• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

mirela

DODONA hajmali
Degjova lajmet pak me pare dhe nuk me habiti fare fakti qe shiten b... lire politikanet tane ,
Kuptova qe s'do vete sivjet fare te votoj se si te votoj une si te mos voatoj une Berisha, vjen perseri ne pushtet
Kuptova qe shiten ujra e shiten varre shqipatresh si vare ushtaresh greke vetem e vetem per te hyre Shqiperia ne Nato
S'kuptova ca na duhet ne ne Nato , po nejse
Kuptova qe e shiten Bollanon se s'ka c'u duhet nje qen shqiptar qe leh greqisht , se Zot na ruaj kane menduar greket meson ndonje gjuhe tjeter ky qeni dhe leh kunder grekeve me mire t'ua hedhim shqipatreve ta hane Dhe keshtu bene e lane ne balte "mikun" e tyre
Kuptova qe Greqise mike as ja ndien fare per emigrantet tane dhe shkollat shqipe per femijet e emigranteve ne greqi
Kuptova dhe qe s'paska fare Cameri ,biles ajo nuk ka ekzistuar kurre si territor , as si emer s'ka ekzistuar kurre , po ajo qe nuk kuptova une ishte se cfare do te thote minoritet etnik!!!!???????
Pasi ai Karamanlisi kur foli para baballareve tane te kombit ne parlamet tha: Investoni me teper per minoritetin etnik ne Shqiperi, se ai eshte ura e komunikimit midis dy vendeve
Meqe jam ca si e lodhur keto dite e sme kujtohet asgje nga shkolla ose mbase nuk do kem qene ate dite ne klase kur eshte shpjeguar ceshtja e minoritetit ne ore te historise ,
A ka ndonje nga ju te me tregoje c'do te thote MINORITET ETNIK ..?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Minoritet etnik ???

Vjen armiku ne zemer te Shqiperise, tregon dhe dhembet dhe dinakerine dhe iken me duartrokitje.

Po Arvanitasit cfare jane, camet c'jane ? Cfare ka bere K***manlisi per ta, mqs jane ura lidhese mes dy shteteve ?

Po emigrantet si i kane trajtuar ?

Pati njeri goje t'ia thote...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

A ka ndonje nga ju te me tregoje c'do te thote MINORITET ETNIK ..?
Keso prodhimesh prototipe -falco na ndodhin vetem ne shqipeve. Ne Kosove keso prototipe kemi me shumice. Lum ju qe keni vetem prototipin greke. Lum ne qe kemi me shume se ju. Ne kemi ca prototipe: serbe, turk, rom, boshnjak, ashkali, egjiptian, goran, madje ka filluar te prodhohet edhe prototipi malazezias :lol::lol::lol:
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Ke te drejte kitarra kur thua lum neve qe kemi vetem greket , po en kemi dhe bullgaret ( shulet e korces) kemi cobenet e arumuneve
kemi plot nga keta e skemi asnje shiptar
Harrojne keta "minoritar etnik" se ne kohen qe erdhen keta nuk erdhen si konter dhe pashallare po erdhen si cobener ruanin bagetite e gjyshit tim , se ai s'dinte ti ruante pasi do studionte ne Zosimea
Tashme u rrotullua bota , u ulen malet e po ngrihen halet..
 
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Keso prodhimesh prototipe -falco na ndodhin vetem ne shqipeve. Ne Kosove keso prototipe kemi me shumice. Lum ju qe keni vetem prototipin greke. Lum ne qe kemi me shume se ju. Ne kemi ca prototipe: serbe, turk, rom, boshnjak, ashkali, egjiptian, goran, madje ka filluar te prodhohet edhe prototipi malazezias :lol::lol::lol:

mos e harro edhe ato Kinez :p hahha
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

nese Bashkohemi Kosove-Shqiperi-me aleate Turqine do te ulim ndikimi grek ne shqiperi,

Shqiperia dhe Turqia duhet te krijojne sa me shume ura lidhese per te shkaterruar elementin grek,

sa me shume manovra ushtarake Turqi-Shqiperi per ti treguar forcen grekut dhe ti behet presion per propoganden-shpifje anti shqiptaro turke.

vetem me miqt aleate turq do ti thyejme hunden armikut.
 

