• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Meshkujt apo femrat? Merr fund dilema, ja kush e kanë trurin më të zhvilluar

Hera

Βιβλίο φάγος
[h=1]Meshkujt apo femrat? Merr fund dilema, ja kush e kanë trurin më të zhvilluar[/h] 24 February 2019
0
Truri i femrave është dukshëm më aktiv në shumë regjione sesa truri i meshkujve të paktën kështu thonë hulumtimet.

Këto hulumtime ndoshta mund të ndihmojnë ta shpjegojnë faktin se përse shumë femra janë më të prira të vuajnë nga ankthi, depresioni, pagjumësia dhe çrregullimet e ushqimit.
Studimi është kryer nga shkencëtarët e klinikës ‘Amen’ në Kaliforni, ndërkaq ka krahasuar 46,000 skanime të trurit nga nëntë klinika dhe i ka analizuar dallimet mes trurit të mashkullit dhe të femrës.

Kështu, shkencëtarët zbuluan se femrat janë më të prira të diagnostikohen me sëmundjen e Alzheimerit, me depresion, çrregullime të ankthit, etj.

Por, meshkujt kanë shkallë më të lartë të ADHD-së dhe çrregullimeve tjera të ngjashme.

Përveç këtyre, studimi, i cili ishte publikuar edhe në revistën ‘Journal of Alzheimer’s Disease’, ka zbuluar se truri i femrave është dukshëm më aktiv në shumë zona sesa ai i meshkujve, e posaçërisht në korteksin parafrontal i cili përfshihet në përqendrim, kontroll impulsiv, etj.

Femrat gjithashtu kanë qarkullim më të madh të gjakut në korteksin parafrontal, gjë e cila mund ta shpjegojë faktin se përse femrat kanë tendenca të jenë më të forta në aspektet e mëshirës, intuitës, bashkëpunimit, etj.
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Ska shaka fjala femer
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
:)) femrat mund te kene kreativitetin e mendimeve te ndryshme me te larte se meshkujt.
Por meshkujt kane qartesine e mendimit,veprimit ,kjo i bene ata me potent,me te vendosur dhe me te pa lekundur ne hapat e tyre.
 

Passion

Banned
:)) femrat mund te kene kreativitetin e mendimeve te ndryshme me te larte se meshkujt.
Por meshkujt kane qartesine e mendimit,veprimit ,kjo i bene ata me potent,me te vendosur dhe me te pa lekundur ne hapat e tyre.
Po shyqyr mi shyqyr.

Dmth s'eshte zbulim si i prere me thike ;D
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Po shyqyr mi shyqyr.

Dmth s'eshte zbulim si i prere me thike ;D
Fatkeqsishte apo fatmiresisht per gjinine time,ose ndoshta ngaqe jam shume vajze babai,per mua mashkulli ngelet adhurimi i gjakftohtesise dhe zgjuarsise!! :))
E tashme qe jam dhe Nene e nje djali me pelqen ta shikoj edhe ate si kuroren e kesaj ideje. :))
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Femrat jane inteligjente...dhe shpesh jo ne menyren e duhur...sa per trurin e zhvilluar...me lejoni t'iu them se nese ka nje tru qe nuk ndalon kurr se menduari/vepruari eshte truri nje femre...punon me kohe te plote hahahaha pa nderprerje....
 
Top