• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Mallkimi i shqiptarëve.?

Mallkimi i shqiptarëve?
Kush e vrau Marko Boçarin? Ishte Lleshi i Zi i Gjomarkaj i cili ishte në shërbim të Sulltanit dhe me nipin e tij Dodë Peng Lleshi me 500 katolikë nga Mirdita erdhën në ndihmë të ushtrisë Osmane për ti ndihmuar në luftën kundër pavarësisë së Greqisë 1821. Më 1823 në përleshje midis shqiptarëve ortodoksë arvanitasve dhe shqiptarëve mysliman e katolikë në shërbim të Sulltanit, Lleshi i Zi qëllojë në kokë Marko Boçarin. Tani çfarë të themi? Përpara fakteve duhet të pranojmë se jemi vrarë me njeri-tjetrin duke qenë në shërbim të të huajve. Dy foto Marko Boçari dhe Lleshi i Gjomarkajve.
IMG_20200508_091616.jpg

A.llalla
 

Comments

Per me shume per kete ngjarje ju ftoj ne kete teme,
 
Per me shume per kete ngjarje ju ftoj ne kete teme,
Po nuk e nderrove nga mallkim ne te bekuarit e zotit un svi 🤪
 
Akoma kemi dyshime qe Shqiptaret kane paguar haraçin me te madh se çdo popull tjeter ballkanik mes veti.

Harrove Ballaban Pashen, qe u vu ne krye te ushtrise se Sulltanit per te shtypur luften e Gjergj Kastriotit e trimave te tij. Dueli midis ketyre te dyve, perben edhe duelin per mbijetese te popullit shqiptar.
Shqiptaret si popull ndahen ne dy kampe @Lauri:

- Ata qe "i mbeten deri ne vdekje mik virtytit e tradites se te pareve"
- Ata qe per nje post e nje ofiq jane gati te shesin edhe shpirtin e tyre e jo me popullin e tyre.
 
@Darius ngjarja konkrete ka pak lidhje me ballaban pashen & skenderbeun. Edhe se ne sostance qendron perqarja mes nesh. Ballabani me skenderbeun njiheshin se ishin te nje familje. Ndersa lleshii zi nuk e dinte qe kryengritsit ne greqi ishin shqiptar. Sa qe, ne duel e siper me forcat arvnitase, Lleshi i zi i degjon qe flisnin shqip. Dhe ju thote: cfare jeni ju shqiptar qe flisni shqip?
Mirditoret ne kete konflikt, ishin ne rradhet e ushtrise e vilajetit te Shkodres qe i kishte derguar sulltani qe te shtypnin rivoltat "greke" qe ne fakt ishin shqiptare.
Te njejten gje, disa vite me pare, sulltani dergonte ushtrine e vilajetit te janines se alipashes per te shty kryengritjen e shkodranve.
Ja qellimi i stambollit pse tokat arbnore i mbajti gjithmone te ndare ne 4 vilajete me 4 pasha te ndryshem. I perdorte vilajetet shqiptare kunder njeri tjetrit.

Ps. Pashaj i shkodres Bushtaliu, nuk shkonte kund pa mirditoret. Ishin trupat besnike te mbrojtjes se pashajt.
 
Perça e Sundo, taktika e Sulltanit, duke qene se historia i mesoi furine e luftes me te cilen e priten shqiptaret.
 
Top