Momente me veten!!((krijime personale te anetarve)

Vvetoni

Larguar
Dashuria pa plagë nuk është dashuri. Në fakt, po flas për ato plagë që të shkaktojnë dhimbje sa herë që i ngacmon, që i japin kuptim edhe ditës, edhe natës. E kuptoni ju se përfundimi i ditës do të thotë ardhje e natës, e ardhja e natës është takimi im me hënën. E dua hënën, jo për faktin që ndriçon, por për shkak se më kujton atë. Edhe ajo sikur unë e donte natën, dhe bashkë me natën e donte dhe hënën.
Pra, gjithçka ka të bëjë me hënën dhe natën. Natën e takova, hënën e kishim dëshmitar, yjet sikur turpëroheshin në çdo takim timin me të. Nuk i jepnin kuptim takimeve ashtu si hëna, nuk i jepnin shkëlqim kësaj dashurie sikur hëna. Ditët tona i kalonim pa takime, në mënyrë që dëshmitari i dashurisë tonë, të ishte aty, çdo herë.
Dhe ju mund të thoni, pse dashuria e këtij mund të jetë plagë? Duket e bukur, ka një dëshmitar të përditshëm, dhe nuk duket në fakt njerëzore. Sepse, dashuritë e atyre që njohim kanë dëshmitar një mik, një familjar, apo edhe gjithë njerëzimin. E tija dashuri kishte dëshmitar hënën, ndriçimin e saj, herë të plotë, e herë gjysmak, ndonjëherë dhe çerek, ashtu si edhe ishte dashuria, e plotë, gjysmake, me raste te vogla edhe më pak, por ishte aty çdo herë, nuk shuhej, nuk humbiste shkëlqimin, ishte aty edhe kur shihej pak, dashuria nga këtu i jepte dritë hënës, e hëna si dëshmitar i vetëm i kësaj dashurie, i jepte kuptim dashurisë.

Dashuritë e tilla behën plagë në momentin kur nuk janë më. Tani i dhamë kuptim edhe fillimit, e bëmë dashurinë me plagë. Dashuritë e mëdha, më sa duket janë të destinuara të përfundojnë shpejt. Ato marrin kuptim në gjëra madhore, kanë dëshmitar jo njerëzor, japin ndjenja të fuqishme, dhe nuk humbasin gjurmë. Mbesin plagë. Dhe pse plagë do thoni ju? Sepse çdo ditë pa të edhe mund të kalohet disi, por nata? Dashurisë që u bë plagë, i mbeti vetëm dëshmitari i saj. I mbeti hëna, së paku ngushëllim gjejmë vetëm te fakti, se të dy janë pjesë e këtij nën qielli, e shohin dëshmitarin e tyre. Plaga e dashurisë thoni ju? Nuk do shërohet asnjëherë, do jetoj sa të jetoj kjo botë, sa të ketë ditë e natë, e sa të ketë hënë, ashtu si edhe e donim. Të plotë, gjysmake, ama asnjëherë të shuar, edhe kur shihej ishte aty. E dashuria? Eh dashuria them unë...
 

Vvetoni

Larguar
Babi, çka ka mami?

Babi, mami po qan, a thu çka ka?
pse syni i saj, sot me lot asht ba?
A bab, hajde fol me mu,
a se din ti bab që unë mamin shumë e du?

O bab, pse ti dorën drejt mamit e drejtove?
A osht mami e keqe, a bab pse e bane?
A bab, pse mami në tokë ke sonte
A nuk asht ma ajo zemra jote?

Mamin, o bab unë shpirt e kam
sa herë që ti nuk e do, edhe mu me vranë
sa herë i bërtet, e prek, edhe e godet
ti bab edhe mu me ban keq

Hajde babi, perqafëm edhe kqyrëm mu në sy
babi kqyrem edhe thujëm po të tham!
mamin o babë, kurrë mos e prek ma
mamin e kam shpirt, e jetë o bab.

Diçka e vogël dhe e shkurt për sonte. Para se me mendu me ju ba dam grave që jetojnë me ju, mendoni për fëmijët tuaj. Sosht burrë ai që e ngre dorën ndaj gruas së tij, sosht!
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Moj zemer , oh moj zemra ime , ti qe kaq je ngritur peshe. Me vjen keq per ty zemra ime , kurr ne jete kesi bukuri ske pare .Te torturojn, syt e tij ... cjan keto bubullima qe te dridhin me keq... ceshte kjo bukuri... kurre ne jete skam pare... Oh bukuri me bo skllavja jote... Te nenshtrohem, te perulem , pse rrin buzegaz?! Oh tallet e luan me mua , e ndjej por sdua t'ia dij...Me sillni vere , vere bre , ah cme knaqe sonte shpirti Im, rri afer meje deri sa te behem pluhur. Pa nje germe pa nje fjal...
 

