• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Martesa varri i dashurise

sensuu

sweet
Titulli: Martesa varrri i dashurise

mbase...martesa s'te le shume kohe te mendosh per dashurine......kshu qe dashuroni sa jeni pa martuar.....e them nga eksperienca me burrat e mi LOL
 

Hartini

Well known member
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Martesa , kur behet nga dy persona te dashuruar , eshte shijim i dashurise pa dimendion kohor.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Martesa varri i dashurise

Te gjithe e dime ca eshet dashuria apo martesa. dhe normalisht ne martohemi me dike tjeter per te kurorezuar dashurine gje qe ti e ke shprehur mjat miire dhe nuk e mohoj. njerzit martohen per dashuri dhe supozhet qe dashuria vjen duke u forcuar ne martese me ardhjen e femijes etj etj....kjo eshet vetem nje shprehje dhe jo nje shprehje qe un e kam shpikur personalisht , eshet je shprehje per te thene qe dashuria nuk eshet njesoj si ne martese si para marteses ose te pakten keshtu e kuptoj une si shprehje . Qe cifti ne fejese apo kur sapo jane te lidhur e shijone shume me teper dashurine , e perjetojne shume me teper deh i japin shume rendsi sesa cmund ti jain ne martese, ose em sakte gjate periudhes qe je vetem nje i dashuruar ben shume me teper qefe sesa kur je njje i e martuar pasi lindin preokupime nga me te ndrysme, njerzit nryshojne dhe nuk i japin po ate rendsi ethj i dhe fakti qe kur je i ri nuk ke preokupime sic eshet puna, famija hallet te ndryshme[dhe pse dashuria midis ciftiit eshet shume e forte} dhe si pasoje nuk ben ato qefe qe ke bere kur ke qene i dashuruar ne fillim, bredh aq shume etj pasi tani ste le puna familja apo dicka tjeter.....

kjo eshet pak a shume ose me sa e kuptoj un shprehjen deh jo qe eshet varr i dashurise ne kupimin qe sa martohesh dashuria iken , sbehet etj[gje qe po ndodh shume ne ditet e sotme ama qe eshet muhabet me vete hihiihihi}

gjith te mirat dhe ty....
E dashur, ne jete ka shume qejfe dhe gezime e secili prej tyre ka vendin e vet ne jeten tone. Ne adoleshence qejf eshte te shkosh ne disko e te kercesh. Me vone ne jete qejf eshte te blini nje shtepi me bashkeshortin, ta dizenjoni sipas shijeve tuaja. Me vone qejf eshte te krijoni nje familje te re, etj. Pra qejfet ndryshojne me kalimin e viteve. Une kur thashe qe shprehja eshte ekstreme dhe jo e sakte iu pergjigja temes pa te perfshire ketu ty personalisht.

C'do gje ka kohen e vet ne jete dhe c'do person qe duam ka vendin e tij ne zemren tone. Familja nis me fejesen/martesen. Ti vendos te lidhesh jeten me gjysmen tende tjeter, e ben kete sepse e do kete person dhe se jeta jote do te ishte me e bukur duke e ndare me te. Me pas ne jete vjen casti i duhur per femije etj, ama kjo nuk do te thote se dashuria per partnerin vdiq apo u "varros". Ne te kundert, lind nje ndjenje me e forte sepse ti nuk je me vetem partnerja e tij por je nena e femijes se tij, je ajo femer qe atij i dhuroi nje engjell. Nuk ka dhurate me te mire dashurie per personin qe do sesa nje femije.

Preokuptimet jane dhe do ti kemi ne c'do cast te jetes e dashur, ato ndryshojne me kalimin e kohes por gjithnje do te kete preokupime, por kjo nuk do te thote se keto preokupime ndalojne apo varrosin dashurine, perkundrazi gjerat i ndani bashke dhe i perjetoni bashke sepse DASHURONI njeri tjetrin.
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Jam ploteihst dakord me gjithcka ti ke konstatuar sepse eshet mese e vertet deh un po njesoj si ty mendoj. Sigurisht qe un nuk e personalizova deh as mendova qe ti e ke personalizuar por thjeht te thash qe eshet nje shprehje sic mudn te kete plot te tjera rreth dashurise.

Sgurisht qe cdo gje eshet me moshe, nese pyet prinderit tani o ma apo o ba hajde shkojne ne diko noral qe do thon jo te keqenn babi un skam me moshe per jete naet po shko ti se tti je e re-kjo do ishte pergjigjia e tyre ndersa ne do hidhemi nga gezimi bla bla shume dakord jam. GJithsesi nese marrim dy te rinj por qe jane shume te rinj qe jane martuar qe 20 vjec psh qe normalisht ti smudn te thuash se ktyre u ka ikur mosha per te vajtur en disko apo jo? dhe marrim nje cift tjeter po ne kete moshe qe jane thjsht te dashur deh po te krahasojme jeten e ktyre shikojme se ndryshe jetojne kta te martuarit ndryhse ktta te pamartuarit. nuk e di nese e kuptove em qarte se ku dua te dal un ,

SI i martuar si i mapartuar normalidht dashuria mbete ajo, martesa nuk e zbeh made e forcon , nuk po them te kunderten ama nese ne fillim dashuria ishte paresore tash kalon ne vend te dyte duam apo sduam ne pasi paresore behet dicka tjeter si famlja apo puna etj...........