Зngjεll

___________
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Ke te drejte kitarra kur thua lum neve qe kemi vetem greket , po en kemi dhe bullgaret ( shulet e korces) kemi cobenet e arumuneve
kemi plot nga keta e skemi asnje shiptar
Harrojne keta "minoritar etnik" se ne kohen qe erdhen keta nuk erdhen si konter dhe pashallare po erdhen si cobener ruanin bagetite e gjyshit tim , se ai s'dinte ti ruante pasi do studionte ne Zosimea
Tashme u rrotullua bota , u ulen malet e po ngrihen halet..
Injoranca qe duket ne mendjen tuaj nuk do fjale te shprehet sepse e tregojne vete fjalet e tua . Ske turp ske qe flet ne kete gjuhe dhe ne kete menyre injorante femer na dole vetem ti qe je shqipetare puro ketu dhe te gjithe te tjeret na dolen shqiptar te ardhur pika qe nuk te bie per mendjen qe ke. Ate gjyshin ten ai stergjyshi im e kishte hamall keshtu qe fol si duhet heren tjeter dhe me me respekt per shqiptaret

Ps: mos te ma fshije njeri postimet ose ti fshije dhe keto qe ofendojne ose ndryshe une do vazhdoj perseri ketu .
Ju pershendes
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Зngjεll;155499 said:
Injoranca qe duket ne mendjen tuaj nuk do fjale te shprehet sepse e tregojne vete fjalet e tua . Ske turp ske qe flet ne kete gjuhe dhe ne kete menyre injorante femer na dole vetem ti qe je shqipetare puro ketu dhe te gjithe te tjeret na dolen shqiptar te ardhur pika qe nuk te bie per mendjen qe ke. Ate gjyshin ten ai stergjyshi im e kishte hamall keshtu qe fol si duhet heren tjeter dhe me me respekt per shqiptaret

Ps: mos te ma fshije njeri postimet ose ti fshije dhe keto qe ofendojne ose ndryshe une do vazhdoj perseri ketu .
Ju pershendes
Faleminderit qe me quan injorante se po te kisha me teper dije s'do te te kisha lene ty dhe ata qe kam theksuar me lart te drejtonit kete vend
i pe lajmet dje ti e perparuara
Dhe une me kete mendim jam mos ja fshini kete postim se me duket shume intersant
 

Зngjεll

___________
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Nuk merrem me lajme une e dashur, me genjeshtra dhe me njerez si puna jote qe i bejne shqipetaret jo shqipetar . Ah mesa duket aty qenka problemi sepse keto minoritete te paskan zene vendin ty ne qeveri apo gjyshit tend !!!!! Ua sa keq me vjen per ty po ec moj se do e gjejne nje vend per ty mqs je kaq shume xheloze . Po te kete Shqiperia ne krye ndonje si puna jote 5 veta ngelen apo nuk ngelen ne Shqiperi sepse ti te gjithe do i ndjekesh: camet, çobanet,bullgaret etj etj dhe do kishe ngelur ti me familjen tende .
Jam gjysem çobane nga myzeqeja dhe gjysem apollonase nga apollonia e dashur atehere sipas teje cfare i bie te jem ? Jo shqiptare ? Sa me pelqenjne mendjet si puna jote mua, jane shume interesante
Une jam shqiptare dhe do vdes shqiptare dhe nuk do lejoj asnje te thoje qe cobanet nuk jane shqiptar sepse kane me shume se 2000 a 3000 vjet( le qe shume fakte ekzistojne se jane ilire, po mos ti futemi ketyre debateve te kota dhe sidomos me ty) qe jetojne bashke ne nje mardhenie shume te mire . Po sa jane çobenet nacionalist nuk jane vete ata , qe e quajne veten shqipetar me siguri 100% (qe nuk ekzistojne me shume tani se jane te gjithe te shartuar) kete gje ta dish ti mire e te gjithe si puna jote .
Historine e Shqiperise akoma se kemi njohur jo por nje dite do e njohim sepse ajo Biblioteka e Vatikanit ka shume gjera interesante per historine e ne shqiptareve, nejse .
Ato ironite e tua , jo me mua ok, se nuk te shkojne, gjej ndonje vogelushe ti perdoresh po pati mudnesi .
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Зngjεll;155578 said:
Nuk merrem me lajme une e dashur, me genjeshtra dhe me njerez si puna jote qe i bejne shqipetaret jo shqipetar . Ah mesa duket aty qenka problemi sepse keto minoritete te paskan zene vendin ty ne qeveri apo gjyshit tend !!!!! Ua sa keq me vjen per ty po ec moj se do e gjejne nje vend per ty mqs je kaq shume xheloze . Po te kete Shqiperia ne krye ndonje si puna jote 5 veta ngelen apo nuk ngelen ne Shqiperi sepse ti te gjithe do i ndjekesh: camet, çobanet,bullgaret etj etj dhe do kishe ngelur ti me familjen tende .
Jam gjysem çobane nga myzeqeja dhe gjysem apollonase nga apollonia e dashur atehere sipas teje cfare i bie te jem ? Jo shqiptare ? Sa me pelqenjne mendjet si puna jote mua, jane shume interesante
Une jam shqiptare dhe do vdes shqiptare dhe nuk do lejoj asnje te thoje qe cobanet nuk jane shqiptar sepse kane me shume se 2000 a 3000 vjet( le qe shume fakte ekzistojne se jane ilire, po mos ti futemi ketyre debateve te kota dhe sidomos me ty) qe jetojne bashke ne nje mardhenie shume te mire . Po sa jane çobenet nacionalist nuk jane vete ata , qe e quajne veten shqipetar me siguri 100% (qe nuk ekzistojne me shume tani se jane te gjithe te shartuar) kete gje ta dish ti mire e te gjithe si puna jote .
Historine e Shqiperise akoma se kemi njohur jo por nje dite do e njohim sepse ajo Biblioteka e Vatikanit ka shume gjera interesante per historine e ne shqiptareve, nejse .
Ato ironite e tua , jo me mua ok, se nuk te shkojne, gjej ndonje vogelushe ti perdoresh po pati mudnesi .

