Manifestimi i ditelindjes se Pejgamberit a.s. (mevludi)

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Momente të këndshme gjatè manifestimit të Mevludit në xhaminë Mehmet Fatih në Prishtinë. Falenderoj Mulla Reshat Mexhitin për ligjëratën qëndrore dhe hoxhallarët Jahir ef. Beqirin, Sallah ef. Feta, Kreshnik ef. Abdullahu dhe Hakim ef. Ilazi. Allahu i shpërbleftë për këtë freski që na e sollën në këtë muaj të bekiar.
Komplimente për organizimin nga Këshilli i Bashkêsisë Islame të Prishtinës!(e huazuar)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jo vAllahi, po a eshte e sakt kjo ne islam se kam nigju sban?

Ka mendime quk qe s'bon, kinse bidat. Po shumica e dijetarve e lejojne. Eshte manifestu qe 1400 vjet, s'ka gjo t'keqe.
Bidat (risi) nuk eshte cdo gje qe se ka vepru Pejgamberi a.s. Per ate arsye dijetaret e kane nda bidatin ndy lloje. Bidat i mire dhe i keq. Bidat i mire eshte cdo risi e cila nuk bie ndesh me sunnetin e Muhammedit a.s., apo eshte ne perpuethshmeri me sunnetin e tij. Allahu e din me se miri
 

Guest

Antarë i Respektuar
Ka mendime quk qe s'bon, kinse bidat. Po shumica e dijetarve e lejojne. Eshte manifestu qe 1400 vjet, s'ka gjo t'keqe.
Bidat (risi) nuk eshte cdo gje qe se ka vepru Pejgamberi a.s. Per ate arsye dijetaret e kane nda bidatin ndy lloje. Bidat i mire dhe i keq. Bidat i mire eshte cdo risi e cila nuk bie ndesh me sunnetin e Muhammedit a.s., apo eshte ne perpuethshmeri me sunnetin e tij. Allahu e din me se miri
Spaske informacion te sakt..pasi nuk esht manifestu qe 1400 vjet. Profeti a.s vet se ka festu as shoket e profetit a.s se kan festu as 4 khalifet se kan festu...festimi ka fillu shume me vone . Dhe nuk esht e lejume te festohet .Dhe ska bidad te mire.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Spaske informacion te sakt..pasi nuk esht manifestu qe 1400 vjet. Profeti a.s vet se ka festu as shoket e profetit a.s se kan festu as 4 khalifet se kan festu...festimi ka fillu shume me vone . Dhe nuk esht e lejume te festohet .Dhe ska bidad te mire.

Ezani i dyte ne namazin e xhumase, a eshte thirre n'kohen e Muhammedit a.s. ?
 

Guest

Antarë i Respektuar
Ezani i dyte ne namazin e xhumase, a eshte thirre n'kohen e Muhammedit a.s. ?
Po i ngatro pak pasi ai ezani qe thu ti esht ne kohen e Othmanit. Dhe sic ka then profeti a.s .Ndiqni synetin tim dhe synetin e khalive te drejt ( qe jan 4 khalifet qe besoj i din) kshu qe nuk konsiderohet bidad .Ndersa mevldui ka ardh shume vite me vone ktyre
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Sahabet nuk e kane festu n'kete forme as lindjen e Pejgamberit a.s. e as ngjarjet tjera si psh hixhreti, Lufta e Bedrit etj , sepse ata jetuan ne ate kohe dhe i perjetuan ato ngjarje.. Per ata, ngjarjet kane qene te fresketa, andaj edhe nuk ka qene e arsyeshme te manifestohet si sot. Me largimin e gjeneratave, njerezit filluan me i harru keto ngjarje dhe rendesine e tyre, ne kete menyre lindi nevoja qe manifestimi te bëhet ne kete forme sic e bejme ne sot, dhe kjo nuk ka asnje te keqe.
Per bidatin qe e ceka, te mire dhe te keq, e ki mendimin e Imam Nevevijut, qe s'do diskutim dhe medyshje se cfare Imami ka qene.

Eshte e vertet qe Pejgamberi a.s. nuk i ka urdheru me e manifestu ditelindjen e tij por, eshte e vertet e madhe qe edhe nuk e ka ndalu :D
A nuk thote Allahu ne Kur'an :

Cka t’ju japë Pejgamberi, atë merrni, e çka t’ju ndalojë, përmbaju dhe kini frikë All-llahun (El-hashr, 7)

Nuk tha Zoti "“e çka nuk ju ndalojë, ndalohuni”.

Ti ndoshta nuk e din, me lejo te te them se ne Islam, ne sheriatin Islam eshte rregulli:

"“Çështjet në esencë janë të lejuara, me përjashtim të atyre që ndalohen me argument

E kur jemi te meselja e manifestimit te lindjes nuk ka argument per ndalimin e ketij veprimi.

Kjo teme eshte e gjate, te keshilloj te mos e mesosh fene vetem me te ndegjuar, por lexo. Shihe edhe anen tjeter te monedhes, jo vetem njeren tane.
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
@Loverboy disa thojn sasht bidat disa thojn asht bidat Allahu e din ma smirit, gjithsesi un gjanat e dyshimta sme pëlqejnë.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Marakli^Krapit nuk eshte zgjidhje sjellja e videove. Ti ke sjelle 1 video, une tsjell 1 tjeter qe e thote tkunderten, ai tjetri prap tkunderten e keshtu me radhe, deri sa shejtani i fut therrat ndermjet :D
Une se kam problem kete mesele, se e kam te kjarte tash 21 vite, skam dyshu kurre e as nuk e ndryshoje bindjen. Njoh shoke te gjenerates sime, hoxhallare te njohur jane, kane postuar me heret video per Mevludin ne youtube, te ngjajshme me te hoxhes Sadullah Bajrami, por i kane fshire tani. Kur isha ne Shkup ne nje dasem, pyeta njerin (eshte goxha i njohur), cfare u be?
Me tha: Me shume dem se sa dobi sillte video, kemi gajle/probleme me te mencura se mevludi :D

Njashtu edhe une them Quk. Kjo s'eshte e dyshimte fare, sepse as nuk e ka lejuar as ndaluar. Ti ndalu dhe mendo. Po organizohet nje tubim, po permendet historia e Profetit Muhammed a.s., me pastaj po lexohet Kur'an, po kendohen Ilahi etj etj. A nuk zbret meshira e Allahut aty ku permendet Zoti ?
T'pershendes shoku, Selamun Alejkum
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nese sdo me debatu ok po mos na boj ironikun me kto ceshtje

Nuk je i nivelit tim te debatit. Kap mso ma shume e kryj edhe naj shkolle e msohu me debatu tani.
 

Guest

Antarë i Respektuar
Nuk je i nivelit tim te debatit. Kap mso ma shume e kryj edhe naj shkolle e msohu me debatu tani.
Po normal gjith kur skan argument kshu thon.sa per shkollen mund di me tall Koken gjith diten me ty po se esht ceshtje feje sjan gjona qe bohen shaka kshu qe mos na trego shkollen
 
Top