Marrëveshja Shqipëri- Turqi, gjuha turke lëndë me zgjedhje në shkolla


Gjuha turke është vendosur si lëndë me zgjedhje në shkollat shqiptare.

Ky vendim është bërë i ditur nga marrëveshja ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Turqisë, e publikuar në Fletoren Zyrtare në 2 mars.
Kjo marrëveshje mes dy vendeve ndër të tjera parashikon edhe futjen e gjuhës turke në shkollat shqipe si lëndë e një gjuhe të huaj me zgjedhje të lirë, me qëllim një programi pilot në gjuhën turke.
Në nenin 2. pika 9, parashikohet shkëmbimi i përvojave në hartimin dhe përmirësimin e materialeve arsimore të përdorura në të dy vendet.
Ndërkohë që më poshtë, neni 3. pika 2, sanksionon edhe futjen e gjuhës turke në shkolla. Në këtë pikë thuhet qartë se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.

Përmbatja e nenit tre:
Mësimdhënia dhe nxënia e gjuhëve zyrtare
Palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor.
Pala shqiptare synon të kryejë një vlerësim për kërkesat, për të mësuar gjuhën turke si një gjuhë e huaj si lëndë me zgjedhje të lirë, me qëllim shpalljen e një programi pilot në gjuhën turke.
Pala shqiptare do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve turq në seminaret/kurset verore të gjuhës dhe kulturës shqiptare.
Pala turke do të sigurojë çdo vit kuota për pjesëmarrjen e studiuesve/studentëve shqiptarë në seminaret/kurset verore në gjuhën dhe kulturën turke.

Referuar marrëveshjes, dy vendet do të bashkëpunojë në shkëmbimin e nxënësve e studentëve, duke ofruar bursa reciproke; për student shqiptarë në Turqi dhe për student turq në Shqipëri. E njëjta praktikë do të ndiqet edhe me personelin mësimor. Po ashtu, marrëveshja parashikon se palët do të inkurajojnë mësimdhënien dhe nxënien e gjuhës zyrtare të palës tjetër, si dhe letërsinë dhe kulturën e palës tjetër, brenda sistemit të tyre arsimor./Opinion.al
11-1.png

Klan
 

Attachments

  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
  • 11-1.png
    11-1.png
    21.9 KB · Shikime: 0
Hap fjalorin e dashur se gjysmen e ke turke ,serbe , dhe greke!
Su shqetesove me heret , sot te duket shqetesuese lool
Ti ke hy vone kur kam diskutuar une kto tema... mbaje me shendet fjalorin e baba Erdoganit mi ..kush po te leviz ty lirine e perdorimit ahaha
 
Nuk eshte ceshtje simpatie ndaj Turqise, por detyrim ndaj minoritetit shqiptar ne Turqi dhe poashtu interes i perbashket antigrek.
Te pyes dicka nga i mori shqiperia dy kontigjentet e vaksinave qe u futen?
Media eshte tallazh per tu shitur tek shtresat mos e harro.
 
Nje mendje me thote te hyj ne Facebook dhe te tallem pak me mbeshtetesit e PD-se per kete ceshtje. Te kundershtosh kete marreveshje nderkohe qe mbeshtet tradhetar si Berisha dhe Basha eshte kulmi i hipokrizise. Hahahahaha
 
Te pyes dicka nga i mori shqiperia dy kontigjentet e vaksinave qe u futen?
Media eshte tallazh per tu shitur tek shtresat mos e harro.
Nuk e di, por me shpjego pak logjiken e komentit te lutem.

p.s. ti e di nga i ka marre?
 
Nuk e di, por me shpjego pak logjiken e komentit te lutem.

p.s. ti e di nga i ka marre?
Fasada jane,
Si Turqia si Greqia asnjera sja don te miren Shqiperise.
Por duke qene qe Shqiperia eshte nje kordinat gjeopolitke ne Ballkan,aty ku ndihen te shtrenguar bejne pas nga pak.
MEqe se ditke,se kush i ka dhene,lere se i bie muhabet kafesh .
 
Fasada jane,
Si Turqia si Greqia asnjera sja don te miren Shqiperise.
Por duke qene qe Shqiperia eshte nje kordinat gjeopolitke ne Ballkan,aty ku ndihen te shtrenguar bejne pas nga pak.

Qe Greqia s'ja do te miren Shqiperise, kete e dim se eshte zyrtarisht ne lufte me neve. Por Turqine s'mund ta fusesh ne te njejtin thes (dmth nuk eshte aq antishqiptare sa Greqia) sepse ne 1997 i tha Greqise "po sulmove Shqiperine do jesh ne luft edhe me neve". Poashtu, kush e mohoi se behet fjal per interesa? Dhe pse te jesh kunder kur marreveshja ndihmon me shume neve se Turqine?!


