Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Aver

VIP
Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!


shq.jpgBashkëndërtues i objektit është shqiptari nga Kosova, Avni Orllati i njohur për kompaninë e tij “Groupe Orllati S.A” krahas Bernard Nicod. Ata do të investojnë rreth 200 milionë franga
Në Chavannes-près-Renens, paralagje e Lozanës do të ndërtohet një godinë e lartë 117 metra me destinim banimi dhe biznesi. Por nuk është lartësia ajo që e bën të veçantë këtë kullë – ajo do të jetë edhe më tutje vetëm në vendin e tretë ë listën e ndërtesave më të larta në Zvicër. ثshtë në fakt koncepti të cilin e ka ndjekur arkitekti, ai që e bën unike edhe në botë këtë ndërtesë. Ai parasheh që në godinën e lartë të rriten drurë, së paku 80 sish dhe rreth 3000 shkurre dekorative. Për këtë arsye arkitekti, objektin e tij me plot të drejtë e ka quajtur “pyll vertikal” .

Bashkëndërtues dhe bashkëpronar i objektit është shqiptari nga Kosova, Avni Orllati i njohur për kompaninë e tij të madhe nërtimore “Groupe Orllati S.A” krahas Bernard Nicod. Ata do të investojnë rreth 200 milionë në këtë projekt.

Konceptin për realizimin e projektit e ka zhvilluar byroja e arkitektit Stefabo Boeri nga Milanoja. Boeri ka fituar në një konkurs në të cilin ka marrë pejsë edhe ylli në mesin e arkitektëve, Mario Botta.


1_1446635784-9203091.jpg


Godina do të ketë 195 banesa (80 deri 160 metra katrorë). Banorët e tyre do të shikojnë nga liqeni i Gjenevës, nga Mon-Blani dhe – nga drurët e shkurret që do t`i kenë brenda ndërtesës.

Në gjashtë nga 35 katet do të ketë zyra ndërsa në katet tjera, banesa, në të cilat mund të banojnë deri në 400 persona.

Në çatinë e kullës është planifikuar një restorant.

“Kjo kullë është e jashtëzakonshme për faktin se ajo e ridizajnon konceptin e banimit në ndërtesat shumëkatëshe”, ka thënë të martën kryetari i jurisë që ka zgjedhur projektin fitues, Claude Daetwyler. Të kultivosh vegjetacion dhe biodiversitet në një lartësi prej më shumë se 100 metrash ka qenë diçka avangardiste dhe jashtëzakonisht e guximshme, por jo dhe utopi. Drurët si: lisat, panjat dhe kedrat që do të mbillen në terrasa dhe do të rriten nga disa metra.

Ndërtimi pritet të fillojë nga fundi i votit 2016 ose fillimi i atij 2017.

Për planin hapësinor të lagjes që përfshinte edhe godinën e lartë 117 metra, qe zhvilluar një referendum i veçantë, më 9 shkurt të vitit 2014. Orllati dhe Nicod kishin fituar referendumin por para kësaj, për shkak të protestave të grupeve që e kundërshtonin projektin e tyre ambicioz, ata patën pranuar ta ulnin lartësinë e kullës nga 140 sa ishte planifikuar fillimisht në 117 metra. /albinfo
3_1446635791-1515655.jpg
 
Last edited by a moderator:

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

S"me hapen fotot Aver :(
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Hmmm s'kam ide pse nuk te hapen Nev.

A e ka dikush tjeter te njejtin problem?

Aver i rivendosa foto duke kerkuar linkn ne google.
Por tani uroj t"ju hapen tjerve.

Sa per temen!
I lumte.
Ka lezet kur ndertohet ne perpjestim te drejte me natyren ,e jeshillekun aq sa mundemi.
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Ncuk,te un hapen fotot. :D

Si projekt duket interesant,dua ta shoh per se afermi kur te realizohet se kshtu duket mrekulli. :)
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Nev problemi eshte te ti si duket.