Bebw

Boço 🌞
Nje copez lumturie seç kerkonte pikerisht atje,ne brendesit e shpirtit te saj.Sa shume kujtime qe u zgjuan,sa lot u derdhen si rebesh...ne kerkim te asaj copeze doli gjithe lumturia.Sa shume vite kishin kaluar,s'mbahej mend kur kishte buzeqeshur per here te fundit,edhe pse gjithmone fytyra i rrezatonte lumturi.Sa e eger ishte treguar kjo bote mizore me te ,sa shume endrra te prera ne mes,e perse ?!Vetem sepse shpirti i saj ishte i delire...naiviteti i saj qendronte gjithmone perkulur perballë negativitetit dhe ligesis qe e rrethonte,por tashme pikerisht keto gjera e kishin rritur.Gjithsesi asgje tek ajo nuk ndryshoj vec buzeqeshjes se shpirtit te saj. Edhe sot e njejta vajze qe ishte dikur qendron duke rrezatuar miresin dhe dashurin pa kushte... ndoshta kjo eshte ajo cfare ka nevoj qe te bejn per te .Ja dhe ky shi qe bije,kjo koha gri...te zhyt thell ne kujtime, te kthen pas ne kohe.Qiell gri,sa trishtim qe zgjon...ndaj ty s'te preferon askush.Ndersa me diellin ndodhë e kundërta...te sjell paqe kur perendon dhe shpres kur lindë.Eh copez lumturie ty te kerkova, dhe trishtimin zgjova.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
As nate as dite,keto kohe te pa emer.
Endrra qe perpliten mes muzgut e agimit,gjume s`kane.
As shi as diell,kohe te pa shije...kohe mergimtare ,qe vjedhin endrrat dhe i ngrijne diku ne harresen e harruar.
As nate as dite,kohe e pa ngjyra,,,,e pastaj nje rreze,nje ze dhe nje buzeqeshje....
kohe e pa shije,,,kohe qe i rreshket nje lot dhe i ngrine mbi qerpikun e heshtur.
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
FB_IMG_1467037449578.jpg

Sot dita parë midis katër mureve të shtëpisë, lëvizjet të pa justifikuara dënohen nga patrullat policore në kryqëzimin afër .Qeshja një muaj para kur shikoja një video kinez me një qen të zbritur me litar nga ballkoni për të kryer nevojat e veta (çudi që nuk e kishin pjekë në zgarë ,mister i këtij popull Maoist).
Ndërkohë qyteti ka hupur dimensionin live dhe heshtja merret frymë kudo, ajo, që është armikja e fjalës sepse në të ka vlerë vëtëm intuita dhe arsyetimi i thellë . Tani ajo më duket si e vërteta e çastit të një fotos polaroid. Fjala në të kundërtën modifikon atë e ekspozon në dialektikën e përditshme në influencat e saja. Komunikimi midis njerëzve është mashtrim, fjala është gjithmonë mashtruese. Zhurma e fjalëve gërryen psikën si uji shkëmbim, heshtja na forcon nëpërmjet njohurisë.
Tani që shkruajta këtë perlë filozofije po të pyes ty Kapitalizëm; hë çfarë po të ndodh po dridhesh apo po ndërron lëkurën në shpinden e të tjerëve,ti shkaktari i dy konflikteve botërore,ti babai i një kopilit jetim <<Komunizmit>>.
Sillesh gjithmonë kështu ti, të njohim nëpërmjet historisë. Në momentin kur njerzimi bën një hap të madh teknologjik ç'bën ti shpik Korona virus që të lejon të shfrytëzosh deri në vdekje njerëzimin sepse profiti është ligji yt, djalli i brumosur me ADN tënde të lëpin gjakun e te tjerëve në këpucët e tuaja.
Por gjithmonë ,civilizimi filantropia, politika që kanë humbur rrugën për t'a sjellë njeriun si qendër e botës kusht i detyrueshëm për të zbutur qënien tënde të egër ,do të ndërtojë një humanizëm të ri edhe në botën e satelitave e te kontrollit në remoto.
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
.... ne fund te rruges , thjesht ndriqonte .. e vogel e holl por e embel ... erdha me vrap te perqafova , me shikove thell , qeshe buzqeshe... te degjova thell zerin dhe ani qe nuk fole. Deshe perqafim... 5 min pa ty ma mbylli frymen ... te perqafoja dhe te shtrengoja fort trupin e vogel , te mbertheva e tera , cfar momenti ... cfar mrekullie kam pran vetes ... pash nga qielli dhe thjesht falenderova qe te kam pran .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Gjate gjithe muajit shkurt deri para 4 ditesh, kam shtyre cdo takim me mikeshat, kam lene "on hold" cdo shkrim dhe aktivitet vullnetar. Kisha nje mision mjaft te rendesishem i cili kerkonte te gjithe vemendjen time. Ndonese e dija se isha e kushtezuar nga rrethanat serish ndihesha ne faj. Sikur nuk isha e afte te perballoja gjithcka. I jepja kurajo vetes se, ja dhe pak. Sapo te kaloje data 11 Mars dhe do te kesh krejt kohen e duhur per te "make up your plans". Data 11 erdhi dhe per ironi te fatit, tani jam komplet e relaksuar nga angazhimet,(ok i have some interior projects bt nobody is asking for them soon)por serish e kam te pamundur te dal dhe te kryej te gjitha takimet qe kisha shtyre. Sepse Covid19 is arooouuund! Jo s'e dyshoj ne caktimin e Zotit, por patjeter qe zgjodha ashtu si te gjithe, te jem e kujdesshme per veten dhe familjen. Serish e limituar! SubhanaAllah(i Madherishem je o Zot), gjithmone do kemi 1 sprove prane vetes!! Ndaj mendoj se kjo kohe qe po na jepet tani( te kemi mundesi te mos angazhohemi shume jashte familjes) eshte nje mundesi e jashtezakonshme te bejme ato gjera te cilat nuk mundemi ne rrethana tjera. 1- Te mbarojme 1 kerkim, te shkruajme, te lexojme, te luajme me femite, te shikojme 1 film, te vizatojme nje pikture, te kemi kohen e majftueshme per te planifikuar. Ndonjehere jeta e vrullshme nuk na lejon as te ulemi e te shkruajme dhe planifikojme synimet qe kemi ne jete! Don't waste this time, please! Maybe, we will regret it, when Covid19 is gone!
Peace&Love!