MEqe se ditke,se kush i ka dhene,lere se i bie muhabet kafesh .

Atehere pse e permende ceshtjen e vaksinave?!
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?
Nje nder aryset,por jo e vetmja eshte Sepse vijne Shqiptaret e kerkojne Pronat e tyre ne Athine e me gjere. :))
Shperblimet per masakrat njezore qe kane bere ndaj shqiptarve etj etj.
Ne s`kemi poltik ti cosh ne hag e ne keto Instancat e caktuara per keto gjera.
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?

Greqia nuk e shpreh hapur arsyen. Pretendon sikur ndryshimi eshte i panevojshem sepse kemi firmosur marreveshje miqesie (dmth thone "mos pyet per ligjin e luftes sepse neve jemi shok... lere ate muhabet!")

Por shume analiste besojn se arsyeja pse nuk e heqin eshte sepse ligji mbron shtetin grek nga gjyqet qe do mund te ngrejn shqiptaret per rrembimin e pronave nga shteti grek.
 
Ne s`kemi poltik ti cosh ne hag e ne keto Instancat e caktuara per keto gjera.

Kemi, kemi... S'kishim kur ishte PD-ja ne pushtet, qe i falte territor, por tani eshte ndryshe. Haga eshte opsion por s'do te thote se eshte opsioni me te cilin duhet filluar sepse quhet pershkallezim konflikti dhe Athina ka fuqine e vetos per integrimin tone ne BE.
 
Kemi, kemi... S'kishim kur ishte PD-ja ne pushtet, qe i falte territor, por tani eshte ndryshe. Haga eshte opsion por s'do te thote se eshte opsioni me te cilin duhet filluar sepse quhet pershkallezim konflikti dhe Athina ka fuqine e vetos per integrimin tone ne BE.
pikerisht. :))
 
Mendimin tim per kete teme e kam dhene me siper.
Interesant me duket fakti qe sa here ka dicka kunder turkut na permendet greku/serbi, sa here ka dicka kunder grekut na permendet turku, sa here ka dicka kunder serbit na permendet turku.
Se cfare mendoj per turkun, serbin apo grekun nuk besoj se ka nevoje ta them sepse ka me qindra postime te miat anen e kujt mbaj, edhe pse....kur shoh keto kamuflazhet me devijim teme me duket e drejte te theksoj qe jam shqiptar.

Nuk mundeni te komentoni per turkun te tema e turkut?
Per grekun te tema e grekut?
Per serbin te tema e serbit?
Joooooo eeeeeeee, duhet patjeter te zgjedhim cili m... e ka koren me te trashe e si rrjedhoje mban me pak ere?

Ah po, meqe jemi te tema e turkut mesova edhe dy fjale te reja:

Siktir, pis milet!
 
A e din kush, perse nuk hiqet ligji i luftes prej Greqise ? A eshte marre ndonje vendim ndryshe apo..?
Qellimi kryesor eshte ekonomik sepse sipas ketij ligji cdo prone e shqiptareve ne greqi administrohet dhe shfrytezohet nga shteti grek. Shteti grek ka te drejte sipas ketij ligji te konfiskoje cdo pasuri te vendosur nga shqiptaret ne shtetin helen ne cdo kohe.

Mos flasim ketu per interesat e mcefta te tyre gjeopolitike ekspansioniste hajduteske.
 
Redaktimi i fundit:
Mendimin tim per kete teme e kam dhene me siper.
Interesant me duket fakti qe sa here ka dicka kunder turkut na permendet greku/serbi, sa here ka dicka kunder grekut na permendet turku, sa here ka dicka kunder serbit na permendet turku.
Se cfare mendoj per turkun, serbin apo grekun nuk besoj se ka nevoje ta them sepse ka me qindra postime te miat anen e kujt mbaj, edhe pse....kur shoh keto kamuflazhet me devijim teme me duket e drejte te theksoj qe jam shqiptar.

Nuk mundeni te komentoni per turkun te tema e turkut?
Per grekun te tema e grekut?
Per serbin te tema e serbit?
Joooooo eeeeeeee, duhet patjeter te zgjedhim cili m... e ka koren me te trashe e si rrjedhoje mban me pak ere?

Ah po, meqe jemi te tema e turkut mesova edhe dy fjale te reja:

Siktir, pis milet!