P.S ske pse e personalizojme aspak as un ndaj teje as ti ndaj meje pasi fundja ne as njihemi asge dhe sado mudn te debbatojme ktu fundja ti ke mendimin tend un kam mendimin tim dhe fakti qe debatojme duke dhene mendime te kunderta do te thote asgje personale.vec po shkembejme mendime

te uroj gjith te mirat.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Martesa varrri i dashurise

SI i martuar si i mapartuar normalidht dashuria mbete ajo, martesa nuk e zbeh made e forcon , nuk po them te kunderten ama nese ne fillim dashuria ishte paresore tash kalon ne vend te dyte duam apo sduam ne pasi paresore behet dicka tjeter si famlja apo puna etj...........


te uroj gjith te mirat.

Dakort jam edhe une me ty pervec kesaj. Puna asnjehere nuk vihet perpara dashurise.

Edhe une te uroj gjithe te mirat.
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Dakort jam edhe une me ty pervec kesaj. Puna asnjehere nuk vihet perpara dashurise.

Edhe une te uroj gjithe te mirat.
puna shume shpesh vihet para dashurise kohet e fundit apo sek degjuar qe te rinjte e sotem duan te sigurojne karriere pastaj te mendojne per dashuri apo krijimin e familjes.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Martesa varrri i dashurise

puna shume shpesh vihet para dashurise kohet e fundit apo sek degjuar qe te rinjte e sotem duan te sigurojne karriere pastaj te mendojne per dashuri apo krijimin e familjes.
Ajo nuk eshte domosdoshmerisht dicka e keqe e dashur Bellatrix. C'do gje ka kohen e vet ne jete. Te sigurosh nje karriere heret ne jete qe te lehtesosh jeten tende dhe te familjes tende nuk do te thote qe po e ve te paren perpara kesaj te fundit, thjesht po i ve gjerat sipas radhes. Pra: shkolle, universitet, gjetja e punes, krijimi i familjes. Secila pjese ka rendesine e vet ne jeten tone :ciaoo:
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Martesa varrri i dashurise

varte nga situatat qe krijohen,por sjam dakorte me temen,gjithsecili e krijone vet atmosferen ne dashuri.
 

EMANUEL_78

hajduti
Titulli: Martesa varrri i dashurise

une prandaj nuk po martohem..............se nuk dua te kem shpenzime me varrimin..........
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Martesa varrri i dashurise

nuk eshte varri i dashurise,sepse dashuria kurre nuk vdes nqs eshte e forte..dhe nqs zbehet prap ajo eshte aty..,martesen duhet te dish si ta mbash,kjo eshte puna,nqs je e zonja apo i zoti , ska pse te varroset dashuria
 

prodigious

I perjashtuar
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Deri diku po ngaqe martesa eshte deri diku nje lloj presioni, nje humbje e lirise, nje humbje e besimit nga partneret. Nese 2 persona duhen pse duhet te martohen qe te rrine bashke? Ngaqe nuk jane te sigurte qe do rrine bashke. Martesa eshte si nje kontrate e cila deri diku apo ne nje fare menyre te detyron te rrish me partnerin.
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Nuk jam dakort me kete thenie.Martesa per disa eshte varr i dashurise dhe per disa eshte kurorezim i dashurise,varet ne cfare menyre e sheh dhe e perjeton.
 

gjysh-kicua

Anëtar i ri
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Bella vetem gjyshi te kupton ty ku e ke fialen;)

Sesht e then po u martove ske te njejtin argetim,dakort hallet shtohen je me familjar ke me shum pergjisi do vrasesh mendien me shum,por kjo zdo te thot qe martesa esht varri dashuris.

Ska gje me te bukur kur martohesh me nje njeri qe dashuron kur krijon nje familje me te kur piesen e jetes e ndan me personin qe dashuron,ndersa kur je i dashuruar llogjikon kreit ndryshe ke mendime te tiera nuk eshikon ashtu si duhet partneren/in.

Asnjeri ste ndalon te dalesh me familjen te hash nje dark jasht ose ne plazh ose per xhiro ose me pushime ose jasht shtetit etje etje,jam komplet kunder sepse jeten martesore e ben akoma me te bukur se sa jeta kur je i dashuruar normale qe zdo bredhesh neper discoteka me gruan por mund te vesh ne nje vend me i pershtatshem,pastai discotekat jan plot adolishent qe jan ne kenaqsin ejetes qe nuk llogarisin asgje pa mbush 20 vjec.

Ndai bella jeten e ben si te duash dhe ashtu si the ti cdo njeri ka mendimin e tij dhe e zgjeth jeten si te doi.