Self-reflection in corona times!
 

Hera

Banned
PRANVERE E VRARE...
................................................................
U shkretuan rrugët pak nga pak
stacioneve pritja numëron njerëz
më të pakët,frika demostron forcën
me faren e saj mendjen na e mbarsën.
Clodhen uturimat e trenave
oraret deri në mos realizim tejzgjaten
koha ka dalë prej binarve
mallkojnë njerzit plakjen...
Oborret bosh, zogjtë nuk kanë
cilën këngë të shoqërojnë
fëmijë të mbi divantë që
duhet ti pajtojmë me luftë n e ardhur
me patjeter duhet të kuptojnë
se "armiku" është njeriu më i afert.
Lëngon pravera e pacelet
e dhimbja i dëgjohet prej qetësisë vrasëse
jehojnë mendimet coroditëse
askush përgjegjës për hapin e radhës.
Gjithcka ndodh në kufirin e qelizës
mposhtet e cahet
tjetërsohet dhomëza nën brinjë
bëhet e plagët...
Që nga ballkonët i brohorijmë përpjekjes
qytetet hedhur mbi krye petkun e zise
meraku behet tmerr i makëtht...
Zgjat fytyrken miturake fëminia
"tek pastertia i fsheh jeta vitaminat"
thotë ngadale nëna zë ëmbël.

16/03/2020
 

Vvetoni

Larguar
E di që është e vështirë, që besa e pamundur, ndoshta edhe e pabesueshme, megjithatë do ia dalim. Duhet të ia dalim! Njerëzimi sot duhet të e kuptoj se në këtë betejën tonë të përbashkët, e kemi një armik të vetëm. Sonte kur unë po shkruaj qyteti im është në panik të madhe, ka pak njerëz për të mos thënë fare në qytet. Sheshet janë bosh, fëmijët nuk janë më në parkun e qytetit, sikur për një moment ëndrrat u zbehen e dëshirat u shuan.
E pse të mos ia dalim? Pse kaq shumë frikë? Në këtë luftën tonë të re, ne jemi trima e luftëtar, ne jemi të disiplinuar, e respektojmë kodin e luftës, udhëhiqemi nga dëshira për të fituar, e luftojmë për të fituar. Dëshira jonë e vetme, është bërë lufta jonë sot! Ne jemi bashkë, në synimin tonë, ne pastrojmë duart 30 herë në ditë, evitojmë kontaktin direkt me njerëzit, mbajmë distancën 2 metër nga njeri tjetri, kujdesemi për më të moshuarit, i duam fëmijët, dhe e mbrojmë vetën bashkë me ta. Në luftën tonë edhe mund të këtë beteja të humbura, megjithatë disa beteja që humbën, sjellin fitoren e madhe.
Forca!, jemi ne, ia dalim :)
 

