• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Arfenilla

Themelues i Forumit


Një ministër gjerman u vendos në qendër të vëmendjes publike, nëpërmjet një komenti kontradiktor në lidhje me skandalin e mishit të kalit. Ministri gjerman i Zhvillimit, Dirk Niebel, rekomandoi që ushqimet e tërhequra nga tregu t’i shpërndahen të varfërve. “Nuk mund thjesht të hedhim në plehra një ushqim gjithsesi të mirë”, deklaroi Niebel. Deklarata e ministrit të partisë së Merkel u kundërshtua ashpër nga opozita, por një prift tha nga ana e tij se një ide e tillë duhet të merret në konsideratë. Ndërkohë, skandali i përdorimit të mishit të kalit, në ushqime të reklamuara si mish viçi apo lope është zgjeruar edhe me një kompani italiane. Testet e ADN-së treguan shenja të prezencës së mishit të kalit në gjashtë tonë produkte dhe 2 400 pako lazanje bolonjeze të kompanisë italiane “Primia”, e ndodhur pranë Bolonjës. Autoritetet italiane kanë nisur hetim për prejardhjen e mishit dhe origjinën e këtij abuzimi. Më parë, një kompani rumune dhe franceze janë zbuluar se shpërndanin mishin e kalit në disa kompani të ndryshme ushqimore.k.s
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Mishi kalit mbahet si delikatesa ne disa vende te botes.
Nuk ben dem, nqs konsumohet.

Problemi eshte tek genjeshtra qe kane krijuar - ne etikete nuk shkruante asgje qe permbante dhe mish kali.- njeriu paguante per mish vici qe eshte me i shtrejnte, dhe hante mish kali.... (+ mungesa e informacionit te njerezeve ne lidhje me mishin e kalit)

Me duket ide e mire, te shperndahet ushqimi aq kohe sa nuk ka asnje rezik.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Mishi kalit mbahet si delikatesa ne disa vende te botes.
Nuk ben dem, nqs konsumohet.

Problemi eshte tek genjeshtra qe kane krijuar - ne etikete nuk shkruante asgje qe permbante dhe mish kali.- njeriu paguante per mish vici qe eshte me i shtrejnte, dhe hante mish kali.... (+ mungesa e informacionit te njerezeve ne lidhje me mishin e kalit)

Me duket ide e mire, te shperndahet ushqimi aq kohe sa nuk ka asnje rezik.Po pra, nuk di cfar ka ketu per tu friksuar ?nuk e di cfar dreqi eshte ka ndodhe sot keshtu ne ket bot te shpifur ... kohe me par mishi i derrit u ndalu!pastaj ndodhi me mishin e lopes se qmendur !!ishin edhe pulat, trangujt ,qumshit !nuk di tani cfar do dali e rrezikshme per te konsumu veq te ham bar(po jo bar tip droge)po bari se del ledinave.:D
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Atehere ne Itali mjer ato qe e blejn me 27-30€ kg e mishit kalit!
Hetojeni pak me thelle kete problem qe ka prekur Europen se aty esht xhiruar miliarda te miliardave te Eurove apo do destabilizoi bizneset tuaja? (ka ber mire qe esht prononcuar ministri i "Lokomotives" se Eurozones se te ju kan shum besim populli Europian dhe e gelltisin sapunin per djathe).
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Po pra, nuk di cfar ka ketu per tu friksuar ?nuk e di cfar dreqi eshte ka ndodhe sot keshtu ne ket bot te shpifur ... kohe me par mishi i derrit u ndalu!pastaj ndodhi me mishin e lopes se qmendur !!ishin edhe pulat, trangujt ,qumshit !nuk di tani cfar do dali e rrezikshme per te konsumu veq te ham bar(po jo bar tip droge)po bari se del ledinave.:D[/I]

Problemi qendron se nuk dihet nga e ka prejardhjen ai mish, nqs i eshte bere verifikimi nga veterineri- te shikohet qe kafsha eshte e shendetcme, dhe ska rezik te transmetoj asnje semundje tek njerzit qe e konsumojne mishin.