Gjuaje pc nga dritarja. Kujdes te mos kete ndonje kalimtar poshte :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Nuk me hapen as mua


Vendosi po nuk pertove ne postimage.org
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

As une si shikoj fotot
Mundohu ti besh upload ne forum direkt (tek "korniza photo" afer shiritit filmit ku vihen videot youtube)
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

As une si shikoj fotot
Mundohu ti besh upload ne forum direkt (tek "korniza photo" afer shiritit filmit ku vihen videot youtube)

Ashtu i postoj moj!
 

Fly

Larguar
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Paska grasi ky pallati
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Ashtu i postoj moj!
Atehere ndro teknik
Vendosi me link extern lol
photobucket
tinypic
etj
se fotot akoma si kemi pare...
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Atehere ndro teknik
Vendosi me link extern lol
photobucket
tinypic
etj
se fotot akoma si kemi pare...

Ja se po e provoj..

Ishalla e blen nje banese aty dhe e mbjell nje qershi ne ballkon. Ne degen e saj vendose ate luhatesen e avatarit, ama kujdes se mos fluturon me gjithe te nga kati i 12-te :p

A shfaqen tash?

ndertesa2.jpg

ndertesa1.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Me ma fal nuk e dua, te jete per pyll... shkoj e jetoj ne pyll . Ce dua pyllin, ne maje te pallatit ... te te mbysin insektet & shpendet .

Gjithsesi, pershkrimi - Mrekulli , me duket i tepruar .... pasi aplikime te tilla me jeshil, ngrohje diellore e shume gjera te tjera.. ka vite qe jane vene ne pune, neper shtete te ndryshme.
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Ja se po e provoj..

Ishalla e blen nje banese aty dhe e mbjell nje qershi ne ballkon. Ne degen e saj vendose ate luhatesen e avatarit, ama kujdes se mos fluturon me gjithe te nga kati i 12-te :p

A shfaqen tash?

Shiko fotografinë 25066

Shiko fotografinë 25067

ah cjane kta arkitektet, ncnc.. marrine vejne nje peme mes ballkoni kot a thua se do rritet pema aty.. Vet po qe peme plastike, Lol.. Sa per ate dizanjin recessed in/out me pelq :D..
 

DeliriumMind

Set yourself free 🦋 change can be good.
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

:O as tma falin banesen nuk hy aty brenda.
Insekte pafund.. duhet kujdes per kto bimet. Un shyqyr qe gjej kohen per veten time
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Se tani e lexova un artikullin, e pse do habise boten ky?? Koncept i ri?? Mund te sjell une nja 2-3 projekte qe kemi vite qe ikemi ber ketu me te njejtin koncept, leqe neper bote ke plot iher.. Para 6 muajsh bera nje apartament e zyre 50 kate une ketu:tulp:... Pff. sa i zmadhojne gjerat. Nejse..

Interesante qe rrite pema me trung si ajo ne foto me nje trashesi turfing of 100mm, lool
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Dhe mesazhi qe do i jepja te gjithe arkitektve: Please stop putting trees on top of ur roof to achieve green design. Its all fake.. Per tmos perdor ndonje fjale tjeter, Lol
 

dangerous

* * *
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Po më plq. se qenka bio.
Blen njeriu ene nje dhi cicemadhe e mjel çdo mengj.sa per kafe.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Soul mbaju cike mbaju :p
Ceshte gjithe kjo xhelozi sheshit :p

Mua me pelqeu sidomos fotua e fundit.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Soul mbaju cike mbaju :p
Ceshte gjithe kjo xhelozi sheshit :p

Mua me pelqeu sidomos fotua e fundit.

