Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

 • 11-1.png
  11-1.png
  21.9 KB · Shikime: 0
 • 11-1.png
  11-1.png
  21.9 KB · Shikime: 0
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.
Jo pikerisht sdo ishin dakort per kete marrveshje vetem se e ka ber Sala ?
 
Une nuk kompleksohem aspak. Ne te shkuaren me ke ardhur ne privat dhe me ke kerkuar mos te shaj greket kur une shaja greket antishqiptar; qe jeton ne Greqi e ke thene vete; dhe ne kete bised nenvizon pjesen ku permendet epersia politike e Greqise dhe buzeqesh. Dreqi e marrte, trurin e kemi per ta perdorur...
Une jam me shqiptare ndoshta edhe se sa ti,qe na mbron.
Dhe per kete te Fln!!
Te pershendes!
E diskutim te kendshem me tej ne teme!
 
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.

S'jemi popull me memorje leshi. Jemi popull me votues te PAKICES POLITIKE me memorje leshi. SHUMICA e popullit eshte ne rregull me memorjen dhe parimet ne kete ceshtje!
 
Keshtu qe kur perziher interesi fetare me politik nga te gjith komshinjt tane te "qe na duan te miren " .. e di se ca del historikisht?
Gjenocid!
 
Lodhje ndoshta do ishte po te kishte debat te mirefillte. Ketu nuk shoh debat. Keta i kane shpallur lufte arsyes.
 
S'jemi popull me memorje leshi. Jemi popull me votues te PAKICES POLITIKE me memorje leshi. SHUMICA e popullit eshte ne rregull me memorjen dhe parimet ne kete ceshtje!
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
 
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
Mire. U morem vesh...
 
A nuk e kupto ti qe nuk rrim dot ne pa fut politiken apo jo? Po te kish qene PD. Po te kish qen Haxhi Qamili. Kur ceshtja është një gjuhë e huaj me zgjedhje thu ti erdhi Turku me Jatagan msoje me zor se te vrava ndërkohë sulltan Tv (Klani) bo nomin lool
Apo pse nuk ankohet kush per Rusishten si nje kundershtar gjeopolitik me kursin perendimor qe ne kemi marrë?
Absurditet!
Ah ate rusishten qe se mesova kurre .. po cmu desh frengjishtja mua ee lol
 
Ah ate rusishten qe se mesova kurre .. po cmu desh frengjishtja mua ee lol
Ce do frengjishten edhe mu nuk mka hy në pune. Kishe shku ne klasë paralele me @Marla ose @[^_^] edhe ishe ktu gjith diten lool
200.gif200.gif
Apo dhe kto dy frengjisht rrezik kan bo lool
Nejse hajt nazdorovja për ata/o qe kan bo rusisht se na u tha gryka me caj mo 10'sha tëmën lool
 

Attachments

 • 200.gif
  200.gif
  716.1 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  327.6 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  716.1 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  327.6 KB · Shikime: 0
Ce do frengjishten edhe mu nuk mka hy në pune. Kishe shku ne klasë paralele me @Marla ose @[^_^] edhe ishe ktu gjith diten lool
200.gif200.gif
Apo dhe kto dy frengjisht rrezik kan bo lool
Nejse hajt nazdorovja për ata/o qe kan bo rusisht se na u tha gryka me caj mo 10'sha tëmën lool
Jo jo kemi uje te gazuar per tju servirur sot lool lool ingllish une dhe italisht me zgjedhje.
 

Attachments

 • 200.gif
  200.gif
  716.1 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  327.6 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  716.1 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  327.6 KB · Shikime: 0
Pse Shpresa Smaja si eshte?
Kta te brezit Frengjisht foles te gjithe Ekselente kane qene.
Imagjino qe kush diplomohej ne kohen e qofte largut per gjuhe te huaja dinte, Rusisht, Anglisht, Italisht, Frengjisht dhe nja 7-8 gjuhe te tjera ne nivel komunikues.
Di qe ai e ka mbaruar specializimin ne Paris. Pra nuk i ul askujt vlerat ..thjesht ishte i perkryer si njeri ..metoden si shpjegonte dhe theksin qe veshtir e dalloje nga nje frankofon.
Ne kohen e qofte largut ..me sa di une italishtja ishte e ndaluar.. pas 90 une personalisht e kam mesuar me z. Laca.. ish jezuit
 
Une kam bere Frengjisht, Italisht dhe Anglisht ne privat dhe pastaj ne fakultet.
Si je me frengjishten. Unë njof dy kategori nxenesish ata qe e urrenin dhe mesonin sa për t'kalu klasen (une hy ktu ?) ose ata që ishin gjith 10 por pak ju jepej shansi për ta praktikuar.
 
Cdo gjuhe e huaj Eshte kulture. Ne cdo vend lejohet te ket shume opsione . Pse Turqishte perben kaq problem ? Te pakten ne Shqiptaret gjysmen e fjalorit turk e kemi . Maxi do e pasurojm me shume . Apo nuk behet fjale per kte ne teme se se lexova nga fillimi .
 
Pastaj ne privat kam bere spanjisht kinezce gjermanisht greqisht dhe pak cobance lool
Tani po mesoj turqisht
Hapen Kurse per gjermanisht.. dhe puna e donte te nderprisja anglishten e te merrem me Deutsch.
O pike e zeze qe shkuan paret dem... ?
 
Top