Bebw

Boço 🌞
E lodhur,kaq shume e lodhur ndaj cdo gjeje po ndihem .Pak qetesi kerkoj,ndaleni boten dhe me zbrisni diku aty ne "Kurkund" .Ndonjehere kemi nevoj te rigjejmë vetveten tone, e di edhe une kam humbur tashme .Nese me pyesin "pse" , thjesht do heshtja .E cfare te them fundja,gjithcka cfare kam nevoj eshte nje perqafim ,dhe qetesi...shume qetesi .Mendja e trazuar gjithmone lendon ,nese padashur kam lenduar thjesht me falni.Eh ,po e lë me kaq...shihemi heren tjeter e dashur vetja ime ?
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
SAVE_20200428_130817.jpg

Me një standing ovation të pandërprerë duartrokitën vrasësit, edhe një herë të pa dënuar për krimin dhe talljen e një trupi të ri i të cilit i është hequr mundësia të jetojnë rininë e tij

Ky karozel fytyrash groteske më ka neveritur;

është e çuditshme ti vështrosh nga jashtë në pavetdijshmerine e mostrousitetit të tyre dhe në pavetdijen e një tragjedie që po kryhet, megjithatë.

Aq më tepër jo njerëzore është mburrja e një shpirti deform përball një viktime kjartsisht të pafajshme, e të përulur publikisht shpesh herë ngaqë nuk mund të mbrohet

Edhe një herë nuk më shteret habia sesa mostrousitet fshehet në normalitetin.
 

Bebw

Boço 🌞
Dhemb kur kujton se i njeh njerezit, dhe i hap zemren ...dhemb kur merr nje thike pas shpine vetem se bije pre e naivitetit.Dhemb madje edhe kur dashuria dhe miresia merret per dobesi .Sa dhimbje,ligesi dhe trishtim qe ka ne kete bot,ndonjehere ndihem sikur nuk i perkas ......

PS: Me love Xhenin shume ?
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

~Kohe & Stine~
...kishte nje shikim pak melankolik,i ngjante henes kur eshte gjysem ne net vere.
ca hapa te lehte dhe pranveror endeshin asaj shetitorje plazhi ,ate darke te vone,syte e mi u perplasen mbi embelsin e trupit te saj,mbante nje fustan gri te hapur,me nje dekolte ne forme uje.
s`mundesha te beja ndryshe pervec se te ndjekja levizjet e saj...
...ne nje moment i ofrova nje kafe-si e doni e pyeta'-shikimi i saj ra mbi syte e mi,ndjeva qe skuqesha pak nga emocionet,u ndjeva si nje adoleshent ,vetja me tradhtoj.
...ajo buzeqeshi,pa sheqer me tha.
kjo ishte darka qe do pasonte njemije darka tjera bashke ,,,nese do jete dashuri apo lufte me tej,kete do e vertetoje koha,qe mes nesh sapo kishte filluar te numronte minutat tone te perbashket...:))
90fa1036f4489e08f2d240b6574525d2.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ne cilet labirintha te mendjes u ndave,ne cilet fike dritat....
Tani neper netet qe vallzojne pa yje , henen qe gjysme drejt fundit shuhet...le te presim ditet e nje agimi te ri. :))

 

Bebw

Boço 🌞
Ne cilet labirintha te mendjes u ndave,ne cilet fike dritat....
Tani neper netet qe vallzojne pa yje , henen qe gjysme drejt fundit shuhet...le te presim ditet e nje agimi te ri. :))

