Mite dhe legjenda!

SIZIFI NJERIU QE MASHTROJ VDEKJEN DHE VETE HYJIN E SAJ!!!
Te gjithe kane degjuar per historine e Sizifit qe u denua ne perjetsi per te ngritur nje gure der ne maje te malit.... dhe guri zbriste prape poshte....
Ai i perkiste gjakut te PROMETEUT - PREMTIM THE qe i mori zjarrin Zeusit per njerezimin. Qe zjarri i mitit simbolizonte DIEN! Dhe pagoj nje çmim te larte per futje hundesh ne vendin e gabuar nga Zeus!
Ne qyetetin e Korintit jetonte pra Sizifi.
Ai ishte ndoshta njeriu me inteligjent i kohes se tij, dhe ndoshta dhe me dinaku. Dhe ashtu si paraardhesi i tij vendosi te perzihej me ne punet e Hyjnive. U be deshmitar i rrembimit te bukuroshes Egine nga Zeus qe dukej si Shqiponje kete here. Dhe kuptoj qe nga kjo ndodhi te mund te perfitonte. Dhe pse ishte mbreti i nje metropoli ky qytet kishte mungesa ne ujin e pishem.
Vajza qe Zeus rrembeu, pra Egina ishte vajza e Asopit nje Hyjnie e lumenjeve. Te cilit i thote pasi e sheh te pervuajtur pas humbjes te se bijes, se e dinte ku ishte vajza e tij. Por ky informacion kishte nje çmim....Qe ne kembim te kesaj ti ndertosh nje burim uji qe te furnizosh mbreterine time. Azopi e pranoj oferten e Sizifit dhe krijoj nje burim uji mineral te paster. Dhe siç premtoj Sizifi i tha Azopit çfare dinte dhe ai u nis ne kerkim te se bijes. Kur Zeus e mori vesh u terbua dhe urdheroj THANATOS (THA NAT OSHT) apo si quhej ndryshe dhe (Vdekja) ta gjente dhe ti hiqte jeten. Dhe ai u habit shume kur pa Thanatosin ne pallatin e tij dhe truri i tij po krijonte nje mendim dinak per tu perballur me Vdekjen.
- Dhe i thote ....Pra mesa duket me erdhi çasti ....edhe pse nuk e prisja qe te vdes kaq i ri.....por mbi te gjitha jam i habitur me shkelqimin tend Thanatos.....dhe ne fakt je shume i bukur nga shume perendi qe kam pare ne jeten time.....te pakte jane ata qe duken madheshtore dhe elegant....
Por para se te largohesh dua te provosh disa ornamente qe do te te bejne te dukesh dhe me madheshtor, dhe se mua nuk me duhen dhe aq shume...
Dhe Thanatosi i ndier i mallengjyer nga keto komplimenta vendosi ti provonte ornamentet e Sizifit.
Qe ne te vertete ishin nje qafore dhe nje pale pranga me zinxhire prej argjendi dhe ai beri ate qe askush se kishte bere para tij....ai arriti te mashtronte Vdekjen!
Dhe Karonti - KA RRON TI varketari i lumit AKERONT - A KE RRON TI...nuk kishte me pasagjer per te çuar ne mbreterine e ADES - A VDES!
Sepse ne ate kohe nuk vdiste me njeri. Dhe Ares Hyji i luftes ishte terbuar sepse njerzit nuk vdisnin me neper luftra.
I terbuar shkon ne Korint dhe rrezon deren e pallatit te Sizifit.
Ku me shpate i keput zinxhiret Thanatosit.
Thanatos i liruar e dinte kush ishte detyra e tij e pare ......te merte jeten e Sizifit. Atij qe e burgosi vdekjen.....
Sizifi i thote gruas qe po vdiqa para kohe mos me be asnje ceremoni varrimi .....
Dhe i dorezuar shkon dhe takon Thanatosin i cili ja merr jeten....
