• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Martesa varri i dashurise

DeliriumMind

Hear me roar 👣
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Prit pak se e ke fillimin , futu pas 2-3 vitesh edhe te shohim nese do flasesh po me kaq "leksione" :D Uroj qe te jet 1 ne 1000000 rasti juaj dhe te flasesh serisht keshtu por dyshoj shum ,madje e kam bindje :D
un po flas duke llogaritur 4 vite bashkjetes ku kemi jetuar si te martuar... vetem firma dhe festa mungonin, pritem vetem per ceshtje ekonomie.
Llogarit qe u lidhem pas 48 oresh qe njifeshim dhe diten e pest mori valixhen dhe u transferua te shtepia ku jetoja me 1 cift miqesh.. pa 6 muaj pastaj morem shpi bashk.
kshu qe test-in e 2-3 viteve e kemi kaluar ;)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Po bien ne kontradite me konceptin e marteses vs dashurise... Ti po thuan qe dashuria ne martese behet monotome per arsye te ndryshme, pothuajse shuhet e tera... kjo do te thote qe kjo martese eshte deshtim.. K'to lloj zgjedhjesh jane pothuajse detyrim - per hir te publikut/shoqerise/familjes , thjeshte te kesh statusin e marteses , te vazhdosh e te jetosh me nje mashkull/femer qe pothuajse nuk ndien asgje per te nderkohe qe enderron per nje mashkull/femer tjeter, per mendimin tim nuk eshte thjeshte deshtim martese, por trishtim/brenge qe personalisht ,, nuk arrij ti kuptoj k'to individe , sidomos ne rastet kur i kane mundesine te dalin nga ky trishtim por qe preferojne te genjejne veten e tyre & te tjeret.

Martesa te llojit te tille, jane te kalbuara/vdekura ... ka tradheti ne mes, nuk mund ti thuash qe eshte dicka e shenjte.

Sot asnje vend i civilizuar me nje cik kulture, nuk e ka prb nese ti bashkejeton me dike...pikerisht nuk ke pse te martohesh sot, per arsyet qe ke permendur ti ne fjale...arsye te gabuara.
zana ti ke folur tjeter per tjeter nga mendimi im...dmth ajo qe kam thene une nuk gjen nje lidhje me ate qe ti thua. ti flet per tradheti, une jo...ti flet per martesa te bera per opinion, shoqeri etj une jo....ti flet per martesa qe nuk kane dashuri, une jo :D

une them se martesa behet jo per hir te publikut, shoqerise apo familjes, por perkundrazi per ti dhene lumturi ketyre...ashtu si edhe vetes. nje njeri qe dashuron dhe konsolidon ne martese kete dashuri, si shoqerine edhe familjen por edhe veten e nderon, e respekton, por sigurisht ky nuk eshte detyrim eshte deshire. ah dhe nuk percmoj ketu ata qe bashkjetojne, perkundrazi i pergezoj sepse edhe bashkjetesa eshte pergjegjesi dhe aspak e lehte...por ketu po flitet per martesen prandaj protagoniste eshte vetem ajo "nusja" hihihi

Nuk e di se c'fare na perrallisni ju te martuarat k'tu pas ekraneve, Por realiteti shqiptar tregon nje realitet te hidhur ne lidhje me martesat , kur them realiteti shkon te pakten tek 80% te martesave ne pergjithesi jane te deshtuara.

Ndersa jashte kufinjve tone , kane nje koncept ndryshe/tjeter ne lidhje me martesat ... Dhe kur deshtojne, nuk hezitojne ti futen divorcit. Kshuqe tek ne sadly ngelet ceshtje mentaliteti/detyrimi.

Ka edhe nga ato tek -tuk qe jane te lumtur, Por Jo per faktin qe jane te martuar.
zana nuk mohojme faktin e hidhur se vertet realiteti eshte ndryshe, pra martesat po deshtojne, ka shume divorce...por ketu flitet per konceptin e marteses dhe se arsyet sepse martesat po deshtojne me shume eshte mungesa e shume gjerave dhe jo e dashurise...por njerzit harrojne dashurinem behen "qaramane", ankohen, degradojne veten duke menduar per gjera futile, materialiste e harrojne shpirteroren.

Megjithate une mendoj se varri i dashurise nuk eshte martesa, por vete jeta qe eshte e gjate dhe e shkurtet njekohesisht.... pyet ato qe u vdes burri shpejt...kam nje komshie une e ka mbetur e ve shume e re me dy femije te vegjel, e kujton burrin me dashuri edhe pse kishim ato grindjet tona thote: ah sikur ta kisha gjalle....cdua te them eshte se cdo gje varet nga ne..forca jone.
 
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Sillu me gruan si diten e pare qe u njohe me te,te njejten gje te bej e ajo me ju!!!

Diku e kam lexuar kete dhe me erdhi per momentin...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Martesa nuk eshte varr i dashurisë, varr i lirisë mund te quhet.... sepse kur te martohesh, duhesh me pyet shum: diqka guxon e diqka sguxon, andaj ska varr te dashurisë aty... Varr bremsësh ka aty.... :p
 

Petrit101

Pi kafe e me çá llafe
Titulli: Martesa varri i dashurise

Jam i sigurte qe mbas dy brezash o me shume ne nje Fv virtual te po asaj kohe do diskutohet: "bashkjetimi varri i dashurise".
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Nuk eshte martesa varri i dashurise por perditshmeria, monotonia.

kur jemi ne dashuri klandestine na duket sikur eshte me e bukur, me ato problemet si psh.. ku do dalim mos na shohi njeri, puthjet fshehurazi, prekjet si padashje :D.. shikimet e hedhura here pas here per te mos na kuptuar njeri qe une dhe ti kemi dicka bashke :) ... keto "rreziqe" na e bejne dashurine me terheqese... dyshimet e para me do sme do..pyetjet e para, perse me tha keshtu e perse me tha ashtu etj etj.... Ne martese eshte gjithcka e konfirmua tashme :alarm:, te gjithe e dine qe ne jemi burre e grua, ska fshehje me, ska emocione na pane sna pane ;).. ne martese dashuria behet tek ne me e sigurte e sic do gje e sigurte kthehet pak ne lineare.... nuk do te thote qe vdes dashuria sepse ne duhemi si me pare, behemi xheloz si me pare, atehere cfare eshte?? ah po jemi ne qe nuk luajme me dashurine si me pare.... dhe eshte normale mendoj.
Mua me pelqeu shume ky shkrimi:)
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Te pelqen me e kalu jeten ferrave e lol

A ma shpjegon kush me fjal ma te varfuna Termin Martes se na hupi qoku :D
Quhet emocion adrenaline Quk po me ke flas une aman :jpo:
 

DeliriumMind

Hear me roar 👣
Titulli: Martesa varri i dashurise

ahahhaha aman sa e vrisji dhe ju trurin...


e verteta eshte qe te martuarit shofin ato qe jan single dhe mendojne "sa gjynjah qe eshte vetem"
dhe ne te kundert ato qe jan single mendojne "ci kan bo vetes kto.. 100 her me mir vetem me asnjeri qe te kerkon llogari"
dhe me e bukura eshte qe te 2 palet pretendojne te ken te drejte!

pastaj deshtimet egzistojne... spo them se jo.
Ka cifte qe jan te destinuar te jen bashk dhe te tjere qe do ishte me mir te ishin mbyll ne dhome ate dit tu henger popcorn dhe tu pa nje film horror.
 
Top