rrofsh Nev ,po e kerkoja kete teme ❤❤❤
 

Bebw

Boço 🌞
Sikur Zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec i ndrequr me rrecka dhe te me dhuronte nje copez jete, mbase nuk do ti thosha te gjitha ato qe po mendoja, por sigurisht do ti mendoja ato qe po them. Do i jepja rendesi gjerave jo per vleren, por per domethenien e tyre. Do flija pak, do enderroja me shume, sepse cdo minute qe mbyllim syte humbasim 60 sekonda drite. Do vazhdoja kur te tjeret do ndalonin, do zgjohesha kur te tjeret do flinin. Do degjoja kur te tjeret do flisnin, dhe sa do e shijoja nje akullore me cokollate!!! Nese Zoti do me jepte nje copez jete, do vishesha thjesht, do shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin por edhe shpirtin tim. Ah Zoti im, sikur te kisha nje copez jete,nese do mundesha, do shkruaja urrejtjen time mbi akull, dhe do prisja te dilte dielli. Nuk do te lejoja te kalonte as edhe nje dite pa i thene njerezve qe dashuroja se i dashuroja. Do te beja cdo burre dhe grua te besojne se jane njerezit qe dua dhe do te dashurohesha me dashurine. Te njerezit do te tregoja se sa gabim bejne kur besojne se ndalojne se dashuruari kur plaken, pa kuptuar se plaken kur ndalojne te dashurojne. Femijes se vogel do t'i jepja pende, por do ta lija te mesonte vete sesi te fluturoje. Pleqve do t'u tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por "harresa". Mesova kaq gjera nga ju,njerezit. Mesova se te gjithe duan te jetojne ne "majen e malit",pa kuptuar se lumturia qendron ne menyren se si zbret "faqen e pjeret". Mesova se kur femija i porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel,per here te pare gishti qe zgjatet i babit te tij e roberon pergjithmone. Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga larte, vetem kur duhet ta ndihmoje te cohet....Te thuash gjithmone ate qe ndjen dhe te besh gjithmone ate qe mendon.. Nese do ta dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur, do te te perqafoja fort,fort dhe do t'i lutesha Zotit qe te behesha roja e shpirtit tend. Nese do e dija se kjo do ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera, do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje dhe do te te therrisja perseri qe te te jepja edhe te tjera. Nese do ta dija qe kjo do te ishte hera e fundit qe do ta degjoja zerin tend, do te regjistroja cdo fjale tenden qe te mund te te degjoja perseri,perseri.. Nese do te dija qe keto do te ishin momentet e fundit qe do te te shihja, do te te thosha "te dashuroj" dhe do te supozoja jo logjikisht se e dije me pare.Ekziston gjithmone nje e neserme dhe jeta na jep edhe mundesi te tjera qe t'i bejme gjerat sic duhet, por nese bejme gabime na mbetet vetem e sotmja.Do te doja te te thoja se sa shume te dua dhe se kurre s'do te te harroj. E nesermja nuk eshte e sigurt per askend, si i ri, si i vjeter. Sonte mund te jete hera e fundit qe i shikon njerezit qe do. Prandaj mos prit me, beje sot sepse e nesermja nuk vjen kurre. Sigurisht do pendohesh per diten kur nuk gjete kohe per nje buzeqeshje, nje perqafim, nje puthje dhe sepse ishe i zene per te realizuar nje deshire te tyre. Mbaji ata qe dashuron prane vetes, thuaju duke mermeritur se sa shume ke nevoje per ta, dashuroji, sillu mire,gjej kohen per ta, thuaju "me vjen keq", "me fal" , "faleminderit" dhe te gjitha fjalet e dashurise qe di. Asnjeri nuk do te te mbaje mend per mendimet e tua te fshehta..37c0fd53-d9cc-41ea-805a-0215032418f2---0.jpg
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Sikur Zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec i ndrequr me rrecka dhe te me dhuronte nje copez jete, mbase nuk do ti thosha te gjitha ato qe po mendoja, por sigurisht do ti mendoja ato qe po them. Do i jepja rendesi gjerave jo per vleren, por per domethenien e tyre. Do flija pak, do enderroja me shume, sepse cdo minute qe mbyllim syte humbasim 60 sekonda drite. Do vazhdoja kur te tjeret do ndalonin, do zgjohesha kur te tjeret do flinin. Do degjoja kur te tjeret do flisnin, dhe sa do e shijoja nje akullore me cokollate!!! Nese Zoti do me jepte nje copez jete, do vishesha thjesht, do shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin por edhe shpirtin tim. Ah Zoti im, sikur te kisha nje copez jete,nese do mundesha, do shkruaja urrejtjen time mbi akull, dhe do prisja te dilte dielli. Nuk do te lejoja te kalonte as edhe nje dite pa i thene njerezve qe dashuroja se i dashuroja. Do te beja cdo burre dhe grua te besojne se jane njerezit qe dua dhe do te dashurohesha me dashurine. Te njerezit do te tregoja se sa gabim bejne kur besojne se ndalojne se dashuruari kur plaken, pa kuptuar se plaken kur ndalojne te dashurojne. Femijes se vogel do t'i jepja pende, por do ta lija te mesonte vete sesi te fluturoje. Pleqve do t'u tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por "harresa". Mesova kaq gjera nga ju,njerezit. Mesova se te gjithe duan te jetojne ne "majen e malit",pa kuptuar se lumturia qendron ne menyren se si zbret "faqen e pjeret". Mesova se kur femija i porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel,per here te pare gishti qe zgjatet i babit te tij e roberon pergjithmone. Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga larte, vetem kur duhet ta ndihmoje te cohet....Te thuash gjithmone ate qe ndjen dhe te besh gjithmone ate qe mendon.. Nese do ta dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur, do te te perqafoja fort,fort dhe do t'i lutesha Zotit qe te behesha roja e shpirtit tend. Nese do e dija se kjo do ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera, do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje dhe do te te therrisja perseri qe te te jepja edhe te tjera. Nese do ta dija qe kjo do te ishte hera e fundit qe do ta degjoja zerin tend, do te regjistroja cdo fjale tenden qe te mund te te degjoja perseri,perseri.. Nese do te dija qe keto do te ishin momentet e fundit qe do te te shihja, do te te thosha "te dashuroj" dhe do te supozoja jo logjikisht se e dije me pare.Ekziston gjithmone nje e neserme dhe jeta na jep edhe mundesi te tjera qe t'i bejme gjerat sic duhet, por nese bejme gabime na mbetet vetem e sotmja.Do te doja te te thoja se sa shume te dua dhe se kurre s'do te te harroj. E nesermja nuk eshte e sigurt per askend, si i ri, si i vjeter. Sonte mund te jete hera e fundit qe i shikon njerezit qe do. Prandaj mos prit me, beje sot sepse e nesermja nuk vjen kurre. Sigurisht do pendohesh per diten kur nuk gjete kohe per nje buzeqeshje, nje perqafim, nje puthje dhe sepse ishe i zene per te realizuar nje deshire te tyre. Mbaji ata qe dashuron prane vetes, thuaju duke mermeritur se sa shume ke nevoje per ta, dashuroji, sillu mire,gjej kohen per ta, thuaju "me vjen keq", "me fal" , "faleminderit" dhe te gjitha fjalet e dashurise qe di. Asnjeri nuk do te te mbaje mend per mendimet e tua te fshehta..Shiko fotografinë 1743573
Je e mbushur miresi,ruaje,mos lejo qe bota e eger njerzore,te ta cenoj. :))
 

