• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Muri kinez

braziljania

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Butterfly flying away
Muri kinez gjindet në Kinë. Ai është 3600 km i gjatë,10 m i lartë dhe 3-12metra i gjerë.

Muri i madh, kështu quhet muri kinez, një ndërtim i hershëm që mbështillet nga legjenda. Muri filloi të ndërtohej për të mbrojtur kufijtë veriorë të Kinës, në shekullin e tretë para Krishtit. Muri i ndërtuar në mënyrë unikale me gurë dhe materiale rrethanore, sipas zonave ku kalonte, vijoi të ndërtohej për shekuj me radhë, deri në shekujt e pesëmbëdhjetë e të gjashtëmbëdhjetë. Por ndërkohë strukturat antike rezultonin të zhdukura, për shkak të kohës së gjatë që kishte kaluar që nga ndëtimi i tyre. Disa rrënoja të pjesëve nga më të hershmet të murit të madh, janë gjetur në rajonet afër detit të Verdhë, në lindje të provincës Gansu. Sot pjesa më e vizitueshme e murit kinez është ajo që ndodhet afër Pekinit, në një rajon që quhet Ju-jong-guang dhe po ashtu pjesët lindore e perëndimore të skajeve të murit.

Kjo pjesë e murit, që vizitohet në afërsi të Pekinit, është restauruar në shëkullin e njëzetë. I ndërtuar gjatë kohës së dinastisë Min, në shekullin e pesëmbëdhjetë dhe të gjashtëmbëdhjetë, muri i madh është afërsisht 1500 milje, ose 2400 kilometra i gjatë, në kufirin verior kinez. Shihuangdi, perandori i parë i Kinës (221-210) para erës sonë, ndërtoi fortifikime të tjera, që u njohën gjithashtu si muri madh. Pak gjurmë që kanë mbetur nga këto fortifikime që u bënë, ruhen ende sot.

Muri i madh është padyshim monumenti më i njohur i Kinës, përveçse një simbol nacional i saj, në kuptimin që shumë njerëz aspirojë të jenë po aq të fortë dhe me po ato cilësi që ka muri.

Muri është e vetmja gjurmë konstruksioni e planetit që mund të shquhet nga astronautët në largësi të mëdha nga toka. Ata e kanë konfirmuar këtë edhe me fotot e bëra. Kështjellat lidhëse dhe e gjithë masa e kontruksionit që vijon pandalshëm, krijojnë zinxhirin më domethënës të fortifikimeve njerëzore bërë ndonjëherë.
Burimi: wikipedia.org*
 
Last edited by a moderator:

Hartini

Well known member
Titulli: Muri kinez

Uauu , une tani e mora vesh qe muri i madh kinez qeka ne Kine .
E dija ne Mongoli.
 

Hartini

Well known member
Titulli: Muri kinez

I matur me aparatura moderne Muri i madh kinez rezulton rreth 2000km
me i gjate sesa njihej deri tani.

Ja te dhenat e studimeve dhe matjeve te fundit rreth fortifikimeve te ndertuara
nga kinezet rreth 2000 vjet me pare :

Fortifikimet shtrihen ne nje gjatesi 8 851 ,8 km dhe jo 6 300 siç njihej me pare.
Ky fortifikim permban ne vetvete 6 259 ,6 km mur ,
359 ,7 km kanal dhe 2232 ,5 km male , shkembinj dhe lumenj.

Muri i madh , i ndertuar rreth viteve 221-206 para Krishtit ne kohen qe sundonte dinastia e Qin-ve dhe i rikonstruktuar
dhe zgjeruar ne vitet 1368-1644 gjat sundimit te Ming-ve , po perballet me rreziqet e zhdukjes . Armiqt kryesor te tij jane ndertimi i shume akseve rrugore moderne dhe
kushtet ekstreme klimatike.
Puna per te kryer matjet dhe studimet e publikuara se fundmi ka zgjatur dy vjet dhe
eshte perdorur teknologjia moderne si GPS dhe rrezat infra te kuqe .
Kjo ka bere te mundur per te kryer matjet ne zona te veshtira malore dhe shkretetira.
http://www.7sur7.be/static/FOTO/pe/6/2/2/media_xl_898877.jpg

Ptq (per te qeshur) Po te analizohen me vemendje emrat e sundimtareve te dinastive
qe kane ndertuar dhe rindertuar murin (Qin-ve dhe ming-ve) me siguri qe do dalin me origjine shqiptare napolitane.
 

marchigiano

Anëtar i ri
Vendndodhja
AN
Titulli: Muri kinez

ne qfts nuk e dini.. jane edhe piramidat e egjiptit qe duken nga hapsira.. sa per precizion ne lidhje me temen.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Muri kinez

Nga e majta, fillimi murit ne te djatht eshte mbarimi tij.

 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Vendndodhja
Hitler Land
Titulli: Muri kinez

Monument i jashtzakonshem,i ndertua nga Dinasti me rralle.

Une e di qe muri kinez esht i gjate rreth 6.000 KM,e mbaj mend qe kur e kam pas lexuar ne librat e historise!
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Muri kinez

Monument i jashtzakonshem,i ndertua nga Dinasti me rralle.

Une e di qe muri kinez esht i gjate rreth 6.000 KM,e mbaj mend qe kur e kam pas lexuar ne librat e historise!
Më preciz, rreth 21196.18 km!

 
Last edited:
Top