, nderkohe qe ka pyetje qe dhe filozofet me te medhenj nuk kane arritur ti kthejne pergjigje. PSH:

Frojdi- Cfare duan femrat?
Kjo eshte nje pyetje qe as sot e kesaj dite nuk ka marre pergjigje te sakte megjithese dicka jam munduar te sajoj (do te me ndihmonte shume mendimi i nje femre):
Per te kthyer pergjigje duhet ta ndajme ne disa raste:
1- Femrat jane te lumtura. Kjo sepse e dine se cfare duan, dhe e kane.
2- Femrat jane te trishtuara. Kjo sepse e dine se cfare duan, por nuk e kane dot.
3- Femrat shpesh nuk dine si ndihen. Kjo sepse nuk dine cfare duan.
Do ta vleresoja shume po te merrja mendimin e nje femre mbi kete qe thashe me siper.
 

rose11

Antarë i ri
Pe: Nder Pyetjet Baze te Filozofise

C'eshte e drejte?
C'fare nuk eshte e drejte?
A ka ndonje diference midis tyre apo jane thjeshte koncepte te ndikuara nga kultura dhe gjeografia?

Do t'u pergjigjesha te trejave bashke, pasi duhet konsideruar edhe momenti, arsyeja dhe menyra sesi personi e koncepton secilen prej tyre. Ne e dime shprehjen "Nuk eshte gjithmone e lehte te besh gjene e drejte...", qe do te thote se dicka e leverdisshme per te tjeret mund te jete e paleverdisshme per ne, pra e padrejte. Po ashtu si dicka e padrejte per te tjeret mund te jete drejte per ne. Ne kete rast do te thoja se keto dy koncepte JANE ndikuar nga kultura dhe gjeografia.

C'natyre ka universi?
Fizike dhe eterike.

C'eshte koha?
Nje dukuri qe eshte rrotullimi i Tokes rreth Diellit dhe Tokes rreth vetes se saj, por qe ne vetvete eshte thjesht nje emer i vendosur per t'a bere me te lehte perdorimin e saj ne shkence dhe ne jeten e perditshme . Koha sherben, por nuk ekziston.

Kush jam une?
Nje mase energjie qe gjendet brenda nje trupi fizik.

C'nenkuptojme kur perdorim "une"?
Shpesh nenkuptojme "personin" qe perfaqesojme. Ne kemi nje emer, nje status, shije personale etj. Por ne te vertete cfare jemi? Pergjigja ndodhet mesiper.

Ky eshte thjesht mendimi im. :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
C'eshte e drejte?

Relativiteti ku bie dakort shumica e qenieve njerzore.

C'fare nuk eshte e drejte?
Pikerisht ajo qe sapo pohova me siper,manipulimi i masave njerzore ,qe drejtesia dhe e padrejta qenkan rregulla ne te shkruar dhe vepruar.


A ka ndonje diference midis tyre apo jane thjeshte koncepte te ndikuara nga kultura dhe gjeografia?
Deri diku jane fiks ashtu rregulla te induktuara filimisht ne baze kulture,njohurish orendish zakonesh e keshtu me rradhe.

C'natyre ka universi?
"Pjellore" dhe ndryshuese.

C'eshte koha?
Ajo njesi ne te cilen masim segemnete por asnjehere fiilim dhe fund.

Kush jam une?
Nje qenie ne zhvillim e siper qe perpiqem te njoh veten e boten.

C'nenkuptojme kur perdorim "une"?

Nje mendim te induktuar ose nese jemi fatlum ne kerkim te individualizmit tone,nje mendim kerativ tonin.

.

Kaq kohe si teme e hapur ,teme e bukur u pergjigja me kenaqesi pytjeve me siper.
 
Top