I ndodhur ne varken e Karontit - KA RRON TI.....dhe duke pare ne lumin e vdekjes shpirtrat e dhjetra te vdekurve qe ishin ne listen e Thanatosit....i afrohet fronit ku ulej ADES - A VDES!
Dhe zemerthyer i thote Adit e di qe kam gabuar Zoti im ...por kam gabuar pa dashje ... sepse ta dija qe do te fyeja ty me veprimet e mia ....nuk do i kisha bere kurre ato.
Dhe i kerkoj Adit qe ta linte te kthehej vetem per nje dite ne jete qe te hakmerrej kunder gruas qe e hodhi si qen ....dhe te bente nje ceremoni te denje per vete Mbretin e Nentokes.
Adi pranoj dhe i tha te jap leje vetem per nje dite dhe sa te bjere nata do te kthehesh serisht ne sundimin tim. Sizifi i jep fjalen Adit.
Dhe i lumtur takohet me gruan dhe ikin nga Korinti ku ai e kalon jeten i fshehur deri sa ne pleqeri takon serisht Thanatosin dhe kesaj here dinakria e tij nuk e shpetoj dot dhe ju dorezua Vdekjes.
Ku e priste nje denim i tmerrshem i perjetshem i dhene nga Hyji i mbreterise se vdekjes vete Adi. Dhe ky denim ishte te ngjiste cdo dite te perjetsise nje gur der ne majen e nje mali, dhe kur ai ti afrohej majes se malit te behej disa here me i rende seç ishte dhe te kthehej serisht aty ku u nis ....dhe ky denim ne perjetsi!!!
 
TANTALI NJE NGA BIJTE ME TE URRYER TE ZEUSIT!
Ne mitologji Tantali ishte djali i Zeusit qe e kishte bere me nimfen Pluto.
Ai ishte mbreti i Frigjise dhe duke qene qe ishte djali i Zeus ai kishte privilegjin qe te ulej ne tavoline me 12 Hyjnite e Olimpit ne malin Olimp. Duke qene qe ishte i preferuar i Zeusit atij ju falen disa vepra te renda qe ai i bente kur ishte mbret. Madje ai arriti edhe te vidhte nga tavolina e Hyjnive elizirin e perjetsise Ambrozian pija qe ishte vetem per Zotat e Olimpit.
Nje dite Tantali i thote Zeusit.....
"Baba dua tju ftoj ne pallatin tim per nje banket qe dhe ju qe jeni Hyjni do mahniteni".....
Zeusi pranon ftesen e djalit te tij, po ashtu kete ftese e pranojne dhe 2 Hyjni te tjere.....
Njeri ishte Hermes dhe tjetra ishte Dhemetra....
Te nesermen ne pallatin mbreteror te Frigjise po beheshin pregatitjet e fundit para se te fillonte banketi madheshtor qe do behej ne nder te 3 Hyjnive te Olimpit.
Tantali i thote djalit te tij Pelopit shko vishu me rrobat me te mira se do takosh gjyshin tend Atin e Olimpit te madhin Zeus.....
Pasi iken Pelopi ai therret kuzhinierin e tij ku e keshillon qe sot do gatuaje ushqimin me te mire qe ai kishte gatuar ne jeten e vet ........
Pasi degjoj Tantalin kuzhinieri ne fund te bisedes me te ngriu dhe ndihej tmerrsisht i shqetsuar......
Nderkohe ja dhe banketi u hap te gjithe kishin zene vend dhe filluan dollite ne nder te njerit dhe te tjetrit.....
Pasi kaluan disa momente ai ben shenje qe te vinte gjella qe do ju servirej Hyjnive......
Zeus i thote Tantalit "kur do ma prezantosh nipin tim te dashur qe te vi dhe ai te ulet me ne ketu"?
Tantali ja kthen "ai eshte duke ardhur Ati im".
Erdhi dhe momenti qe mezi prisnin te gjithe servirja e ushqimit special te Tantalit.....
Dhe me te vertete ushqimi kishte nje arome fantastike dhe te gjithe mezi po prisnin te shijonin kete ushqim te mrekullueshem.
