• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

"Më mirë digjemi në ferr sesa të kthehemi”

Screenshot_4-25-905x395.jpg

Pse po ikin mesuesit nga Britania?
I vendosur lart në një kodër mbi qytetin historik zviceran St Gallen, në një territor privat prej 25 hektarësh, gjendet një prej shkollave më të shtrenjta me konvikt në Europë.

Fakti që viti akademik atje kushton deri në 100,000 paundë, e bën Institutin auf dem Rosenberg dy herë më te kushtueshëm se kolegji Eton dhe edukon pasardhësit e disa prej njerëzve më të pasur në botë.

Shumica e të cilëve, siç ka rezultuar, janë nën kujdesin e mësuesve të ardhur nga Mbretëria e Bashkuar. Mësuesit britanikë po largohen masivisht drejt Zvicrës, Kinës, Kanadasë, Dubait, Australisë, Tajlandës, Meksikës e deri edhe Nepalit. Ndërsa në klasat britanikë, mësuesit duhet të përballen me 30 nxënës apo më shumë, në Rosenberg, mesatarja e klasave është 8 nxënës.

Në Angli, drejtorët e shkollave i kërkojnë prindërve të dhurojnë letra higjenike e ngjitëse, thotë the Guardian; këtu as që vihen në diskutim pretendime të tilla, madje fëmijëve u ofrohen edhe arushë për t`ia bashkuar jastëkut.

Shpenzohet më pak kohë me menaxhimin e sjelljes, dhe i kushtohet më shumë vëmendje lëndës vetë. Mësuesit ndihen më të lirë dhe më krijues. “Në Angli duhet të raportosh gjithë kohën, për çdo gjë. Këtu të japin besimin se ti e di c`është më e mira për nxënësin”, thonë ata.

Dhe kjo nuk ndodh vetëm me të zhvendosurit në Zvicër. “Më mirë digjem në ferr sesa të kthehem në një shkollë në Angli”, tha një mësuese qe jeton në Holandë, ndërsa një tjetër që ka zgjedhur Tajlandën e largët, ishte e gatshme të shkonte në pjesën tjetër të botës, vetëm sepse mësimin në Angli e konsideronte tmerrësisht të lodhshëm!

o.j/dita
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
citim:duhet të përballen me 30 nxënës apo më shumë, në Rosenberg, mesatarja e klasave është 8 nxënës.
Kontrast i larte.
Eh si eshte puna,kur ke lekun ke dhe cilsin e jeteses dhe te dijes shpesh here,edhe kungull po te jesh,do gjejne formen te bejne bostan neper kolegje te tilla.
 

Tomka

Anëtar i ri
citim:duhet të përballen me 30 nxënës apo më shumë, në Rosenberg, mesatarja e klasave është 8 nxënës.
Kontrast i larte.
Eh si eshte puna,kur ke lekun ke dhe cilsin e jeteses dhe te dijes shpesh here,edhe kungull po te jesh,do gjejne formen te bejne bostan neper kolegje te tilla.
Ne Shqiperi t'pakten ne kryeqytet jane 40 nxenes per klase. Nqf se prinderit nuk punojne mbas shkolle me femijet del nje brez bylmez sepse msuesja e ka te pamundur te shpjegoje dhe korigjoje cdo nxenes per 45 min msim qe mund tkete nje lende.
 
citim:duhet të përballen me 30 nxënës apo më shumë, në Rosenberg, mesatarja e klasave është 8 nxënës.
Kontrast i larte.
Eh si eshte puna,kur ke lekun ke dhe cilsin e jeteses dhe te dijes shpesh here,edhe kungull po te jesh,do gjejne formen te bejne bostan neper kolegje te tilla.
Ne shqiperi nga 40 kunguj ne klas 1 bostan ka dal lol
 
Top