Pastaj, problemi tjeter eshte qe secili eshte zot i lekeve qe ka ne xhep. Nqs X do te blej me leket e tij - mish vici - e ne etikete shkruane mish vici- ate duhet te blej, jo mish zogu, jo mish pullumbi.
Pra ska cte kerkoj genjeshtra ne etikete, duhet te jete e qarte dhe e vertete. Perndryshe sdo kishim me sigurine e asaj qe konsumojme ( mire, jo se kemi 100% por te pakten shpresojme ta kemi).

Mendo, nje rast banal, nqs nje mysliman ha gabimisht mish derri, se ne etikete nuk shkruan. Ai njeri ska dashur ta haj, nqs do e lexonte ne etikete sdo e blente me. Keshtu edhe me njerzit qe skane deshire te hane mish kali, ose nje mish per te cilin sdine gje, nje mish qe as nuk del ne etikete.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Problemi qendron se nuk dihet nga e ka prejardhjen ai mish, nqs i eshte bere verifikimi nga veterineri- te shikohet qe kafsha eshte e shendetcme, dhe ska rezik te transmetoj asnje semundje tek njerzit qe e konsumojne mishin.

Pastaj, problemi tjeter eshte qe secili eshte zot i lekeve qe ka ne xhep. Nqs X do te blej me leket e tij - mish vici - e ne etikete shkruane mish vici- ate duhet te blej, jo mish zogu, jo mish pullumbi.
Pra ska cte kerkoj genjeshtra ne etikete, duhet te jete e qarte dhe e vertete. Perndryshe sdo kishim me sigurine e asaj qe konsumojme ( mire, jo se kemi 100% por te pakten shpresojme ta kemi).

Mendo, nje rast banal, nqs nje mysliman ha gabimisht mish derri, se ne etikete nuk shkruan. Ai njeri ska dashur ta haj, nqs do e lexonte ne etikete sdo e blente me. Keshtu edhe me njerzit qe skane deshire te hane mish kali, ose nje mish per te cilin sdine gje, nje mish qe as nuk del ne etikete.
se di sa eshte vertet,por sot ndegjova se mishi si mish nuk eshte i demshme,por nje bar se kunsumon kali qenka i rrezikshme per te konsumu mishin pastaj . ...kalit nuk i ban asnje dem, por mishi nuk ben te konsumohet!se di nese ka diq te vertet nga ky lajm?
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

se di sa eshte vertet,por sot ndegjova se mishi si mish nuk eshte i demshme,por nje bar se kunsumon kali qenka i rrezikshme per te konsumu mishin pastaj . ...kalit nuk i ban asnje dem, por mishi nuk ben te konsumohet!se di nese ka diq te vertet nga ky lajm?

Se di, skam lexuar gje per asnje bar.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

S'kam ngrene kurre. Nuk e di a do e provoje ndonjehere :D
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Asaj pune nqfse eshte i demshem apo jo per shendetin nuk i dihet. Mund te qelloj qe dikush te jete alergjik ndaj mishit te kalit per shembull dhe ai person e konsumon duke e ditur qe esht mish viçi dhe kshu mund te paraqes rrezik.
 
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Mishi kalit ka shum proteina, rekomandohet per njerzit qe bejne aktivitet fizik te rregullt.Ai qe ka mundesi mund ta perdori sa here te doje por mos harroni qe mishi kalit eshte pak i shtrenjt


bresaola_della_valtellina.jpg
PS: Ne supermarket kerkoni bresaola.eshte nje proshute kali,dhe rekomandohet per dhimbjen e kokes,etj
 
Redaktimi i fundit:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Me habitin keto shpekulime te cuditshme dita dites.

Mir se doli edhe mishi i kalit.
Nje dite shkruante ne gazete, se ne Suedi nje dite e plotë eshte shitur mishi i macës.

Fatmirësisht nuk e ha mishin, por nga kjo e kalit dhe maces, nuk mbetet tjeter veqse as ne mishtore te besoj më.

As nuk dua te blej kurrfare...
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Se kuptoj cjan kto shpifje , mishi kalit kushton me shum se i vicit dhe esht nje nga mishrat me te mir , sbesoj se e kan shit per tbo sugo per lasagnia ate mish jo .
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Ma kali ministri se kali po me duket qe merret me keso deklaratave te shpifura
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Ministri gjerman: Mishi i kalit për të varfërit

Me shume me acaron percaktimi " Te varferit " ne k'te rast .....
 
Private conversations
Help Users
    Top