• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

NASA do të kontrollojë për ujë në Hënë

braziljania

Anëtar i Nderuar
Në fillim të 2009 Nasa planifikon sulme në sipërfaqen e Hënës që të krijon eksplozione të fuqishme me të cilin do të vërtetoj se a ka në satelitin e tokës ujë.

Operacioni kërkimi I ujit në Hënë e pa pëlqyshme për planin e Nasës ,I cili parashikon pas 12 viteve të dërgohet ekipazh dhe të fillojë përgaditja për kërkim të bazave kërkimore të më tejshme.

Specialistët më herët përfunduan se egsistojnë gjasa që në krateret e hënës të ketë ujë të ngrirë ,të cilën e kanë sjellur kometet dhe meteorët.

Në fillim të vitit të ardhëshëm ,Nasa rreth Hënës do të dërgojë robot –kërkues , me gjithë atë edhe satelit që do të kontrollojë se a ka ujë.Pjesa e sipërme e raketës,2.3 tonë,do të jetë drejtuar drejt njërit krater të Hënës dhe me sulm do të formon eksplozion të fuqishëm.

Sateliti duhet të ndahet nga raketa 9 orë para sulmit,afër hapësirës së Hënës me të cilën pritet që ti mbledh të dhënat e duhura.


A1
 

Attachments

Top