Ledia

😇👩‍👦‍👦😇
Sikur Zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec i ndrequr me rrecka dhe te me dhuronte nje copez jete, mbase nuk do ti thosha te gjitha ato qe po mendoja, por sigurisht do ti mendoja ato qe po them. Do i jepja rendesi gjerave jo per vleren, por per domethenien e tyre. Do flija pak, do enderroja me shume, sepse cdo minute qe mbyllim syte humbasim 60 sekonda drite. Do vazhdoja kur te tjeret do ndalonin, do zgjohesha kur te tjeret do flinin. Do degjoja kur te tjeret do flisnin, dhe sa do e shijoja nje akullore me cokollate!!! Nese Zoti do me jepte nje copez jete, do vishesha thjesht, do shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin por edhe shpirtin tim. Ah Zoti im, sikur te kisha nje copez jete,nese do mundesha, do shkruaja urrejtjen time mbi akull, dhe do prisja te dilte dielli. Nuk do te lejoja te kalonte as edhe nje dite pa i thene njerezve qe dashuroja se i dashuroja. Do te beja cdo burre dhe grua te besojne se jane njerezit qe dua dhe do te dashurohesha me dashurine. Te njerezit do te tregoja se sa gabim bejne kur besojne se ndalojne se dashuruari kur plaken, pa kuptuar se plaken kur ndalojne te dashurojne. Femijes se vogel do t'i jepja pende, por do ta lija te mesonte vete sesi te fluturoje. Pleqve do t'u tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por "harresa". Mesova kaq gjera nga ju,njerezit. Mesova se te gjithe duan te jetojne ne "majen e malit",pa kuptuar se lumturia qendron ne menyren se si zbret "faqen e pjeret". Mesova se kur femija i porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel,per here te pare gishti qe zgjatet i babit te tij e roberon pergjithmone. Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga larte, vetem kur duhet ta ndihmoje te cohet....Te thuash gjithmone ate qe ndjen dhe te besh gjithmone ate qe mendon.. Nese do ta dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur, do te te perqafoja fort,fort dhe do t'i lutesha Zotit qe te behesha roja e shpirtit tend. Nese do e dija se kjo do ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera, do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje dhe do te te therrisja perseri qe te te jepja edhe te tjera. Nese do ta dija qe kjo do te ishte hera e fundit qe do ta degjoja zerin tend, do te regjistroja cdo fjale tenden qe te mund te te degjoja perseri,perseri.. Nese do te dija qe keto do te ishin momentet e fundit qe do te te shihja, do te te thosha "te dashuroj" dhe do te supozoja jo logjikisht se e dije me pare.Ekziston gjithmone nje e neserme dhe jeta na jep edhe mundesi te tjera qe t'i bejme gjerat sic duhet, por nese bejme gabime na mbetet vetem e sotmja.Do te doja te te thoja se sa shume te dua dhe se kurre s'do te te harroj. E nesermja nuk eshte e sigurt per askend, si i ri, si i vjeter. Sonte mund te jete hera e fundit qe i shikon njerezit qe do. Prandaj mos prit me, beje sot sepse e nesermja nuk vjen kurre. Sigurisht do pendohesh per diten kur nuk gjete kohe per nje buzeqeshje, nje perqafim, nje puthje dhe sepse ishe i zene per te realizuar nje deshire te tyre. Mbaji ata qe dashuron prane vetes, thuaju duke mermeritur se sa shume ke nevoje per ta, dashuroji, sillu mire,gjej kohen per ta, thuaju "me vjen keq", "me fal" , "faleminderit" dhe te gjitha fjalet e dashurise qe di. Asnjeri nuk do te te mbaje mend per mendimet e tua te fshehta..Shiko fotografinë 1743573
Ti je nje engjell.sa me fat je ti per cfare jep sa me fat jan njerzit qe te kan ne jeten e tyre ????
 