Tu beft gjyshi ty thellez e gjyshit:kiss:kiss
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Po befasohem me ca kendej me spjegimin qe i japin marteses dhe jetes, madje u ndjeva mjafte i befasuar se dikush kishte shkruar:''Jeten e ben si te duash'', pastaj dikush kishte shkruar: ''Ska me mire se te martohesh me dashuri''. Une ketu do nderlidhem pyes: Pse do kishte ndonje budalla qe sdo e bente jeten si te doje? ose ose Shumica martohen me dashuri por nuk kan harmoni!
Une nje gje munde te them. Jeta, por, edhe martesa nuk jan deshira dhe fontane deshirash, madje me se paku kan te bejne me ate se duam apo nuk duam ne qe te kemi jete te mire. Jane tjere faktore, direkt dhe indirekt, qe shume prej tyre pa deshiren dhe mundesit tona vendosin ne ate se si do jete harmoia jone. E jona eshte si te thuash ti bejme hyzmetin, por, se a do ja arrijme, kurre nuk i dihet. Pse kush nuk do donte nje jete te mire? Une mendoj se jeta dhe martesa jane shume procese te komplikuara per tu menaxhuar me sukses te deshiruar, madje nder proceset me te komplikuara. Them se te rrallet e arrijne nje menaxhim qe meriton te quhet i suksesshem. Munde te them se nje cilesi e tille eshte art ne vete dhe ndoshta per te arrite me te miren jo rralle duhet te japesh me te kendshmen.

Une them se nuk ka ndonje recet per nje martese apo jete te lumtur se perndryshe do e blenin te gjithe.
I martuari them se ne njefar menyre duhet jetuar sipas motos: ''Me mire te te ngelet merak se ti biesh pishman''
 

gjysh-kicua

Anëtar i ri
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Ti ben gjyshi me te qarta ty.

ska gje me te bukur kur martohesh me njeriun qe dashuron??
kte skupton ti? po arrin qellimin me te mir te jetes tende te keqen gjyshi dhe sesht eveshtir ta kuptosh.

Apo kte qe thot piesen ejetes e kalon me njeriun qe dashuron??
kto te dyja do te thon qe ti kalon jeten me personin qe ke ndar gjerat kur ke qen i dashuruar dhe fillon te ndash gjera kur je i martuar,kto te dyja te ben konfuz te keqen gjyshi ty?

Keto ti shpiegoi gjyshi po te tierat sti them dot se ke ber gabime ne postim,dhe ti gjykon te tieret shum apo e kam gabim?

Ndersa veshtirsit i ndiejn njerzit qe jan te pa aft
ato qe ke shkruar ti pershembull
nje njeri i aft ne jet se ndien veshtirsin por gjen metoden si ta kaloi pa e ndier.
Gezuar festat dhe kalo mir
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Martesa varrri i dashurise

O gjysho sa here lexoj kujtimet ( fontan deshirat ) tua e kuptoj ate thenjen se njeriu dy here ne jeten e tij behet femije. Si gjysh dhe femije.
Beje dallimin mes fontan deshirave dhe realitetit. Martesa nese e ke kuptuar nojhere nuk eshte fontan deshirash, madje nese e kupton si te tille ke bere gabimin fillestar dhe me te madhin.
Mu te aftit i ndiejne veshtiresit, se, te paaftit i behet jeta lule dhe martesa livadh. :gjujpeshk:
 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Ne martesen fatlume njeriu do mesuar se s'eshte i lire,por edhe nuk guxon te mesohet se eshte i martuar.Sidoqofte,me mire te jesh i martuar se i vdekur.Te martohesh do te thote t'i dyfishosh pergjegjesite dhe te humbasesh gjysmen e te drejtave.Prandaj mos u trembni por....martohuni,kurorezoni dashurite tuaja me ...martese!
 

gjysh-kicua

Anëtar i ri
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Ahhh pac uraten gjyshit(do vesh noi karton tieter ti)?
Nuk e thash ne ate kuptim jo,po ti paske veshtirsi per te kuptuar gjerat.

Po qe i aft se nje veshtirsin por gjen menyren per ta kaluar,kte doja te thoja ne pergjisi dhe mos e mer personale
po ti me d uket qenke i pa aft me kte qe thua dhe ru per vete se mo te beht ty livath martesa dhe vin te kullosin te gjith
dhe mos ceno me mefial te tilla por kupto njeher pastai kthe pergjigje

mos u merzit ti se ne MALLAKASTIOTET ti ktheim pergjigjet si te duash ti
por e mira esht qe mos ti maresh personale

po qe sa per gabimet ta thash se ti ngele duke korigjuar te tieret?
shtro njeher shkrimin tend ok

ahhhh jam nga at pleqt un qe e kam mendien top dhe ne pleqeri
klm shoku
 

gjysh-kicua

Anëtar i ri
Titulli: Martesa varrri i dashurise

Ne martesen fatlume njeriu do mesuar se s'eshte i lire,por edhe nuk guxon te mesohet se eshte i martuar.Sidoqofte,me mire te jesh i martuar se i vdekur.Te martohesh do te thote t'i dyfishosh pergjegjesite dhe te humbasesh gjysmen e te drejtave.Prandaj mos u trembni por....martohuni,kurorezoni dashurite tuaja me ...martese!
Te keqen gjyshi capkene gjyshit:kiss
 
Top