E para e pjaten e provoj Dhemetra e cila e provoj e para dhe mishin dhe dukej e ngazellyer nga ky ushqim.
I dyti e provoj Hermes me dy luge gjelle....
Te gjithe po prisnin Zeusin se si do e gjykonte kete ushqim.
Pasi e provon gjellen imazhi i tij ndryshon ne nje ngerdheshje te tmerrshme drejt Tantalit .....Hermes dhe Dhemetra hutohen....
Dhe degjohet ulerima e kobshme e Zeus ....."I marre kjo gjelle eshte bere me mish njeriu".....
Fytyrat e Hyjnive u nxine .....
dhe ne kete moment...gardianet e Olimpit e mberthejne Tantalin dhe çojne ne Tartar.....ku presin Zeusin qe te japi denimin per kete fyerje qe ju beri Zotave te Olimpit......
Zeus Hermes dhe Athina duke perdorur fuqite e tyre magjike ata arrijne ta rikthejne ne jete Pelopin djalin e Tantalit i cili u sakrifikua nga babai ne nder te Hyjnive.
Pelopi u kthye ne jete por i mungonte nje pjese e trupit ....pjesa e supit qe ishte pjesa qe hengri Dhemetra ne banket...
Zeus i kerkon ndihme Efestit dhe ky i vendos nje sup metalik dhe shume praktik qe nuk e pengonte aspak te riun Pelop, te cilin Zeus e bekoj dhe e vendosi mbret te gjithe Frigjise dhe me vone gjithe kjo mbreteri u njoh ne histori si Mbreteria e Peloponezit.
Nderkohe Zeus shkon ne Tartar dhe e vendos Tantalin brenda nje hapsire te ngushte qe ai mund te rrinte vetem ne kembe e mbushur me uje deri ne gryke. Dhe mbi te la disa fruta te cilat do largoheshin nga duart e Tantalit kur ai ti zgjaste kur te ishte i uritur, si dhe uji qe e mbulonte do terhiqej kur ai te ishte i etur.
Ky ishte denimi tmerrshem qe Zeus i dha nje prej bijve te tij te preferuar pas sakrilegjit me te madh qe ekziston....ate te sakrifices njerzore!!!

@Lauri the floor is yours!
 
Redaktimi i fundit:
SIZIFI NJERIU QE MASHTROJ VDEKJEN DHE VETE HYJIN E SAJ!!!
Te gjithe kane degjuar per historine e Sizifit qe u denua ne perjetsi per te ngritur nje gure der ne maje te malit.... dhe guri zbriste prape poshte....
Ai i perkiste gjakut te PROMETEUT - PREMTIM THE qe i mori zjarrin Zeusit per njerezimin. Qe zjarri i mitit simbolizonte DIEN! Dhe pagoj nje çmim te larte per futje hundesh ne vendin e gabuar nga Zeus!
Ne qyetetin e Korintit jetonte pra Sizifi.
Ai ishte ndoshta njeriu me inteligjent i kohes se tij, dhe ndoshta dhe me dinaku. Dhe ashtu si paraardhesi i tij vendosi te perzihej me ne punet e Hyjnive. U be deshmitar i rrembimit te bukuroshes Egine nga Zeus qe dukej si Shqiponje kete here. Dhe kuptoj qe nga kjo ndodhi te mund te perfitonte. Dhe pse ishte mbreti i nje metropoli ky qytet kishte mungesa ne ujin e pishem.
