• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mrekullitë e kaptinës En-Neml dhe El-Kehf në Kur’an

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
ثshtë interesant se numri i vargjeve në lidhje me tregimin e shokëve të shpellës është 18, pra i përgjigjet radhitjes së kaptinës në Kur'an.

En-Nahl-Bleta


Nëse vështrojmë kaptinën En-Neml në Kur'an fisnik, shohim se ajo është kaptina e 27 e radhitur sipas rënditjes, ndërsa kjo kaptinë ka gjithsej 93 versete.

Kjo kaptinë fillon me shkronjat ( ﺲ, ﻄ) (T, S).
Tani shohim se:
1. Shkronja ﻄ në këtë kaptinë përsëritet 27 herë, pra, kjo është radhitja e kaptinës në Kur'an.
2. Shkronja ﺲ në këtë kaptinë përmendët 93 herë pra, kjo i përgjigjet numrit të verseteve, në këtë Kaptinë.
3. Shuma e këtyre numrave është 120.

Shënim:

-Radhitja e kaptinës En-Neml, pra 27+ numri i verseteve 93, = 120
-Përsëritja e shkronjës ﻄ 27 herë + përsëritja e shkronjës ﺲ 93 herë = 120
-Fraza e fjalës En-Neml: (N-ﻦ=50+, M-ﻤ=40+, ﻞ-L=30) =120


El-Kehf-Shpella


Në versetin e 25 të kaptinës El-Kehf lexojmë: ".... Ata qëndruan në shpellën e tyre treqind e nëntë vjet" (el-Kehf; 25).
Nëse fillojmë që ti numërojmë fjalitë nga fillimi i tregimit për "Shokët e Shpellës" gjegjësisht nga verseti 9 deri te fjalët "...qëndruan në shpellën e tyre.." do të shohim se radhitja e cila vjen pas fjalës "..shpellën e tyre.." është treqind e nëntë-309, pra ky është numri i cili i përgjigjet qëndrimit të shokëve të shpellës brenda në shpellë, ashtu siç tregon verseti në mënyrë të qartë. ثshtë interesant se numri i vargjeve në lidhje me tregimin e shokëve të shpellës është 18, pra i përgjigjet radhitjes së kaptinës në Kur'an.

Marrë nga libri: "DIRASAT FIL FIKRI ISLAMIJ" – Basam Xherar
"Studime në Mendimin Islam"- Basam Xherar

Nga gjuha arabe: Muhamed Jashari- Shkup
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
 
Top