Mbreti dhe 4 grate

Me pelqeu si histori dhe desha ta hedh ktu

Ishte njehere 1 Mbret dhe kishte 4 gra….1 dite prej ditesh Mbreti semuret keq shume sa i ngelet pak jete dhe thot do pyes grate cila eshte e gatshme te vdesi me te dhe te shkojne te dy bashke ne jeten e pertejme.
Therret gruan e 4 gruan te cilen e deshi me se shumti nga te tjerat dhe i bleu diamanta,flori,veshje nga me elegantet dhe i thot a je gati te vdesesh me mu te ikim bashke ne jeten tjeter?
Ajo i’u pergjigje me vjen keq por jo dhe u largua.
Kshu mbreti thirri gruan e 3 dhe i beri te njejten pytje.
Ajo iu pergjigje e dua jeten time shume dhe pasi ti te vdesesh une do rimartohem dhe u largu nga dhoma.
Kshu mbreti thirri gruan e dyte dhe i beri te njejten pytje.
Ajo iu pergjigje qe jo nuk mund te vdes me ty por do jem ne funeralin tend dhe do kujdesem per cdo gje te funeralit tend..
Pasi mbaroi fjaline gruaja e dyte nga jashte deres se dhomes u degjua 1 ze qe thoshte une jam gati te vdes me ty dhe te shkojme bashke ne jeten e pertejme…hedh syte mbreti dhe sheh qe ishte gruaja e pare,gruaja qe deshi me pak nga te tjerat dhe qe nuk i trajtoje ashtu sic e meritonte.

Fabula e ktij shkrimi eshte qe te gjithe jemi te martuar me 4 gra.
Gruaja e 4 eshte trupi jone….na pelqen ta dekorojme me varse,ora,rroba te mira por pasi te vdesim te gjitha do ngelin dhe asgje nuk do vije bashke me ne në jeten e pertejme
Gruaja e 3 eshte pozicioni jone ne jete ….shpenzojme shume kohe te fitojme nje pozicion te mire ne pune,shoqeri por prape pasi te vdesim ky pozicion do i jepet dikujt tjeter qe do na zevendesoj dhe nuk do vije dot ne jeten e pertejme
Gruaja e 2 eshte familja dhe shoqeria…ne u besojme atyre,jane ne momentet kur kemi nevoje por prape nuk vijne dot me ne në jeten e pertejme
Gruaja e 1 eshte shpirti jone…zakonisht ne e neglizhojme te kujdesemi per shpirtin tone…eshte e vetmja gje qe do na shoqeroje ne jeten e pertejme ??
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Me pelqeu si histori dhe desha ta hedh ktu

Ishte njehere 1 Mbret dhe kishte 4 gra….1 dite prej ditesh Mbreti semuret keq shume sa i ngelet pak jete dhe thot do pyes grate cila eshte e gatshme te vdesi me te dhe te shkojne te dy bashke ne jeten e pertejme.
Therret gruan e 4 gruan te cilen e deshi me se shumti nga te tjerat dhe i bleu diamanta,flori,veshje nga me elegantet dhe i thot a je gati te vdesesh me mu te ikim bashke ne jeten tjeter?
Ajo i’u pergjigje me vjen keq por jo dhe u largua.
Kshu mbreti thirri gruan e 3 dhe i beri te njejten pytje.
Ajo iu pergjigje e dua jeten time shume dhe pasi ti te vdesesh une do rimartohem dhe u largu nga dhoma.
Kshu mbreti thirri gruan e dyte dhe i beri te njejten pytje.
Ajo iu pergjigje qe jo nuk mund te vdes me ty por do jem ne funeralin tend dhe do kujdesem per cdo gje te funeralit tend..
Pasi mbaroi fjaline gruaja e dyte nga jashte deres se dhomes u degjua 1 ze qe thoshte une jam gati te vdes me ty dhe te shkojme bashke ne jeten e pertejme…hedh syte mbreti dhe sheh qe ishte gruaja e pare,gruaja qe deshi me pak nga te tjerat dhe qe nuk i trajtoje ashtu sic e meritonte.

Fabula e ktij shkrimi eshte qe te gjithe jemi te martuar me 4 gra.
Gruaja e 4 eshte trupi jone….na pelqen ta dekorojme me varse,ora,rroba te mira por pasi te vdesim te gjitha do ngelin dhe asgje nuk do vije bashke me ne në jeten e pertejme
Gruaja e 3 eshte pozicioni jone ne jete ….shpenzojme shume kohe te fitojme nje pozicion te mire ne pune,shoqeri por prape pasi te vdesim ky pozicion do i jepet dikujt tjeter qe do na zevendesoj dhe nuk do vije dot ne jeten e pertejme
Gruaja e 2 eshte familja dhe shoqeria…ne u besojme atyre,jane ne momentet kur kemi nevoje por prape nuk vijne dot me ne në jeten e pertejme
Gruaja e 1 eshte shpirti jone…zakonisht ne e neglizhojme te kujdesemi per shpirtin tone…eshte e vetmja gje qe do na shoqeroje ne jeten e pertejme ??
shume domethense dhe e bukur. :))
 
Top