aaaaaaaaaa me qenke fyer zotria jote
po cka ketu per tu fyer
une s'te fyeva dhe s'te shava as cobanet as "minoritaret etnike" nuk i shava Nese ju fyeheni se jeni Coban kjo eshte pune per ju Une se kam ate qellim
PO nje gje e di shume mire qe shqiperia eshte nje vend qe emrin ka shqiperi po brenda saj s'ka shqiptare OK
Se po te ishte ndryshe nuk kishte karamnlis te merrte Qeparoin ne 2009


Une nuk jam xheloze , pasi qe te gjesh nej vend ne shqiperi duhet ose te jesh me gjak andej nga "minoriteti etnik" ose te jesh spiun i tyre ne 7 breza Une se kam as njeren as tjeteren

Dhe nese s'te interesojne lajmet mire e ben se s'te dhemb
Mua me interson se me dhemb
Ok deri ketu
Tanime a ka mundesi te bisedosh pa fyer kend
T'faleminderit
 

Зngjεll

___________
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Une bisedoj shume mire pa fuer nese bisedojne pa fyer dhe per ket i kam dhene provat ne kete forum : respekti krijohet me respekt e dashur .
Po mire ti paske nenvizuar vetem ate anen e çobanes mesa shoh por ate anen tjeter jo keshtu qe nese mendon te tallesh me nje çoban/e ashtu si e bere ne postimin tend te pare , mundohu mos ta besh me sepse si e the vete ti ne Shqiperi i ka ngelur vetem emri sepse nuk ka me shqiptar jane te gjithe te shartuar dhe nese do te njohesh akoma prejardhjen time çobane po te them dicka me shume: ster ster ster gjyshrat e mia kane luftuar per kete Shqiperi qe ti dhe une sot jemi te lire por jo akoma te lumtur per fat te keq:( dhe ai gjyshi im vdiq per Atdhe ne kohen e fashisteve dhe kush ia diti ? Enveri qelbesiri? Sala gomari? Apo Nano greku ? Apo ti ? Asnje nuk ua ka ditur gjakun e gjysherve dhe stergjysherve tane qe rane per kete Komb asnje.
Tani sa per ate qe do i japin Greqise ajo dihej qe kur u mor vesh se do vinte kryeministri grek dhe per dicka dihej qe do vinte, atehere lind pyetja nese do i japin ate qe thua ti, Qeparoin, atehere lind pyetja :Nuk mendoni se Shqiperia po jepet pak nga pak e copa-copa cdo vit e me shume ? Nuk mendoni se do perfundojme nje dite si ata qe ju i shani neper internet vllehet dhe do behemi si cifutet per te kerkuar nje cope toke ?
A nuk ka ardhur koha ti leme menjane keto perçarje minoritetesh dhe te shohim me thelle per fatin e Shqiperise ? A nuk ka ardhur koha te ndryshohet ajo qeveri nga rrezet sepse i ka akoma rreze komuniste dhe te perpiqen per te kthyer te gjithe kokat shqiptare dhe shqiptaret qe jane shperndare anembane botes ?
EH moj Mirela sa pyetje kane keto ceshtje dhe ajo vizita e grekut !!!!
perse duhet te me interesojne ato lajme ku vetem sheh maskarenj qe njehere japin Liqenasin maqedonasve dhe tani Qeparoin? pse ti shikoj qe te me dhembi shpirti akoma me shume sesi po e shesin Shqiperine tone ?
me fjale ne bejme shume per te bere por puna eshte qe duhet te fillojme nga veprat dhe sa me shpejt aq me mire sepse po e merr lumi Shqiperine dhe ne bashke me te .