Vajza qe Zeus rrembeu, pra Egina ishte vajza e Asopit nje Hyjnie e lumenjeve. Te cilit i thote pasi e sheh te pervuajtur pas humbjes te se bijes, se e dinte ku ishte vajza e tij. Por ky informacion kishte nje çmim....Qe ne kembim te kesaj ti ndertosh nje burim uji qe te furnizosh mbreterine time. Azopi e pranoj oferten e Sizifit dhe krijoj nje burim uji mineral te paster. Dhe siç premtoj Sizifi i tha Azopit çfare dinte dhe ai u nis ne kerkim te se bijes. Kur Zeus e mori vesh u terbua dhe urdheroj THANATOS (THA NAT OSHT) apo si quhej ndryshe dhe (Vdekja) ta gjente dhe ti hiqte jeten. Dhe ai u habit shume kur pa Thanatosin ne pallatin e tij dhe truri i tij po krijonte nje mendim dinak per tu perballur me Vdekjen.
- Dhe i thote ....Pra mesa duket me erdhi çasti ....edhe pse nuk e prisja qe te vdes kaq i ri.....por mbi te gjitha jam i habitur me shkelqimin tend Thanatos.....dhe ne fakt je shume i bukur nga shume perendi qe kam pare ne jeten time.....te pakte jane ata qe duken madheshtore dhe elegant....
Por para se te largohesh dua te provosh disa ornamente qe do te te bejne te dukesh dhe me madheshtor, dhe se mua nuk me duhen dhe aq shume...
Dhe Thanatosi i ndier i mallengjyer nga keto komplimenta vendosi ti provonte ornamentet e Sizifit.
Qe ne te vertete ishin nje qafore dhe nje pale pranga me zinxhire prej argjendi dhe ai beri ate qe askush se kishte bere para tij....ai arriti te mashtronte Vdekjen!
Dhe Karonti - KA RRON TI varketari i lumit AKERONT - A KE RRON TI...nuk kishte me pasagjer per te çuar ne mbreterine e ADES - A VDES!
Sepse ne ate kohe nuk vdiste me njeri. Dhe Ares Hyji i luftes ishte terbuar sepse njerzit nuk vdisnin me neper luftra.
I terbuar shkon ne Korint dhe rrezon deren e pallatit te Sizifit.
Ku me shpate i keput zinxhiret Thanatosit.
Thanatos i liruar e dinte kush ishte detyra e tij e pare ......te merte jeten e Sizifit. Atij qe e burgosi vdekjen.....
Sizifi i thote gruas qe po vdiqa para kohe mos me be asnje ceremoni varrimi .....
Dhe i dorezuar shkon dhe takon Thanatosin i cili ja merr jeten....
I ndodhur ne varken e Karontit - KA RRON TI.....dhe duke pare ne lumin e vdekjes shpirtrat e dhjetra te vdekurve qe ishin ne listen e Thanatosit....i afrohet fronit ku ulej ADES - A VDES!
Dhe zemerthyer i thote Adit e di qe kam gabuar Zoti im ...por kam gabuar pa dashje ... sepse ta dija qe do te fyeja ty me veprimet e mia ....nuk do i kisha bere kurre ato.
Dhe i kerkoj Adit qe ta linte te kthehej vetem per nje dite ne jete qe te hakmerrej kunder gruas qe e hodhi si qen ....dhe te bente nje ceremoni te denje per vete Mbretin e Nentokes.
Adi pranoj dhe i tha te jap leje vetem per nje dite dhe sa te bjere nata do te kthehesh serisht ne sundimin tim. Sizifi i jep fjalen Adit.
Dhe i lumtur takohet me gruan dhe ikin nga Korinti ku ai e kalon jeten i fshehur deri sa ne pleqeri takon serisht Thanatosin dhe kesaj here dinakria e tij nuk e shpetoj dot dhe ju dorezua Vdekjes.
Ku e priste nje denim i tmerrshem i perjetshem i dhene nga Hyji i mbreterise se vdekjes vete Adi. Dhe ky denim ishte te ngjiste cdo dite te perjetsise nje gur der ne majen e nje mali, dhe kur ai ti afrohej majes se malit te behej disa here me i rende seç ishte dhe te kthehej serisht aty ku u nis ....dhe ky denim ne perjetsi!!!
Sa njerez ka goditur ky mit, 😅😅 akoma jan dilemat se ku duhet kapur pikepamja e mitit.