Bebw

Boço 🌞
Ti je nje engjell.sa me fat je ti per cfare jep sa me fat jan njerzit qe te kan ne jeten e tyre ????
Dashuriii ??? te vleresoj shume, ta dua shpirtin se e ke te mire shume ???❤❤❤❤
 

Vajza

NocturnalMoron
Staf në FV.AL
Kur troket qjelli ...

...Ej yje qe ndriqoni larte ne qiell , jeni te bukur atje larg. Unike secila me njeren tjetren. Te paprekura, te mahnitshme. Ti o nate e veshur me nje kemishe te zeze, zberthehu ,zvishu...leshoj shpirtat e humbura deri ne amshim,le te fluturojne si flutura me ngjyra . Degjoje kete rrobin e vogel i mberthyer ne kraharorin tend, hapi portet e qjellit aty ku dora njeriut troket ... cfar eshte nga lart un e mirepresi, dua force dhe zemer.
Force - per te perballuar.
Zemer - per te meshiruar .
 

AnaVie

Undisputed woman
Nuk di Pse besova qe ti ekzistoje
Nuk di Pse rikthimin tend e prita me gezim
A i besohej nje kalaje prej rere?
Nuk mund te jesh kurr mbret sado i tille te ndjehesh
Madje as sherbetor i saj
Je thjeshte nje rrugetar qe humbe si perendimi i nje dielli .

septembre 2020.
 

Hera

Banned
ËSHTË VJESHTË...

U lag moti.
Shtangia e hënës mbi supe
u bë e shkuar tashmë.
Ndriçon të djeshmen.
Kapërcej mëngjeset me diell në dorë,
nga mbigjumi yt...
A kanë buzëqeshje zgjimet e shpirtit?
Po kapje dore përpara ikjes?
Risjell pyetjet e tua,
ndërkohë që është bërë vjeshtë.
A e di si është një ndërtim
i pambaruar,
që ndër vite plaket?
Ngjan me ndjenjë, që godet
me çekanë brenda kraharorit
e dot kufijtë nuk i kapërcen.
E pamundur rritet.
E mbështjellë me rroba plage...
Merak mëngjesi, me sytë andej,
i parehatuar me të tashmen,
ushqehet me ëndërr
dhe ardhja nga ti.
Asnjë shenjë.
Lidh hekura në katrorka të vogla
si meridianë në qiell
e rrëzohem nga çdo paralel në trazim resh.
Kanë ngjyrat e tua.
T'i lidh me kujdes,
e të përkëdhel prekjen
për të realizuar misionin,
që bulat nuk e kryejnë dot me sukses.
Etur dhe vjeshtë,
si një epokë me numër fryme.

18.09.2020.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
f64a2a795c9621e3169e6e4d30413b4a.jpg
Ne ishim njerezit e duhur,por u njohem ne stacionin e gabuar.
Shpesh jeta te ndal ne stacion,eshte ne dore tone te zbresim apo te vazhdojm te ecim.
Ne jete do te lendohesh e do lendosh
Dashje padashje do ta vrasesh dike,ndoshta jo me fjale por me heshtje :).
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Çfare pret nga një vajzë 19 vjeçe?
Pret qe ajo te jet e zgjuar,te sillet si zonje apo te te vije ty si pas qefit.
Isha akoma ne fazen e rritjes,nuk dija asgje.
Bota ime ishte e mbyllur.
Gjithshka qe kisha,ishte vetem vetja ime.
Të nises nje lidhje,jeten apo qofte e nje ushetim do te te duhet shum durim e shum vullnet.
Nuk mund te pretendosh qe nje vajze ne ate moshe te dije gjithshka,te mesoje gjerat e tua te preferuara e te lej veten pas dore.
Nuk po ja lej fajin hormoneve,emocioneve por isha e papjekur.
E kupton qe njeriu me kalimin e moshes piqet,me deshtimin ,me eksperiencat e kqija.
Me thuaj nesse ke mesuar gje nga ato te mirat.
As nuk mund te jesh indiferent,te te duket sikur ajo eshte e keqe.
Po ti ke qef ta gozhdosh,ta varesh apo si ?
Une i pranoj gabimet e mia.
Une gjithmon gaboj,edhe nje gabim e bera sot.
Po gabimet per njerezit jane,po njeriu ndryshon.
Jam treguar e ashper me veten.
Gishtin ja drejtoja vetes,teksa shihesha ne pasqyre.
Çdo gje e kam bere per te tjeret.
Por kam hequr dorë.
Tani jam unë.
"Unë".
Toka nuk rrotulliset rreth meje,por jeta eshte teper e shkurter per te lenduar veten.
 