Nuk e di ku e kishe qellimin e kesaj teme me sakte dhe do desha ta zbardhje kete vegim te timin . Ndoshta e ke tek minoriteti grek ne jug????? apo ne pergjithesi?????
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Зngjεll;155590 said:
Une bisedoj shume mire pa fuer nese bisedojne pa fyer dhe per ket i kam dhene provat ne kete forum : respekti krijohet me respekt e dashur .
Po mire ti paske nenvizuar vetem ate anen e çobanes mesa shoh por ate anen tjeter jo keshtu qe nese mendon te tallesh me nje çoban/e ashtu si e bere ne postimin tend te pare , mundohu mos ta besh me sepse si e the vete ti ne Shqiperi i ka ngelur vetem emri sepse nuk ka me shqiptar jane te gjithe te shartuar dhe nese do te njohesh akoma prejardhjen time çobane po te them dicka me shume: ster ster ster gjyshrat e mia kane luftuar per kete Shqiperi qe ti dhe une sot jemi te lire por jo akoma te lumtur per fat te keq:( dhe ai gjyshi im vdiq per Atdhe ne kohen e fashisteve dhe kush ia diti ? Enveri qelbesiri? Sala gomari? Apo Nano greku ? Apo ti ? Asnje nuk ua ka ditur gjakun e gjysherve dhe stergjysherve tane qe rane per kete Komb asnje.
Tani sa per ate qe do i japin Greqise ajo dihej qe kur u mor vesh se do vinte kryeministri grek dhe per dicka dihej qe do vinte, atehere lind pyetja nese do i japin ate qe thua ti, Qeparoin, atehere lind pyetja :Nuk mendoni se Shqiperia po jepet pak nga pak e copa-copa cdo vit e me shume ? Nuk mendoni se do perfundojme nje dite si ata qe ju i shani neper internet vllehet dhe do behemi si cifutet per te kerkuar nje cope toke ?
A nuk ka ardhur koha ti leme menjane keto perçarje minoritetesh dhe te shohim me thelle per fatin e Shqiperise ? A nuk ka ardhur koha te ndryshohet ajo qeveri nga rrezet sepse i ka akoma rreze komuniste dhe te perpiqen per te kthyer te gjithe kokat shqiptare dhe shqiptaret qe jane shperndare anembane botes ?
EH moj Mirela sa pyetje kane keto ceshtje dhe ajo vizita e grekut !!!!
perse duhet te me interesojne ato lajme ku vetem sheh maskarenj qe njehere japin Liqenasin maqedonasve dhe tani Qeparoin? pse ti shikoj qe te me dhembi shpirti akoma me shume sesi po e shesin Shqiperine tone ?
me fjale ne bejme shume per te bere por puna eshte qe duhet te fillojme nga veprat dhe sa me shpejt aq me mire sepse po e merr lumi Shqiperine dhe ne bashke me te .

Nuk e di ku e kishe qellimin e kesaj teme me sakte dhe do desha ta zbardhje kete vegim te timin . Ndoshta e ke tek minoriteti grek ne jug????? apo ne pergjithesi?????