 
Asklepi Hyji i mjeksise dhe i sherimit!

Nje histori intriguese e mitologjise PELLASGE qe bota i mesoj gabimisht sikur jane "greke"(Ne ditet ne vijim do bej disa interpretime te emrave te perendive te Olimpit ku do kuptohen qartesisht qe keto emra kane lidhje vetem me gjuhen Shqipe).
Hyji i Diellit Apolloni - kuptimi
H'(AP YLLIN) e drites pra diellin.. (detajet ditet ne vijim)....
bie ne dashuri me nje vajze tokesore qe e sheh prane tempullit te tij. Vajza quhej Koronida!
Ai ndihej i lumtur, por vajza nuk kishte aq shume afeksion per te, por ajo kishte afeksion per dike tjeter nje te vdekshem te zakonshem qe kishte lidhje me te. Por nuk kalon shume kohe dhe kjo vajze e tradheton. Por kete tradheti e sheh nje zog i bardhe qe niset fluturim drejt Olimpit per ti treguar Apollos ate qe kishte pare....
Pasi e degjoj Hyji i diellit konsumohet nga inati dhe viktima e pare e ketij inati te madh bie vete zogu i bardhe qe kthehet ne i zi, nga fjalet e Hyjit qe ishin: Ti zog i bardhe qe solle kete zymti ne shpirtin ti u befsh i zi si erresira dhe pasardhesit e tu qofshin mesazheret e kobit zi.
Dhe te gjithe pasardhesit e zogut u njohen me emrin "korbat e zinj".....
I terbuar dhe zemerthyer ai e godet pa meshire me harkun e tij me shigjete Koroniden dhe e vret.
Kur po pregatitej qe ta digjte, zbulon qe ajo kishte ngelur shtatzene me Hyjin dhe arrin ta shpetoje femijen para se te digjej trupi i gruas. Ky femije ishte Asklepi qe u njoh si Hyji i Sherimit. Sepse ai kujdesej per te gjithe njerzit qe vuanin duke i sheruar permes trajtimeve me barera e bime mjeksore. Gjithe kete njohuri ai e mori kur ishte i ri. Apollo e çoj tek centauri (Gjysem kale, gjysem njeri) Kiron qe ishte sheruesi me i madh i historise njerzimit deri ne ate kohe - qe interpretohet KI RRON - KY RRON pra JETON ose SHERON.
Pasi mesoj te gjitha teknikat e sherimit ai filloj te ndihmonte njerzimin duke e shpetuar ate nga vuajtjet e semundjeve te shumta qe e kishin mbuluar ate.
Gjate kohes qe Asklepi ishte ne Toke filloj te reduktohej numri i te vdekurve, madje dhe filloj qe vete njerzit nuk vdisnin me pasi ai me kurat e tij mposhte dhe vdekjen. Madje ai arriti deri aty sa te kthente njerzit nga vdekja!
Kjo e shqetesoj Ades - A DES - A VDES Hyji i botes se nendheshme i cili u ankua tek Zeus duke i thene qe vella qekur Asklepi po ndihmon njerzimin ne Hade - HA DHE nuk po vijne me shpirtra.
Zeus inatoset me Asklepin dhe e godet me rrufene e vet duke e vrare.
Apollo i terbuar me Zeusin ne shenje hakmarrje i vret te preferuarit e Zeusit, Ciklopet - SY KA LYP pasi ata ishin qe krijonin e farketonin rrufete e Zeusit. Zeus e largon Apollon nga Olimpi per nje kohe te gjate, ku larg Olimpit ai u prit nga mbreti Adment si i ftuari i tij.
Pas vdekjes se Asklepit ne nder te tij mbreti Adment ndertoj nje statuje te Hyjit te mjeksise ku e urdheroj ta gdhendin me nje shkop te rrethuar nga dy gjarprinj qe ky u be simboli i perjetshem i botes se mjeksise ne te gjithe historine e njerezimit!!!

248645378_119026980552708_6761270517123027.jpg
 
Top