Rrelse

Zikaltër⚫?
Jam kaq plot, dhe prapë sdo zbrazet shpirti e po të të rrëfehem...
Jam kaq lëmsh.
Një strumbullar situatash më janë ulur këmbëkryq në derë.....
Duhet durim dhe zotësi për ti zgjidhur dhe pse më duken ekuacione me një të panjohur...

Përpos këtyre më mundon dhe një siklet , më le pa gjumë, më shfaqen imazhe... Imazhe që lanë.shenjë...

Teksa ikja në shtëpi pas pune, mbrëmjen e pardjeshme, më kaloi një djalë para këmbëve , me një buqetë lulesh...

Lanë aromë pas, dhe sigurisht një buzëqeshje që mu stampua kur e pashë.
-sa mirë thashë, ka djem kaq të ëmbël, kaq romantikë...
E po dëgjoja me kufjet e mia( të pandashme) muzikë deri në kupë të qiellit....

Më tutje pashë ca njerëz të grumbulluar, një makinë policie e rastisur aty iu afrua...
Spo kuptoja asgjë, e teksa afrohesha arrita të dalloja biçikletën e atij djaloshi me lule, të vdekur në vend, poshtë një kamioni.

U tremba, zverdha, e po hiqja kufjet, kur një polic më bërtiti: Hë, po e xhiron për JOQ..
Idjot polic, nuk shikonte djalin, por njerëzit...
Unë isha e pafuqishme ndaj asaj situate, si mund të kisha dëshirë për xhirime?...
Ashu mu ngatërruan këmbët gjithë rrugës gjer në shpi...
Nuk hëngra, thjesht mendoja, nëna, motra apo e dashura po prisnin atë djalin, por ai do ju shkonte i vdekur....

Kalova mbrëmë në të njëjtën rrugë, ato lule të atij djaloshi, ishin bërë kurorë të vdekjes së tij...

Se harroj dot, më bën të ndihem keq. Vdekja është gjithnjë në një qoshe , por shoqëria jonë shpesh i jep ndihmë të tepruar.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Une gjithmone e kam nenvlersuar veten :):).
Asnjehere nuk e kam konsideruar veten me te mire se te tjeret;).
Kurre nuk kam pranuar te me lavderojne,apo te merrja qedren e vemendjes.
Ne korrik mbusha 25 vjece,por ndryshova.
Ndjehem mire me veten,nuk eci me me koke ulur.
Kur eci ne rruge,eci sikur po dominoj plot arrogance.
Nuk me pelqen te shoqerohem me me cdo lloj njeriu.
Kam filluar ti shoh gjerat me ne thellesi,jam shum analizuese.
Ndonjehere te jap pershtypjen sikur nuk me intereson asgje.
Mos valle jam rritur?
Por jam bere shum egoiste,nuk dua asnje asnje.
Madje fillojne e me krahasojne me,Terezen(nje telenovel spanjolle ku aktore kryesore ishte Angelique Boyer).
Ne fakt me ben pershtypje qe kur ti e ul veten,njerezit sikur te duan me shume.
Ndersa kur ti e pranon veten me te mirat e te kqijat e tua,sikur tremben dhe mundohen te te ulin lool.
Dua t'u them atyre femrave qe mund te jen ndjere si une,mos e ulni veten per asgje ne bote.
Pranojeni veten,dhe rrethojeni veten me dashuri.
Madje dhurojini perqafime vetes sa here ndjeheni bosh,do ndjeheni mire :):).
 

Bebw

Boço 🌞
Diku ne te ardhme do te rri menduar ,dhe do kujtoj hapat qe mu deshen per te arritur aty.Do kujtoj shume gjera : te mirat qe me perqafuan dhe te keqijat qe me mesuan .Dashurin qe e fala nuk do e llogaris, perseri do e falja edhe tek mosmirnjohsat apo ata qe me paragjykonin .Buzeqeshjen uniforme edhe sot nuk e heq , le ta shikojn ata qe dashurin dhe miresin time perbuzen , une nuk jam aq e brishte ...thell brenda kesaj vajze te çilter,tashme nene eshte nje grua shume e forte .Ndoshta nese do me jepej mundesia zemren time do e hapja dhe ta shikonit vet se sa dashuri qe mbart , keshtu jam une ... e destinuar te dua ,te fal dashuri dhe buzeqeshje por qe ne kembim te marr trishtim.Ndoshta marr trishtim per te vetme arsye qe edhe ate pak negativitet zemra ime ta transformoj ne dashuri.Ehhh monologu para pasqyres duhet mbyllur me kaq se me iku frymezimi ??
 
Top