• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mrekullia e Nenes Natyre!

Tuana

Nada é por acaso!


Nese do te kishit vizituar plazhin Glass beach ne vitin 1949, d te ishit mrekulluar prej tij. Ky plazh ka nje pamje marramendese por pamja qe shihni ne foto nuk tregon vetem nje mrekulli te natyres. Per arsye te panjohura, banoret e Kalifornias e kane ndotur ate pafund duke hedhur mbeturina te rrezikshme ne oqean qe nxirreshin nga kimikatet e makinave te braktisura. Keto deme kane arritur shifren e tonelatave te xhamave te thyer te hedhur ne kete plazh.


Pas vitit 1949, pas nje keq-perdorimi te plazhit prej 18 vitesh, njerezit zbuluan ‘cuditerisht’ se e gjithe kjo ndotje ishte vertet e rrezikshme. Eshtu e pastruan plazhin nga mbeturinat por nuk arriten ta zhvishnin nga copat e pafundme te xhamave.Fatmiresisht nena natyre eshte me e zgjuar se ne kur vjen puna te perballimi i mbetuinave. Gjate gjithe ketyre viteve, valet shkumezuese jane perplasur miliona here me keto copea xhami, duke i kthyer ata ne toptha shumengjyresh prej xhami te lemuar.Banoret zbuluan se tashme plazhi ishte mbuluar nga nje ylber shumengjyresh gurash te shnderritshem (copezat e lemuara te xhamit). Zyrtaret e Kalifornias, vendosen ta mbronin kete plazh te rregulluar nga dora e natyres, duke e bere pjese te MacKerricher State Park.Tashme zona e lazhit esht kthyer ne nje ambeient te mirembajtur dhe te mbrojtur nga shteti. Te gjitha mbetjet e makinave dhe mbeturinat e tjera jane destinuar te zhvendosen shume larg prej andej. Ky plazh, tashme terheq mijera vizitore ne vit dhe mirembahet si nje mrekulli e natyres./infoalb/

 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Mrekullia e Nenes Natyre! 

MasteR

I'm offline
Titulli: Mrekullia e Nenes Natyre! 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mrekullia e Nenes Natyre!

Dhe te thuhet se keto mrekulli u krijuan vetvetiu ? So funny !

I Lartmadheruar eshte Krijuesi, sa foto te bukura :)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Mrekullia e Nenes Natyre!

jo mrekullia e tezes natyre ! :D
 
Top