Une isha nje prej antareve qe e permendi Greqine:

"... Shqiptaret e Turqise perbejn nje nga komunitetet shqiptare me te medha jashte shteteve shqiptare. Se shpejti ata do kene me shume mundesi per t'u afruar me gjuhen dhe boten shqiptare, cka do forcoj miqesine shqiptaro-turke. Se pari ky eshte nje sherbim i mire per ate pjese te kombit tone, cka eshte detyrim moral. Se dyti, miqesia me Turqine eshte jo pak e rendesishme kur konsideron trysnite negative nga Greqia."

Nese ke kundershtim me kete menyre te permendjes se Greqise, shprehu (thuaj arsyen) dhe e debatojm.
 
Qellimi kryesor eshte ekonomik sepse sipas ketij ligji cdo prone e shqiptareve ne greqi administrohen dhe shfrytezohen nga shteti grek. Shteti grek ka te drejte sipas ketij ligji te konfiskoje cdo pasuri te vendosur nga shqiptaret ne shtetin helen ne cdo kohe.

Mos flasim ketu per interesat e mcefta te tyre gjeopolitike ekspansioniste hajduteske.

Flm, se @LeVoyageur po i djeg pak, e kuptoj. Eshte e thjeshte, mos u fut ne tema nese nuk te intereson. Nese do kam pak krem kunder djegjes lool

Sa per ato fjalet, thuaji nersy nje turku e sheh, se shqiptaret vetem virtualisht rrahin krahe koheve te fundit lool
 
Jo s`ka arsye buzeqeshje ,thjesht pohim.
Buzeqeshja eshte per t`i dhene tonet serioze diskutimit.

Mos deshe te thuash te kunderten - tone tallese? Se per aq kohe sa i fut shkelmin logjikes duke pohuar/pranuar dicka qe kundershton deklaraten tende, dhe buzeqesh pasi nenvizon se Athina perdor mekanizma bllokues ndaj nesh, nuk me duket se po perpiqesh te jesh serioze.

p.s. Si eshte moti ne Athine sot?
 
Flm, se @LeVoyageur po i djeg pak, e kuptoj. Eshte e thjeshte, mos u fut ne tema nese nuk te intereson. Nese do kam pak krem kunder djegjes lool

Sa per ato fjalet, thuaji nersy nje turku e sheh, se shqiptaret vetem virtualisht rrahin krahe koheve te fundit lool
Postimi yt eshte komplet jashte teme, por une jam shume tolerant, NE SHQIPTARET njihemi per tolerance?

Me citove ti, keshtu qe kujt i dogji??

PS-Ca kisha per te thene per temen e kam thene, digjuni, kruhuni, rruhuni, lini edhe mjeker po deshet, per mua njelloj eshte?
 
Mos deshe te thuash te kunderten - tone tallese? Se per aq kohe sa i fut shkelmin logjikes duke pohuar/pranuar dicka qe kundershton deklaraten tende, dhe buzeqesh pasi nenvizon se Athina perdor mekanizma bllokues ndaj nesh, nuk me duket se po perpiqesh te jesh serioze.

p.s. Si eshte moti ne Athine sot?
Mos u komplekso kot,une mbeshteta thjesht shkallet lehtesisht te kuptushme politike se si behen. aq
As me pak as me shume.
 
Po ehe po, ehe ehe po po ??
4 faqe ja edhe pak na funi javes jemi ne fund te alfabetit turk. Shyqyr e ka me 28
WTf!!!
P.S e bukura osht kur fusim edhe politiken ne mes me demek po te kish qen PD nuk do bonte të tilla marrveshje etj.
Ca popull me memorie peshku jemi ne....
Harrojme se para se me organizata të tjera perendimore etj Sala na antarsoi ke lidhja islamike nderkomtare.
 
Postimi yt eshte komplet jashte teme, por une jam shume tolerant, NE SHQIPTARET njihemi per tolerance?

Me citove ti, keshtu qe kujt i dogji??

PS-Ca kisha per te thene per temen e kam thene, digjuni, kruhuni, rruhuni, lini edhe mjeker po deshet, per mua njelloj eshte?
Po shihet levo, smundesh cdohere te shitesh kinse sme dogji. Nejse kallaballak hallakam muhabet lol
 
Mos u komplekso kot,une mbeshteta thjesht shkallet lehtesisht te kuptushme politike se si behen. aq
As me pak as me shume.

Une nuk kompleksohem aspak. Ne te shkuaren me ke ardhur ne privat dhe me ke kerkuar mos te shaj greket kur une shaja greket antishqiptar; qe jeton ne Greqi e ke thene vete; dhe ne kete bised nenvizon pjesen ku permendet epersia politike e Greqise dhe buzeqesh. Dreqi e marrte, trurin e kemi per ta perdorur...
 
Opo turku ferkon duart .. sa mire qe nuk zene mend keta rrace e trashe ..su doli 500 vjet tani me therrasin dhe baba ?
 
Top