Haha.. Sepse e kane hiperbolizuar shume kot. S'ka asgje te vecante ne projektim e nje highrise qe ka apartamente zyra. Nje koncept qe ka vite qe aplikohet ne boten modernte dhe te civilizuara.Eshte nje dizanj i kendshem, i bukur, whatever por asgje e jashtzakonshme.. :D.. Plus plus ato peme jane jofunksionale..
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Mua me duket e tille.
Populli i thjeshte i vlereso keto :p
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Soul mbaju cike mbaju :p
Ceshte gjithe kjo xhelozi sheshit :p

Mua me pelqeu sidomos fotua e fundit.

Edhe mua me duket se po xhelozon Soul. Ama eshte xhelozi e shendoshe, se e kap inati dhe e projketon edhe kjo nje ndertese te tille.. plus e shton edhe nje ujvare qe t'ia kaloj ketij shqiptarit tjeter.

--


Ku ka me lezet se me dal ne ballkon, ne katin e dhjete, dhe me pi kafe nen hijen e pemes. Zogu ciu ciu, gjethet neper ballkon.. plus e kap mollen me nje te zgjatur te dores dhe e ha live aty per aty.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Edhe mua me duket se po xhelozon Soul. Ama eshte xhelozi e shendoshe, se e kap inati dhe e projketon edhe kjo nje ndertese te tille.. plus e shton edhe nje ujvare qe t'ia kaloj ketij shqiptarit tjeter.

--


Ku ka me lezet se me dal ne ballkon, ne katin e dhjete, dhe me pi kafe nen hijen e pemes. Zogu ciu ciu, gjethet neper ballkon.. plus e kap mollen me nje te zgjatur te dores dhe e ha live aty per aty.

haha .. s'ka lidhje xhelozia.. gjthss e kam projektu nje qe esht akoma ne tender :) pishina esht nkat 50 :p prisni sa tndertohet e tvini per vizit :p
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Edhe mua me duket se po xhelozon Soul. Ama eshte xhelozi e shendoshe, se e kap inati dhe e projketon edhe kjo nje ndertese te tille.. plus e shton edhe nje ujvare qe t'ia kaloj ketij shqiptarit tjeter.

--


Ku ka me lezet se me dal ne ballkon, ne katin e dhjete, dhe me pi kafe nen hijen e pemes. Zogu ciu ciu, gjethet neper ballkon.. plus e kap mollen me nje te zgjatur te dores dhe e ha live aty per aty.

Cdo gje bio. I ka harruar Souli keto.

Une them meqe 50 katshe e kishte bere ka 2 3 vite tani tia beje bam dhe ta beje dhe i here sa kjo.
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

haha .. s'ka lidhje xhelozia.. gjthss e kam projektu nje qe esht akoma ne tender :) pishina esht nkat 50 :p prisni sa tndertohet e tvini per vizit :p

Ky po qe qenka projekt. Do e hap nje teme edhe per ate ndertese por kam frike se do ti gjejne shqiptaret ndonje qime edhe asaj nderteses :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Cdo gje bio. I ka harruar Souli keto.

Une them meqe 50 katshe e kishte bere ka 2 3 vite tani tia beje bam dhe ta beje dhe i here sa kjo.

sa merrnni vesh nga bio ju :p
jo jo nuk bej me 30 kate sa ky une :p.. do rri te 50 katshi :p
 

Aver

VIP
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Cdo gje bio. I ka harruar Souli keto.

Une them meqe 50 katshe e kishte bere ka 2 3 vite tani tia beje bam dhe ta beje dhe i here sa kjo.

Shtrengohuni mire se filloj Soul me i shpalos projektet. E kemi bo nelvox :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

Ky po qe qenka projekt. Do e hap nje teme edhe per ate ndertese por kam frike se do ti gjejne shqiptaret ndonje qime edhe asaj nderteses :p

hape, vec mos thuaj mrekulli se do ja gjej vete tmeten Lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Mrekullia e këtij shqiptari do ta habisë botën!

po, sh sh nervoz :(

S'lejohet ti publikoj pa leje te studios :liber:
 
Top