TE te ul dhe pak nga ku ke hipur une ty ..?
Une kete tem e kam hapur per minorittein grek Sepse ai karamanlisi kur foli ne parlament e quajti minoritet etnik
Sa per cobanet , se kam zene afre ne goje si minoritet po nisur nga Kitarra shtova ca minoritete te tilla
E jo se je ti coban ketu , po kur e shkruajta kete minoritte u mendova se ata kane dhene me shume se kushdo per kete vend
E tjetrin inat kije , thote nje fjale shqiptare , hakun jepja
PO meqe mu desh te rreshtoja minoritetet u rreshtua dhe yti
Ti mos u fyej per kete sepse ne ate fillim teme se kisha fare fare fare me ju
OK
 

Зngjεll

___________
Titulli: Minoritet etnik , ne Shqiperi !!!!?????

Ulur jam se u plaka une .
Nejse ti kthehemi temes:
Cfare duhet te thuash me teper kur eshte vete qeveria qe i pranon armiqte me te medhenj te Shqiperise?
Minoritek: quhet nje popullsi qe jeton prej shume shekujsh ne trojet e veta brenda nje komuniteti tjeter te madh etnik te ndryshem prej saj.
*********************************
Po sjell nje artikull te 2006 e cila bashkohet pak me kete temen tende:

SHBA: Greqi, kujdes personave me etni shqiptare
Në raport përmendet termi “grupe të minoritetit etnik” dhe jo emigrantë

Për herë të parë në një raport zyrtar amerikan përdoret termi minoritet shqiptar në Greqi duke tronditur papritmas politikën e jashtme të fqinjit tonë jugor. Ambasadori i SHBA-së pranë OSBE-së, Cliford Bond, gjatë një takimi vjetor të organizatës në Varshavë, i ka bërë thirrje Greqisë që të bëjë kujdes në trajtimin e personave me etni shqiptare. “Trajtimi i personave që u përkasin grupeve minoritare etnike shqiptare, maqedone dhe turke në Greqi mbetet një problem konstant”, - thuhet në raportin e përgatitur nga përfaqësuesi amerikan. Në raport përmendet në mënyrë eksplicite termi “grupe të minoritetit etnik” dhe nuk përmenden emigrantët. Ambasadori Bond ka sqaruar se, për të arritur në këtë konkluzion, komisioneri i lartë i SHBA-së ka bërë një shqyrtim të qartë të çështjeve të minoritetit në Evropën Juglindore, si probleme që kanë të bëjnë me arsimimin, politikat multietnike dhe integrimin përkundrejt veçimit të personave që u përkasin minoriteteve.

Reagimi
Ndërkohë, reagimi i parë ndaj raportit të zyrtarit amerikan ka ardhur nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Greke, Jorgos Kumucakos. Ai ka deklaruar se në Greqi nuk ka asnjë minoritet, përveç atij mysliman që jeton në zonën e Trakës, pranë kufirit greko-turk. Ai shprehet se zhurma që u krijua, i dedikohet përkthimit të dobët që i është bërë materialit. Kumucakos thotë jashtë kamerave se në Greqi jetojnë rreth 1 milion emigrantë, shumica e tyre shqiptarë, por kurrsesi ky komunitet nuk mund të quhet minoritet. “Emigrantët shqiptarë dhe minoritarët grekë në Shqipëri janë një ndër urat lidhëse ndërmjet vendeve tona, marrëdhëniet e të cilave konsiderohen të përkryera”, - ka përfunduar zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Greke. Në realitet, termi “minoritet shqiptar në Greqi”, është përmendur edhe herë të tjera, por jo zyrtarisht prej ambasadorëve apo këshilltarëve amerikanë në OSBE. Ende nuk bëhet e qartë se kujt i referohet në raport zyrtari amerikan për faktin se në Greqi, krahas emigrantëve shqiptarë të pas vitit 1990, ka edhe arvanitas, pa harruar këtu edhe çamët e dëbuar nga Greqia, të cilët deri në vitin 1946 kishin statusin e minoritetit në këtë vend.
****************************

Si e shikon dhe ti dhe une dhe si e dine te gjithe greqia asnjehere si ka pranuar shqiptaret si minoritet .Tani na vine dhe na investojne per minoritetin e tyre ne Shqiperi ? Sa arrogante !!! Kemi nje qeveri koti si perfundim, nje qeveri qe nuk di cdo te thote fjala "nder" e "dinjitet"
 
Top